“Kāda starpība, ja manu vārdu kāds internetā izmantos?” Juriste skaidro, kāpēc neizturēties vieglprātīgi pret saviem datiem 9
“Cilvēki bieži jautā – kam interesē mani dati? Jebkura noplūdušu datu informācijas detaļa, kad to pareizi sasummējam galā, patiesībā ir nozagta identitāte,” RīgaTV 24 raidījumā “Nacionālo interešu klubs” stāsta Elīna Girne, vadošā juriste datu tehnoloģiju uzņēmumā SQUALIO.
Ar personas datiem ir iespējams izdarīt ļoti daudz ko, piemēram, komunālie rēķini šķiet ir nesvarīgi un nevienu neinteresē, bet tajā pašā laikā tur ir informācija par cilvēka adresi, varbūt piederošo īpašumu, konkrēti presonas dati, kas palīdz atpazīt identitāti, un ar šo informāciju nepareizās rokās iespējams operēt dažādas darbības.
“Vissliktākais, ka cilvēki nesajūt to personīgo draudu, domā “kāda starpība, ja mani atrod internetā”, “kāda starpība, ja manu vārdu, uzvārdu kāds kaut kur izmantos”.
Esam ar kolēģiem sprieduši, ka ir sabiedrības daļa, kuri, uzzinot, ka viņu dati ir nozagti un bankas konts iztukšots, neiet par savām tiesībām cīnīties. Es nezinu, vai tā ir zema pašapziņa vai nevēlēšanās sevi aizsargāt, mēs vienkārši neesam mācīti to darīt,” Girne akcentē.
Viņa gan atzīst, ka līdzīga uztvere par datu drošību ir arī citās valstīs, ne tikai Latvijā.
Lai gan pēdējo gadu visa dzīve notiek attālināti ar tehnoloģiju palīdzību, juriste min, ka cilvēkiem ikdienā aizmirstās, cik svarīga ir katra darbība, kas tiek veikta. “Katrs bankas kartes pīkstiens ir svarīgs, katra iestāde, kurai atklāts personas kods – ir būtisks solis. Mums vienkārši trūkst šī izpratne!”
Kā vēl vienu iemeslu šai vieglpārībai viņa norāda tehnoloģiju strauji attīstību, cilvēkiem pieradums un ieradums veidojas daudz lēnāk.