Lineāla tips 0
Piemērotākie vingrojumi cilvēkiem ar Lineāla tipa ķermeni
Lielākajai daļai Lineāla tipa cilvēku atrast piemērotu apģērbu ir vienkāršāk nekā citiem. Lineāla tipa cilvēkiem ar Smilšu pulksteņiem kopīgs ir tas, ka viņi ir diezgan proporcionāli veidoti, taču Lineāla tipam nav raksturīgs tik slaids viduklis, tāpēc krūšu, vidukļa un gurnu apkārtmēra atšķirības Lineālam nav tik izteiktas.
Lineāls ir puslīdz vienāds visā garumā. Slaidu lineālu tipiskie piemēri ir modeles. Lineāliem liekais svars parasti uzkrājas uz vēdera un pēcpuses. Lineāli nekļūst platāki, bet apjoms viņiem drīzāk redzams, skatoties no sāniem. Ja Lineāls pieņemas svarā par 5 kilogramiem, tas uzreiz ir redzams.
Lielākajai daļai Lineālu ķermeņa uzbūve ir trausla vai vidēja un viņiem nav lielas muskuļu masas, tādējādi viņiem jāuztur mazāks svars nekā pārējo ķermeņa tipu cilvēkiem. Parasti Lineāliem ķermeņa apjomi pieaug mazāk nekā pārējo tipu cilvēkiem, un, ja Lineālam nav liekā svara, viņš var veikt praktiski jebkurus vingrojumus, nebaidoties, ka kāda ķermeņa daļa kļūs nevajadzīgi masīva. Tomēr Lineāliem bieži vien ir mazāk spēka un viņiem jāpapūlas vairāk, lai iegūtu stiprus un izteiktus muskuļus.
Lai gan Lineāla tipa sievietēm krūtis parasti ir mazas vai vidēja lieluma, atsevišķām Lineāla tipa sievietēm var būt arī lielas krūtis. Šīm sievietēm īpaša uzmanība jāvelta ķermeņa augšdaļas stiprināšanai, lai novērstu sliktu stāju. Lineāli mēdz radīt “tievu” cilvēku iespaidu. Bieži vien Lineāli var būt arī pārāk tievi un viņiem raksturīga slēptā aptaukošanās, kad ķermeņa svars nav palielināts, bet tauku saturs ir lielāks par pieļaujamo un muskuļu masa ir pārāk maza.
Problemātiskās zonas un raksturojums
Lineālu priekšrocība ir tā, ka, ja vien viņiem nav liekā svara, šī tipa cilvēkiem nav jātrenējas tik bieži, cik pārējo ķermeņa tipu cilvēkiem. Svara vai masas samazināšana prasa biežus treniņus, bet, lai uzlabotu ķermeņa formu, tas nav nepieciešams. Tipiskam Lineālam pietiek ar trīs treniņiem nedēļā. Taču Lineāla treniņam jābūt intensīvam, nodrošinot kārtīgu slodzi muskuļiem.
Tā kā Lineālam piemērotākie treniņi ir drīzāk anaerobi nekā aerobi, starp šiem intensīvajiem treniņiem vajadzīga garāka atpūta. Lineāli ir labākie vidējo un garo distanču skrējēji, jo ķermeņa masa viņiem ir vienmērīgi sadalīta, tādējādi locītavas tiek mazāk noslogotas. Lineāla tipa cilvēkiem ir arī labi panākumi sporta veidos, kas prasa ilgstošas un regulāras kustības un izturību.
Vai esi kādreiz redzējusi kādu pasaules klases garo distanču skrējēju ar Konusa, Karotes vai Smilšu pulksteņa tipa ķermeni? Protams, nē, un tagad tu arī zini, kāpēc. Bet no otras puses, Lineāliem ir grūtāk uzaudzēt muskuļu masu, tāpēc profesionālu kultūristu vidū Lineālu parasti nav.
Tā kā cilvēkiem ar Lineāla tipa ķermeni ir diezgan neelastīgas paceles cīpslas un vāja vēdera muskulatūra, viņi bieži vien cieš no muguras sāpēm. Savukārt vecumā Lineālus vairāk nekā citu ķermeņa tipu cilvēkus apdraud osteoporoze un kaulu lūzumi. Tā kā muskuļu masas uzaudzēšana Lineāliem prasa lielākas pūles nekā citiem, ir svarīgi nezaudēt esošo muskuļu masu. Patiesību sakot, Lineāliem parasti nav lielu grūtību zaudēt masu ķermeņa augšējā un apakšējā daļā (atšķirībā no Smilšu pulksteņiem, kam tas prasa īpašas pūles).
