Foto – Shutterstock.com

Kad vīrietim sācies matkritis… Kā apturēt matu atkāpšanos 2

Lai arī vairākums sieviešu vīrieti nevērtē pēc matiem, dažiem to atkāpšanās izraisa diskomfortu un pārdzīvojumus. Ja no galvas rotas žēl šķirties, ieguldot laiku un līdzekļus, to iespējams saglabāt.

Reklāma
Reklāma

 Kāpēc pazūd mati

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Vīrišķā tipa plikpaurība sastopama vairāk nekā pusei stiprā dzimuma pārstāvju, kuri pārkāpuši 50 gadu slieksni. Agrāk no matiem nākas šķirties kungiem, kam šī īpatnība raksturīga ģimenē, kā arī tiem, kuri cieš no stresa un hroniskām slimībām, lieto ieveidošanas ierīces, kas uz matiem iedarbojas ar karstumu vai stiepšanu, ievēro nepiemērotu diētu, uzņemot maz proteīnu, ogļhidrātu, tauku, cinka, dzelzs un citu elementu. Galvas rotas atkāpšanos mēdz rosināt ādas slimības, endokrīnās kaites, sevišķi I tipa cukura diabēts, izteikta mazasinība un citas.

“Visbiežākais matu zuduma cēlonis ir tā sauktā androgēnā, nerētojošā alopēcija, kura var sākties jebkurā vecumā,” stāsta dermatologs, Rīgas Stradiņa universitātes asociētais profesors Jānis Ķīsis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vīrišķā tipa matu izkrišana nav saistīta ar vienu faktoru, bet būtiskākais ir dzimumhormons testosterons, pret kuru matu saknītes ir paaugstināti jutīgas. Tajās ir virkne fermentu, kas tos pārveido par dihidrotestosteronu, kas dod matiem impulsu pārtraukt augšanu, un tie izkrīt. Nozīmīgākais no tiem ir 5α–reduktāze, kas lokalizējas galvenokārt galvas matu folikulos, visvairāk paura matu sīpoliņos.

Matu atkāpšanās no pieres parasti sākas 30–40 gadu vecumā. Var būt arī galvas virsmas plikpaurība. Dažkārt matu zudumu pavada nieze un seboreja – tauku dziedzeru pastiprināta sekrēcija vai sekrēta pārmaiņas. Mati sāk izkrist, aizkorķējoties tauku dziedzeriem. Tiem palielinoties, pieaug spiediens pret mata stiebru un, samazinoties barošanai, tie kļūst plānāki. Barības vielu trūkumu pastiprina holesterīna izgulsnēšanās asinsvados un slikta ādas apasiņotība.

Mati var sākt atkāpties jau pusaudža gados. Ja tēvs ir plikpauris, visticamāk, tāds būs arī dēls, taču mēnestiņu galvas vidū iespējams mantot arī pa mātes līniju.

Parasti citur uz ķermeņa apmatojums saglabājas, jo tauku dziedzeru izvietojums dažādās zonās atšķiras, taču tas var kļūt vājāks arī citur.

Tomēr ne vienmēr matu izkrišana vīrietim liecina par androgēnās alopēcijas jeb plikpaurības sākšanos, piemēram, jauniešiem, kuriem ģimenē nav raksturīgs matu zudums, dažkārt problēmas iemesls ir sportā un fitnesā lietotie anabolie steroīdi. Turklāt nerētojošo alopēciju mēdz izraisīt vairāki medikamenti, piemēram, zāles pret asins pastiprinātu recēšanu, sirds un vairogdziedzera slimību ārstēšanā izmantotie līdzekļi.

Mati var izkrist 3–4 mēnešus pēc drudža, ilgas slimošanas, operācijas, smagiem pārdzīvojumiem. Ārstējot vēzi ar ķīmijterapiju, tie pazūd pēc 2–4 nedēļām. Pēc laika mati ataug, taču var būt citas krāsas un struktūras.

Pēkšņs plankumveida matu zudums var liecināt par autoimūnu saslimšanu apkārtējās vides faktoru, piemēram, infekciju vai stresa, ietekmē.
Vīrieši, kuri zaudējuši matus, nereti kompensācijai audzē bārdu. “Uz apmatojuma atrodas seksuālie marķieri, kuri veidojas no bojāgājušajām šūnām un sviedru dziedzeru izdalītām olbaltumvielām, kas darbojas kā feromoni, palīdzot piesaistīt partneri,” skaidro profesors Jānis Ķīsis.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.