Foto: Phillipsc/SHUTTERSTOCK

Zīlītes jau klauvē pie loga. Sākam gatavot barības krājumus! 0

Kaut šķiet, pagaidām putniem ēdamā netrūkst, pagājušās nedēļas nogalē zīlīte ar knābi piesita pie loga rūts – sak, sāc gatavot krājumus manis barošanai!

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

Tagad iespējams barību putniem nopirkt veikalos, gan pašiem sagatavot, taču noteikti jāņem vērā – ja reiz uz balkona, lodžijas vai palodzes noliksiet barību zīlītēm, zvirbuļiem un citiem lidoņiem, to vajadzēs darīt regulāri līdz pat pēdējam sniegam. Barošanu nedrīkst pārtraukt, jo tad pie zviedru galda pieradinātie putni var aiziet bojā.

Barību ar augstu tauku saturu

Foto: Luca85/SHUTTERSTOCK
CITI ŠOBRĪD LASA

Putniem ziemā nepieciešams daudz enerģijas, tāpēc šajā laikā vispiemērotākā ir barība ar augstu tauku saturu. Ja lidoņiem iespējams izvēlēties starp sēklām un auzu pārslām, tie vispirms apēdīs sēklas, kas ir to dabīgā barība. Pēdējie, kam tie ķersies klāt, ir putraimi.

Labs risinājums ir nesālīts speķis ar visu ādu, ko nevar nopirkt lielveikalos, bet tirgū gan. Ilgāk nekā sēklas barotavā noturēsies arī tauku bumba, kuras sastāvā ir gan tauki, gan sēklas.

Latvijas Lauksaimniecības universitātes Veterinārmedicīnas fakultātes vieslektors, ornitologs Oskars Keišs atgādina – dabā putnus neviens nepiebaro, ja nu vienīgi gadās kāds kritis mežazvērs: stirna, mežacūka vai cits. Tad lielākie putni kritušo ar knābi uzšķērž, bet mazākie taukus noknābā līdz pēdējai piciņai.

Ja nu cilvēks sāk barot putnus, viņam gluži kā likums jāielāgo, ka pat vienas barošanas reizes iztrūkums putniem kaitē vairāk nekā barotavas neesamība. Kaut barotava ir tukša, lidoņi atgriežas vairākkārt, lai pārliecinātos, vai nav parādījusies barība.

To laiku, ko tie tērē, veltīgi lidinoties uz tukšo barotavu, būtu varējuši izmantot lietderīgāk – kaut ko uzknābājamu atrodot citviet.

Ornitologs uzskata – cilvēki grēko, vasarā ūdensputnus barojot ar maizi, jo problēma ir nevis tā, ka tiek dota baltmaize, bet ka putni tiek baroti gadalaikā, kad tie paši var atrast barību. Pierodot pie šādas aprūpes, tuvojoties ziemai, putni vairs nelido prom uz siltajām zemēm.

Ūdensputniem vismaz reizi dienā nepieciešams ūdens, bet, ja upe, ezers vai kanāls ir aizsalis, pie tā nevar piekļūt. Visiem putniem dabā nav vienāda ēdienkarte, tāpēc – ko viens noniecina, tas otram garšo.

Reklāma
Reklāma

Kur novietot barotavu

Foto: Galina Grebenyuk/SHUTTERSTOCK

No barotavas atrašanās vietas un tajā izmantotās barības atkarīgs, cik un kādi putni to apmeklēs. Jo sabiedriskā ēstuve atklātāka, jo vairāk to apmeklē sugas, kas labprāt barojas uz zemes, turklāt ne tikai putni, bet pat caunas! Ja barotava ir slēgta un ar šauru ieeju, tā kļūst vairāk piemērota putniem, kas dzīvo kokos un raduši lēkāt pa zariem.

Klasiskās putnu barotavas galvenā sastāvdaļa ir jumtiņš, kas neļauj barībai apsnigt, un grīdiņa ar apmalītēm, kas aizkavē barības nobiršanu zemē.

Ja negribas, lai barotavā iekļūtu lielie lidoņi baloži, žagatas, vārnas, kuri barību ziemā spēj sameklēt paši, barotavas ieejas izmēram jābūt pavisam nelielam.

Ēstuve nav jākarina debesu augstumos, taču arī nedrīkst atrasties pārāk tuvu zemei – tā jānovieto vismaz kaķa lēciena augstumā. Ja to neievēro, putniem var uzbrukt kaķis, kas diezin vai palaidīs garām izdevību tikt pie branga medījuma.

Barotavas dizainam nav lielas nozīmes, galvenais, lai tajā vienmēr būtu barība, piemēram, zīlīte spēj paēst, atrodoties arī ar galvu uz leju. Tas gan jāievēro, ka nevajadzētu būt plīvojošām detaļām, jo tās var aizbaidīt spārnaiņus.

Var iztikt arī bez putnu barotavas – tauku bumbu var iekārt koka vai krūma zarā. Ieteicams tauku bumbas pakārt stieplē, jo auklās un diegos putni var sapīties.

Noderīgi:

Foto: Kuttelvaserova Stuchelova/SHUTTERSTOCK

• Zīlītēm, strazdiem un dzilnīšiem laba barība ir tauki un speķis. Tiem garšo arī saulespuķu, linu un kaņepju sēklas, bet ābolus tie neēdīs.

• Lauku zvirbuļi, zīlītes, zaļžubītes un dzilnīši ir iecienījuši zemesriekstus.

• Par saulespuķu sēklām būs priecīga lielākā daļa putnu. Jāņem vērā, ka eļļas saturs melnajās saulespuķu sēklās ir augstāks nekā svītrainajās.

• Strazdi un zīdastes noknābās ābolus, bumbierus un citus augļus.

• Citiem putniem vislabāk piedāvāt dažādas sēklas, auzu pārslas, miežu putraimus, grūbas un prosu.

• Sausajai barībai (sēklām, auzu pārslām u.c.) ieteicams pievienot taukvielas (taukus, margarīnu), kas neļauj barībai sasalt un to padara barojošāku.

• Sadrupinātai maizei ir zema enerģētiskā vērtība, tāpēc to barotavā vajadzētu likt nelielā daudzumā.

• Lai putni ātrāk pamanītu barotavu, ieteicams sākumā nedaudz barības (saulespuķu sēklas, auzu pārslas, auzas) izbārstīt ārpus tās.

• Ziemā no augu barības pārtiek ne tikai sēklēdāji putni, bet arī tie, kas vasarā barojas ar kukaiņiem.

• Slinkākie putni noteikti priecāsies par izlobītām saulespuķu sēklām.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.