Foto – Shutterstock

Kāda ir testosterona nozīme vīrieša dzīvē? Skaidro seksologs 0

Sievietes un vīrieša organisma darbību, kā arī rīcību un uzvedību nosaka dažādi hormoni. Viens no svarīgākajiem un īpašākajiem hormoniem vīrieša (un arī sievietes) organismā, no kā atkarīga daudzu orgānu darbība un dažādu funkciju veiksmīga norise, ir testosterons. Kāda ir šā hormona nozīme vīrieša dzīvē visā tās garumā, stāsta seksologs, seksopatologs un psihoterapeits ELMĀRS VĀRPA.

Reklāma
Reklāma

Izdalās jau augļa stadijā

Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Testosteronam ir liela loma, vēl pirms bērniņš ir piedzimis. Šis vīrišķais hormons jau augļa stadijā sāk izdalīties no sēkliniekiem, un tā ietekmē mazulis veidojas par tipisku sava dzimuma pārstāvi. Testosterons nosaka, kāds šis bērns būs dažādos savas personības aspektos: vai viņa domāšana un psiholoģiskās īpašības būs tuvākas zēnam vai meitenei, kāda būs viņa uzvedība, dzimumidentitāte un seksuālā orientācija.

To, vai mātes miesās augošais puisēns vairāk jutīsies kā vīrietis vai sieviete, ietekmē arī tas, kas grūtniecības laikā notiek ar māti. Ja sieviete šajā laikā atrodas nelabvēlīgos apstākļos un paaugstināta stresa ietekmē, lieto estrogēno hormonu preparātus, šie faktori var mazināt testosterona līmeni asinīs, līdz ar to izjaucot normālu augļa attīstību un piešķirot zēnam sievišķīgākas iezīmes. Ja auglis attīstās normāli un testosterona ir pietiekami daudz, bērns veidojas par tipisku zēnu. Te gan jāpiebilst, ka pretējā dzimuma iezīmju esamība nav nekas unikāls un lielākā vai mazākā mērā piemīt gandrīz ikvienam no mums. “Tīrie” vīrieši un sievietes ir retums, un attiecību veidošana ar viņiem nebūt neizdodas viegli. Ja rodas bažas par sava bērna attīstību, jākonsultējas pie sava ģimenes ārsta, pediatra vai neonatologa, uzsver Elmārs Vārpa.

CITI ŠOBRĪD LASA

Visaugstākais punkts – pubertātes vecumā

Pubertātes vecumā zēniem testosterons no sēkliniekiem nonāk asinīs paaugstinātā daudzumā, sasniedzot visaugstāko līmeni un nosakot šā vecuma jauniešiem raksturīgo uzvedību. Tieši pateicoties testosteronam, pusaudži sāk uzvesties izaicinoši un mēdz riskēt, viņos parādās vēlme sacensties, konkurēt, būt pārdrošiem, agresīviem. Rodas arī svārstīgs garastāvoklis. Tas viss notiek tāpēc, ka dziedzeri, kas ražo testosteronu, vēl nedarbojas stabilā ritmā, un arī pārējie hormoni nav gatavi tādam triecienam.

Testosterons ir arī tas, kas piespiež zēnus tuvoties savu seksuālo interešu objektiem – pretējā dzimuma pārstāvēm – un veidot pāra attiecības. Elmārs Vārpa teic – runājot par šo tematu, apzināti lieto vārdu “piespiež”, jo testosterons ir tas, kas liek puisim tikt pāri bailēm no tā, ka meitene viņu var uzskatīt par nepietiekami labu un atraidīt, ka viņš šā iemesla dēļ var nonākt neveiklā situācijā un piedzīvot pazemojumu. Testosterons mudina jaunieti pārvarēt pašam sevi un pielikt daudz pūļu, lai iepatiktos meitenei. Ja testosterona līmenis ir zems, puisis to nedara, ir pasīvs.
Elmārs Vārpa stāsta, ka pirms pubertātes vecuma pēc ārējām pazīmēm ir diezgan grūti pateikt, vai zēnam testosterons asinīs ir pietiekamā daudzumā. Šā vīrišķā hormona trūkums var izpausties kā nepietiekami attīstīta muskulatūra, smalkāki kauli, ķermeņa apmatojums var vairāk līdzināties sievišķajam tipam.

Testosterons ietekmē arī bērna uzvedību. Ja vīrišķais hormons asinīs bijis pietiekamā daudzumā, zēns spēlējas ar automašīnām un tamlīdzīgām rotaļlietām un nodarbojas ar vīrišķajam dzimumam raksturīgām aktivitātēm – spēlē futbolu, basketbolu u. tml. Ja testosterona trūkst, zēns var dot priekšroku meiteņu sabiedrībai un nodarboties ar viņām raksturīgām aktivitātēm. Tomēr nedrīkst visu atbildību uzvelt testosteronam un aizmirst par audzināšanas ietekmi uz jaunās personības veidošanos. Tai pieredzei, ko bērns gūst, vērojot savu vecāku savstarpējās attiecības, ir īpaša nozīme, uzsver seksologs.

Reklāma
Reklāma

Kāds ir augstākais testosterona līmenis, kuru pusaudža vecumā sasniedz jaunieši? Elmārs Vārpa stāsta, ka tie varētu būt 15 un vairāk nanogramu mililitrā, bet parasti augstāko testosterona robežu pubertātes vecumā neakcentē. Vairāk uzmanības velta tam, vai šis līmenis nav pārāk zems vai augsts pieauguša vīrieša organismā. Taču arī šim skaitlim nav absolūtas nozīmes, ja ir runa par seksualitāti. Testosterona līmenis vairāk nosaka reproduktīvo funkciju, proti, spēju radīt pēcnācējus, bet ne prasmi veidot attiecības, likties pievilcīgam, gūt un dot baudu seksā. Te daudz būtiskāka ir audzināšana un izglītība.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.