Māris Antonevičs: Kāda preses kļūda 6
Freidiska pārteikšanās – tā dažreiz mēdz saukt parādību, kuru aprakstījis slavenais psihoanalīzes “tēvs” Zigmunds Freids.
Tā ir kāda šķietama kļūda sarunā, uzvedībā vai atmiņā, kuras iemesls, kā uzskata psihes pētnieki, tomēr ir dziļāks, nekā varētu šķist. Proti, tas iemieso zemapziņas vēlmes un patiesos nodomus, kurus persona ļoti vēlējusies noslēpt, bet tie tomēr izsprukuši.
Avīzē “Vesti segodņa” vakar izziņoja jaunu rubriku: “75 лет победы” (“75 gadi uzvarai”). Gan noformējums, gan raksta ievads liek domāt, ka rubrikas ietvaros paredzēts stāstīt par uzvaru Otrajā pasaules karā, ko PSRS, bet vēlāk tās juridiskā mantiniece Krievija atzīmē 9. maijā. Šo svētku svinēšana mūsdienās ir tā dēvētās krievu pasaules ideoloģijas kodols un attiecīgi tā arī tiek pasniegta plašsaziņas līdzekļos. Viss kā parasti!
Un tomēr ne. Ja runa ir par uzvaru pār nacistiem 1945. gadā, tad šogad tai aprit 70 gadi. Savukārt “Vesti” “aprēķini” liecina, ka atzīmēta tiks kāda “uzvara”, kas it kā notikusi 1940. gadā. Tolaik gan PSRS ar nacistisko Vāciju vēl bija sabiedroto statusā, taču uzvaras jau svinēja. Hitlers bija sagrābis Dāniju, Norvēģiju, Beļģiju, Nīderlandi, Franciju, Staļins okupējis Latviju, Lietuvu un Igauniju. Tas bija Baigais gads…
Tāda, lūk, kļūda gadījusies. Bet varbūt freidiska pārteikšanās?