Kāda siltumnīca labāka? 0
“Kā labāk – pašiem mēģināt uzbūvēt vai tomēr iegādāties jau gatavu siltumnīcu?” Māra Salacgrīvā
Ja mājās ir patiesi pieredzējis meistars un lēti būvmateriāli, siltumnīcu var uzbūvēt arī pats.
Visvieglāk to darināt no koka līstēm, sastiprinot ar metāla leņķiem. Pamatiem noder biezākas 50 x 50 mm līstes, statnes, sijas un spāres taisa no 25 x 50 mm. Aizsargājot no trupes, kokmateriālus, protams, impregnē ar antiseptiķi.
Populārākais sadzīves siltumnīcu platums 2200 mm, uzskata, ka ar to pietiek divām dobēm, augstums ap 2100 mm. Pamata koka rāmi sastiprina un uzliek uz stabiņiem. Pamatu stūros uzliek stutes un nostiprina uz sāniem ar slīpu šķērsli. Pievieno pārējās stutes un augšpusē pienaglo siju. Vienā siltumnīcas galā piemontē durvju rāmi, otrā – vēdināšanas logu. Izveido jumta konstrukcijas un uzsit plēvi.
Tomēr visvienkāršāk ir nopirkt jau gatavu siltumnīcu. Par pieņemamu cenu (Ls 59) var iegādāties 2200 mm X 4000 mm siltumnīcas “Bitīte” komplektu no impregnētiem skujkoka zāģmateriāliem. Starp citu, iepakotu (2100 mm) var ielikt pat vieglā automobiļa salonā.
– Jaunums ir plēves stiprināšana ar plastikāta lenti un skavu pistoli, – stāsta SIA “Koka bite” valdes loceklis Agnis Apermanis. Stiprināšana notiek vairākas reizes ātrāk nekā ar līsti un naglām. Ja ziemā no plēves rūpīgi notīra sniegu, to var izmantot vairākus gadus. Pārklājumu var arī ātri noņemt, vienkārši paceļot plēvi, pavelkot un izraujot skaviņas. Jaunu plēvi var iegādāties visos celtniecības veikalos.
– No cinkotām tērauda caurulēm (diametrs 25 mm) izgatavota 12 m2 liela arkveida siltumnīca izmaksā Ls 125, – iesaka SIA “Averto” eksperts Andžs Zvirbulis. Siltumnīcas pārklātas ar armējošo plēvi (180 g/m2). Speciālā plēve kalpo vairākus gadus, jauna firmā izmaksā Ls 50. Remontam izmanto līmlentes, piemēram, 50 x 5000 mm maksā 5 latus.
Ilglaicīgāks par plēvi ir izturīgais polikarbonāts, kas kalpo ap desmit gadu, turklāt 4 mm kanālu polikarbonāts 1,65 reizes labāk saglabā siltumu nekā tāda paša biezuma stikls, izceļas ar optisko dzidrumu, izlaiž 82 % saules gaismas. Materiāls nemaina formu un ir izturīgs temperatūrā no -40°C līdz +120°C. Aizsargā augus no tiešās saules iedarbības un no salnām (līdz -5 °C).
– Nelielā piemājas teritorijā noder kompaktā polikarbonāta siltumnīca Perchina-M (platums 1560 mm, augstums 1750 mm, garums 4200), kas mūsu tirgū ir jaunums, – iesaka SIA “Baltijas durvis” pārdošanas daļas vadītājs Reinis Luntens. Siltumnīcas komplekta cena ir Ls 230, to var ielikt vieglajā mašīnā un pašu spēkiem samontēt dienas laikā. Visās ražotnēs iepējams iegādāties arī lielāka izmēra siltumnīcas.