Kad vislabāk apgriezt melno plūškoku – rudenī vai pavasarī? 0
Melno plūškoku izaudzēju no zariņa. Tagad tam ir otrais gads. Kad kociņu apgriezt – rudenī vai pavasarī? Kad tam veidojas ziedpumpuri? MARUTA
Otaņķu pagasta zemnieku saimniecības “Meldri E.B.” īpašnieks, melnā plūškoka ‘Haschberg’ dārza saimnieks Eglons Brūns iesaka krūmiņu stādīt pastāvīgā vietā, kamēr vēl zeme nav sasalusi, turklāt dziļāk, nekā tas audzis iepriekš. Rudenī pēc iestādīšanas var apgriezt dzinumu nenobriedušos galus. Turpmāk krūmu nav nepieciešams formēt (apgriezt), jo melnā plūškoka kultūršķirnes nav tik ziemcietīgas kā savvaļā augošie krūmi.
Latvijā plūškokus labāk audzēt līdzīgi tradicionālajiem ogulājiem, nevis veidot uz viena augsta stumbra. Kokaugs ir ļoti vārīgs, un, ja vēl pļaujot nejauši aizķer vai stirna nobrāž, plūškoks ir pagalam. Audzējot krūmā, melnais plūškoks sasniedz ap 4 m augstumu. Jāņem vērā, ka bargākā ziemā plūškoki mēdz nosalt līdz sniega līnijai, tomēr labākās augšanas vietās dažos gados tie strauji atjaunojas no atvasēm. Ziedi veidojas kārtējā gada īsvasu galos, salnās necieš, jo uzzied pakāpeniski no jūnija līdz augustam.
– Pirmajos gados nav ieteicams plūškokam ļaut ziedēt, tāpēc ziedpumpuri jānolasa, lai neveidotos ogas. Tikai tad, kad krūms jau paaudzies, to var noslogot ar ražu, respektīvi, tagad iestādot, pēc trim gadiem var vākt pirmo ražu, – skaidro bioloģiskais lauksaimnieks.
Plūškoki vislabāk aug saulainā, daļēji ēnainā vietā, pietiekami mitrā, irdenā, ar slāpekli un organiskajām vielām bagātā, kaļķainā zemē (ar neitrālu vai sārmainu reakciju). Zemi ielabo, pirms stādīšanas katrā bedrē ieberot ķerru ar satrūdējušām augu atliekām (kompostu). Lai novērstu augu slimības izraisošo patogēno sēņu darbību, drošības labad jau gadu iepriekš komposta kaudzē der iemaisīt Trihodermīnu.