Iespējams, tāpēc, ka daudzi Lineāli ir “no dabas tievi”, viņiem šķiet, ka var atļauties sportot mazāk nekā pārējie. Taču ļoti bieži pēc 40 vai 50 gadu vecuma sasniegšanas Lineāli pēkšņi pieņemas svarā, īpaši viduklī. Un, tā kā daudzi Lineāli līdz šim piekopuši visai mazkustīgu dzīves veidu, viņiem psiholoģiski ir grūti aprast ar faktu, ka regulāras fiziskas nodarbības ir nepieciešamas.
Lielākā daļa vīriešu ir Lineāli un viņiem jārūpējas par vidukļa slaidumu un paceles cīpslas elastību, lai vēlāk nesāktos problēmas ar muguras sāpēm.
Piemērotākie vingrojumi cilvēkiem ar Lineāla tipa ķermeni
Ja vien tev nav liekā svara, iesakām tev visus tālāk minētos vingrojumus. Ja tomēr ir jāatbrīvojas no liekā svara, izmanto vieglas vai mērenas pretestības vingrojumus un svarus.
- Stiepšanās vingrojumi, īpaši paceles cīpslai un kvadricepsu muskuļu grupām.
- Piesēdieni, vingrojumi vēdera presei un kājām.
- Stepa nodarbības.
- Lēcieni, izklupieni, kājas preses ar mēreniem vai smagiem svariem.
- Pie rokām un potītēm piestiprināmi svari.
- Velotrenažieris ar mērenu vai augstu pretestību.
- Soļošana, skriešana pa paugurainu apkārtni vai nogāzi.
- Eliptiskie trenažieri ar mērenu vai augstu pretestību.
- Kāpņveida trenažieri ar mērenu vai augstu pretestību.
- Atspiešanās.
- Pievilkšanās.
- Atspiešanās no krēsla.
- Sprints.
- Ūdens aerobika.
- Peldēšana.
- Slēpošanas trenažieri ar pretestību ķermeņa apakšējai un augšējai daļai.
- Skrituļošana pa paugurainu apkārtni.
- Kikbokss.
- Lēkāšana ar smagu lecamauklu.
- Trenažieri kāju muskulatūrai ar mēreniem vai smagiem svariem.
- Airēšana ar mērenu vai augstu pretestību ķermeņa augšējai un apakšējai daļai.
- Visi vingrojumi ķermeņa augšējai un apakšējai daļai, izmantojot mērenus vai augstas pretestības svarus.
- Vingrojumi, no kuriem jāizvairās, lai Lineāla formu padarītu mazāk izteiktu
Lūdzu, ievēro: lai gan nav tādu vingrojumu, no kuriem Lineālam būtu jāizvairās, ja vien tev nav liekā svara, daži vēdera muskulatūras un kāju vingrojumi var radīt zināmu diskomfortu muguras lejasdaļas apvidū. Kad paceles cīpslas kļūs elastīgākas un nostiprināsies vēdera muskulatūra, vari sākt iekļaut savā treniņu režīmā arī šādus vingrojumus:
- Vertikālās šķērītes.
- Kāju celšana uz priekšu.
- Kāju celšana uz sāniem.
- Noliekšanās ar taisnām kājām uz priekšu.
- Kāju celšanas vingrojumi.
Kopsavilkums
Ja tev ir Lineāla tipa ķermenis, tu vari izvēlēties gandrīz vai jebkura veida vingrojumus, ja vien tev nav liekais svars. Ja tev tāds ir, izvairies no pārāk smagiem svariem un vingrojumiem ar lielu pretestību. Kad būsi zaudējusi svaru, varēsi atkal palielināt svaru smagumu un pretestību.
Sargi muguru! Pirms treniņa neaizmirsti izpildīt stiepšanās vingrojumus un pēc katra treniņa izstaipi paceles cīpslas. Centies pamazām palielināt vingrojumu intensitāti un, lai izvairītos no traumām, rūpējies par pareizu stāju un kustībām.
Vingrojumus vēdera muskulatūrai ieplāno treniņa sākumā, kad tev ir vairāk iedvesmas un enerģijas.