Kāda ir sausas ādas saistība ar iekšķīgām slimībām? 0
Pārāk liels ādas sausums var rasties arī iekšķīgu hronisku saslimšanu vai atopiskā dermatīta dēļ, kad ādas kopšanai jāpievērš liela uzmanība un jāizvēlas pareizie kopjošie līdzekļi, skaidro P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas dermatoveneroloģe Inta Kusiņa.
Lai āda būtu vesela, vitāla un pietiekami mitra, tajā jābūt vielām, kas to visu var nodrošināt. Ir vajadzīgi, piemēram, keramīdi jeb lipīdi, kam ir liela nozīme ūdens piesaistīšanā, nepiesātinātās taukskābes, ko ražo paša cilvēka tauku dziedzeri, kā arī vajadzīgs holesterīns.
Taču, ja ādas raga slānī samazinās vai mainās lipīdu saturs, un tā visbiežāk notiek atopiskā dermatīta gadījumā, kas ir plaši izplatīta ādas saslimšana, āda kļūst sausa un jutīga. Smagākos gadījumos pievienojas ekzēmai līdzīgi izsitumi, kas liecina par ādas iekaisumu – dermatītu.
Iemesls – iekšķīga saslimšana
Vajadzētu gan atcerēties, ka izteikti sausa āda var būt iekšķīgo saslimšanu dēļ, piemēram, ja ir cukura diabēts, palēnināta vairogdziedzera darbība, autoimūnas slimības, kad organisms vēršas pats pret saviem audiem, bojājot sviedru, siekalu un asaru dziedzerus, kā arī nieru un aknu slimību pacientiem.
Ādu mitrinošie krēmi
Ja uz ādas vienkārši parādījies kāds sauss plankumiņš, var lietot jutīgai ādai paredzētu mitrinošo krēmu. To var uzziest vairākas dienas, un, visticamāk, ādas problēma būs novērsta. Jutīgai sausai ādai domātie kopjošie krēmi (medicīniski tos sauc par emolientiem) palīdz ļoti labi.
Emolientus, kas mitrina un mīkstina ādu, parasti lieto tieši uz ķermeņa sausākajām vietām, piemēram, uz plaukstām un pēdām. Losjoni nerada treknuma sajūtu un ir paredzēti visa ķermeņa kopšanai.
Ja pēc mazgāšanās āda šķiet sausa, kopjošie līdzekļi jālieto kaut vai katru dienu. Aptiekās tagad var nopirkt arī visiem ģimenes locekļiem paredzētus universālus mīkstinošos krēmus ķermeņa un sejas ādai, kā arī krēmveida mazgāšanās līdzekļus.
Atopiskais dermatīts
Ja ir atopiskais dermatīts, mazgāties ieteicams ar speciālām dušas želejām, bet ziepes izmantot, tikai lai nomazgātu seju, paduses, rokas un pēdas. Dušai vai vannai nevajadzētu būt ilgākai par 5–10 minūtēm, maksimums – 20 minūtēm, lai lieki nekairinātu ādu.
Ūdens nedrīkst būt karsts. Vannas ūdenim var pievienot mīkstinošas eļļas, kaut vai parasto olīveļļu, var arī pienu. Pēc tam ādā jāieziež emolients, kas rada aizsargājošu taukainu slānīti un mazina ādas sausumu (saglabā ādas mitrumu).
Jāatceras, ka sausa āda ir jutīgāka pret apkārtējās vides kairinājumiem, tā vairs nav laba imunoloģiska aizsargbarjera, tāpēc, piemēram, diabēta pacientiem ir problēmas ar baktērijām, sēnītēm.
Ja āda nespēj pilnvērtīgi pildīt savu funkciju, tai jāpalīdz ar rūpīgu kopšanu.