Kāda barība piemērotāka sunim? 0
Vai, vēlot mīlulim ilgu un laimīgu mūžu, aizdomājamies, ka viens no suņa veselības faktoriem ir kvalitatīva un individuāli atbilstoša barība? Lūk, ieskats dažu speciālistu un suņu saimnieku pieredzē!
Plusi un mīnusi
LKF kinoloģe ar veterinārārstes izglītību un apmēram 40 gadu stāžu suņkopībā Baiba Rumba uzskata, ka sausā barība galvenokārt ir ērtība saimniekam. Tas ir tik vienkārši – paņemt lielo maisu un iebērt mīlulim bļodiņā. Tā fantastiski atvieglo dzīvi arī kopēja ceļojuma laikā…
Barība katram sunim jāizraugās individuāli. Daļa audzētāju, uzticot kucēnu jaunajam īpašniekam, dod līdzi arī to, ko mazulis ēdis.
Taču nevar paredzēt, vai šī barība būs tam piemērota arī turpmākās dzīves laikā. Ja kucēna organisms vēlāk uzrādīs tās nepanesību, vajadzēs piemeklēt citu!
Izvēloties barību, der ielāgot, ka suns ir gaļēdājs. Tātad viņam nav garda lētā (Regular klases) barība, kuras pamatā ir graudaugi. Turklāt arī tie nav paši labākie, jo ko var iekļaut barībā, kas lielveikalā maksā ap latu kilogramā? Lasot uz iepakojuma sastāvu, pirmajā vietā, saprotams, ir graudaugi. No gaļas – lielākoties tās rūpnieciskās pārstrādes atkritumi. Ja pirmajā vietā tomēr minēta gaļa (tā satur 70 % ūdens), pēc termiskās pārstrādes tā faktiski pārvietojusies uz saraksta vidu. Tātad arī ar šo barību suns galvenokārt ēd… graudaugus! Un iedzīvojas alerģiskās, gremošanas trakta vai citās slimībās. Daļa dzīvnieku īpašnieku notic ražotāju trikiem un iegādājas krāsainu barību, domājot, ka zaļie graudiņi ir ar dārzeņiem, bet sarkanie – ar gaļu. Ar krāsu būtu jāizdaiļo sienas, nevis suņu vēderi! Lētā barība sabeidz arī kaķu organismu, jo tai pievieno hormonu preparātus, lai pamudinātu dzīvniekus ēst šo draņķi…
Līdz ar sausās barības parādīšanos 90. gados pakāpeniski izzuda ieradums suņiem dot kaulus graušanai. Rezultātā pēdējos desmit gadus katastrofāli pieaug to dzīvnieku skaits (pat jaunāki par gadu), kam veidojas aplikums un zobakmens.
Kāpēc nedot kaulus plēsējam, ja daba tā likusi? Protams, ka visus nevar dot, bet labi der, piemēram, lielie cukurkauli, kurus suns var grauzt un tīrīt zobus. Ja klāt vēl drusku gaļas, suņi uzņem arī fosforu un kalciju, kas vajadzīgs vairāk. Vēl vērtīgs subprodukts ir govs priekškuņģis, spureklis, kas satur dažādu veidu audus. Tas dzīvniekam ir daudz noderīgāks par vienveidīgo muskuļu šķiedru. Var dot arī diafragmu, nieres, sirdi, nedaudz aknu (ar mēru, lai nepārdozētu A vitamīnu)! Der ne tikai liellopu gaļa, bet arī visa cita.
Arī veterinārārste Līga Liepiņa teic, ka suņa veselībai ir kaitīgas lētās barības. Tajās esošās ķīmiskās krāsvielas, konservanti un gaļas produktu pārstrādes pārpalikumi ir iemesls dzīvnieku aknu un aizkuņģa dziedzeru slimībām. Ja saimnieks ir izšķīries par sauso barību mīlulim, viņasprāt, nepieviļ “Royal Canin”, “Hill’s”, “Purina Pro Plan”, “Advance”, “Eukanuba” un līdzīgās.
Interesantu pētījumu par sausās barības ietekmi uz suņa veselību publicējušas veterinārārstes Anete Freiberga, Anna Vainute un Ilze Pētersone “Veterinārā žurnāla” šī gada 2. numurā. Viņas uzskata, ka jautājums ir sarežģīts: “Tiek uzsvērts, ka mūsdienās suņi jau ir adaptējušies jauniem apstākļiem, un tie spēj uzņemt un pilnvērtīgi izmantot cita veida barību – šajā gadījumā sauso, termiski apstrādāto barību.
