Rolands Repša, AP deputātu kluba biedrs.
Rolands Repša, AP deputātu kluba biedrs.
Arhīva foto.

Rolands Repša: Tagad ir mirklis sākt skaidrot sabiedrībai, kāda īsti ir mūsu stratēģija 4

Mūsu galvenie triecienspēki kroņvīrusa frontē epidemiologs Jurijs Perevoščikovs un infektologs Uga Dumpis ir izvēlējušies stratēģiju, saskaņā ar kuru mūsu kopējais panākums epidēmijas apkarošanā ir pilnībā atkarīgs no visu sabiedrības locekļu disciplīnas un apzinīguma.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Pasvītrošu vārdiņu “visu”. Ja kaut desmitā daļa cilvēku neievēro paškarantīnu, pašizolāciju vai distancēšanos, tad labi domātā metode pilnībā nestrādā.

Tad infekcija izplatās tur, kur tai nevajadzēja izplatīties, – ārstniecības iestādēs un pansionātos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Cienījamie speciālisti mūs mierina, ka viss joprojām ir normas robežās un atsevišķie pārkāpumi nespēj pārāk negatīvi ietekmēt lēni augošo inficēto līkni.

Netiek slēpta arī fatālistiskā pārliecība, ka galu galā šis vīruss agri vai vēlu skars lielāko daļu iedzīvotāju, kuri to, cerams, vieglā formā izslimos, un iestāsies bara imunitāte.

Šajā sakarībā man kā galīgam nespeciālistam tomēr gribētos dzirdēt atbildes uz dažiem jautājumiem.

1) Kā mēs rīkotos, ja gadījumā kroņvīrusa nāvīgums būtu daudz augstāks nekā pašreiz konstatētais? Nevis 1%, bet, teiksim, 5%? Vai mēs tāpat ļautu vīrusam relatīvi netraucēti lēnām izplatīties sabiedrībā ar mērķi iegūt kolektīvo imunitāti? Un vai sabiedrība tā mierīgi piekristu piedalīties šādā “krievu ruletē” ar tādu augstu likmi?

2) Un kā mēs rīkotos, ja gadījumā tas būtu kādas valsts vai teroristu sarīkots bioloģiskais uzbrukums? Vai tādam scenārijam mēs vispār esam gatavi? Vai Latvijā vispār kāds zina, kā rīkoties bioloģiskā uzbrukuma gadījumā?

3) Un visbeidzot – pieņemot, ka mūsu speciālistiem ir taisnība un visiem lēnām jāiegūst kārotā bara imunitāte, cik ilgi šāds process vilksies? Gadu, divus? Un visu šo laiku vīruss lēnām klejos apkārt un mēs nekur nevarēsim justies droši? Vai tomēr kādā mirklī mums būs jāsāk vīrusu aktīvi iegrožot – izolēt inficētos un apkarot perēkļus? Vai mēs nevarētu vēl kāpināt testēšanas apjomus, lai ātrāk apjaustu problēmas patiesos apmērus?

Reklāma
Reklāma

Es domāju – tagad ir mirklis sākt skaidrot sabiedrībai, kāda īsti ir mūsu stratēģija? Kādā veidā un cik ilgā periodā mēs ceram iziet no epidēmijas? Ļoti ceru, ka mūsu cienījamiem speciālistiem ir atbildes uz šiem jautājumiem.

Šajā publikācijā paustais ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar LA.LV redakcijas redzējumu.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.