Kāda lustra labāka atšķirīgiem interjeriem un iespaidam 0
Mūsdienu interjers nav iedomājams bez stilīgas un skaistas lustras. To, vai plānotais apgaismojums būs komfortabls, nosaka vairāki faktori.
Materiāls
Kā lustras kalpošanas ilgumu un funkcionalitāti ietekmē tās karkasa materiāls un stiprinājuma veids? Lustra no metāla būs izturīga un ilgi kalpos (karkass izgatavots no metāla vai tā sakausējumiem), tās mēdz būt diezgan smagas, tāpēc stiprināšanai jālieto speciālas detaļas, savukārt plānāki izstrādājumi mēdz deformēties. Šādas lustras izmaksās diezgan dārgi, taču būs viegli tīrīt ar mitru drānu vai mazgāšanas līdzekļiem.
Pateicoties mūsdienu stikla apstrādes tehnoloģijām, stikla lustru dizains ir ļoti daudzveidīgs un skaists. Lampas ir viegli tīrīt, laika gaitā tās nedeformējas, bet jārēķinās, ka šādas lustras ir trauslas, tās iespējams sasist pavisam nejauši, tīrot vai nomainot spuldzīti. Arī nebūs lēts prieks.
Dabiskais koka materiāls piešķir lustrai īpašu šarmu un omulību. Labi saskan ar koka mēbelēm, kantri vai provansas, klasiskiem interjeriem, tomēr to sarežģītāk kopt, uz karkasa ar laiku var parādīties pelējuma sēne (ja telpas mitras). Gaismas un siltuma iedarbībā ar laiku koka krāsa var izbalēt. Vidēji dārgi.
Kristāla lustrai ir grezns izskats, kas padara interjeru elegantu. Tā vislabāk derēs plašu telpu apgaismošanai. Galvenie trūkumi – trauslums un ievērojami augstāka cena nekā stikla izstrādājumiem.
Plastmasas lustrām ir zemas izmaksas, tās ir vieglas, pieejamas dažādās krāsās. Jāņem vērā, ka gaismas iedarbībā tās ar laiku zaudē sākotnējo krāsojumu, nav īpaši izturīgas, var deformēties.
Tekstila lustrām iespējams ļoti netradicionāls dizains, cena var būt ļoti zema vai arī nesamērīgi augsta, ja lustra ir dizainera autordarbs. Trūkumi – var aizdegties, grūti tīrīt no putekļiem un kukaiņu atstātajām pēdām.
Stiprinājuma veidi
Vienkāršākais risinājums – spuldzītes patrona un vads. Mūsdienu modeļi ir nedaudz sarežģītāki – līdzās patronai un vadam konstrukcijā ietilpst vēl arī gaismekļa korpuss un nereti gaismas izkliedētājs vai atstarotājs. Parastais elektrības vads var būt arī dažādās krāsās, ne tikai balts vai melns, bet arī zaļš, deltens, zils, pat sarkans. Šāds stiprinājums tiek izmantots lustrām ar vienu spuldzi, jo tas spēj izturēt pavisam nelielu slodzi – vads, patrona + abažūrs no plastmasas vai papīra. Visbiežāk ražotājs ir paredzējis, ka iespējams dažāds lustras stiprināšanas augstums. Tomēr, ja gribēsies augstumu pēc kāda laika pamainīt, nāksies stiprināt lampu no jauna.
Vispopulārākais risinājums ir dekoratīvs stiprinājums, kurā līdztekus vadam, spuldzes patronai un abažūram ietilpst vēl arī elements, uz kā lustra turas. Šim nolūkam tiek izmantotas dekoratīvas ķēdes, troses, virves u. c. Šāds stiprinājums iespējams lustrai gan ar vienu, gan ar vairākām spuldzēm. Lielākoties iespējams nemainīgs stiprināšanas augstums.
Neredzams stiprinājums – parasti tā ir caurspīdīga trose vai metāla stīga, kas notur lustru vajadzīgajā stāvoklī. Šķiet, ka šādi stiprināta lustra it kā pati turas gaisā.
Fiksēts stiprinājums – tas ir stienis, caur kuru izvilkts elektrības vads. Visbiežāk izgatavots no alumīnija vai plastmasas, bet mēdz būt arī no koka vai stikla. Stienis sniedzas no griestiem līdz lustrai, un tam ir noteikts garums. Līdz ar to lustru var piestiprināt tikai vienā augstumā. Pērkot šādu lustru, noteikti laikus jāpārliecinās, vai stieņa garums ir piemērots konkrētajai telpai, lai lustra nebūtu pārāk augstu vai zemu. Transformējams stiprinājums paredz dažādus konstrukciju veidus, kas atļauj brīvi mainīt lustras stiprināšanas augstumu. Iespējama atsvaru sistēma vai lokans stiprinājums, kurā katrs lustras atzars kombinēts ar lokanu armatūru – šādai lustrai iespējams mainīt ne tikai tās augstumu, bet arī zaru leņķi (uz leju, sāniem vai augšu).