Audzētāju pieredze
Savos novērojumos par suņu barošanu dalās LKF vēcu aitu suņu šķirnes audzētavas “Team LEGUND” īpašniece Lelde Ošmucniece, kas vilkus audzē jau12 gadus. Viņa dod priekšroku High Premium klases vācu barībai “MERADOG”. Viņa skaidro, ka labās sausajās barībās augstam procentam jābūt augstvērtīgām, viegli pārstrādājamām olbaltumvielām: gaļai, zivīm, olām. Tikai kvalitatīvas olbaltumvielas veido kolagēnu, kas veido skrimšļaudus, stipru skeletu un stiprina saites. Piemēram dabīgo kolagēnu kopā ar dabīgo C vitamīnu var dot vācu aitu suņa šķirnes kucēniem, lai stiprinātu auss skriemeli ausu celšanās periodā, stiprinātu saites un locītavas.
Augstas klases barību dienas deva ir neliela. Taču, barojot ar lētu barību vai nekvalitatīvu ēdienu, sāta sajūtai barības deva ir 2 – 3 reizes lielāka, kas jau pārsniedz kuņģa izmēru.
Līdz ar to kucēnam var izveidoties liels, smags nokāries vēders, kas rada slodzi uz vēl nenobriedušo skeletu, mugurkaulu un locītavām, deformējas nenobriedušie kauli. Sliktas barības sekas dažkārt pamanāmas jau uzreiz, redzot vēdera izeju. Salīdzinājumam barības daudzuma attiecības: 1 glāze Super Premium ir līdzvērtīga 2 – 3 glāzēm lētās ekonomiskās klases barības. Ja Super Premium vai High Premium daža sortimenta sastāvā ir pat 62 % gaļas (pirms pārstrādes), lētajā – tikai 9 – 20 %. Ņemot vērā, ka pārstrādes procesā, izspiežot ūdeni, gaļas milti būs Super Premium barībās 28 – 30%, lētākā barība saturēs tikai ap 4 – 12 % gaļas miltus. Lelde Ošmucniece atgādina, ka visaugstākās kvalitātes suņu barības sortimentu “MERADOG” un “WAHRE LIEBE” ražo tikai no dabīgām izejvielām.
Arī sanbernāru saimnieki Irina un Andrejs Kovaļovi apgalvo, ka savus suņus pārsvarā uztur ar sausajām barībām, tikai ar “Royal Canin” un “Hill’s”. Tūdaļ pēc piedzimšanas izmanto “Royal Canin”, jo šai firmai ir pilnvērtīgs piena aizvietotājs, un pēc tam nāk sabalansēta mitrā barība tieši kucēniem. Vēlāk, apmēram no gada vecuma, pakāpeniski pieradina pie “Hill’s”, un turpmāk viņi saņem tieši šo barību. Papildus, lai sanbernāriem būtu, ko pagrauzt, piedāvā burkānus. Vēl vakarā tonusam – nedaudz svaigas liellopu gaļas, kādus 100 – 150 g. Kā cilvēkam, piemēram, glāzi kefīra pirms gulēšanas, lai saldāks miegs.
UZZIŅA • Izpētot barības piedāvājumu veterinārajās klīnikās, zooveikalos un lielveikalos, veidojas interesanta aina. Super Premium barības (“Royal Canin”, “Hill’s” un līdzīgās) var nopirkt, sākot no Ls 3,75 . Lētās (“Optima līnija” un citas) maksā Ls 0, 87 – 1, 20 kilogramā. Nelielam (10 kg sunim ) mēnesī vajag 4, 80 kg kvalitatīvas barības, kas izmaksā Ls 18. Lielveikalā pērkot, jau nepieciešami 6 kg, kas izmaksā Ls 7, 20. Tātad, vēlot labu savam mīlulim, saimniekam mēnesī būtu jāšķiras no nepilniem 11 latiem. Piekritīsiet, ka tas nav daudz prasīts! • Ieteicams rūpīgi izlasīt uz iepakojuma, cik liela ir dienas norma. Gadās, ka to sajauc ar barības daudzumu vienai ēdienreizei, un dzīvnieku pārbaro…
|