Kad varēsi, atdosi. Bet vai tiešām? 2
Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.
“Vai ir kāds normatīvais akts, kas palīdzētu atgūt naudu, kas aizdota paziņai uz beztermiņa aizdevuma līguma pamata? Vai tad, ja viņš sāk ļaunprātīgi kavēties ar naudas atmaksu, var kā panākt, ka nauda tomēr tiek atdota uz kāda likuma pamata?” – jautā Sanita Neretas novadā.
“Ja aizdevuma līgumā, uz kura pamata radušās saistības, nav norādīts aizdotās naudas atmaksas termiņš, tad uzreiz nevar pieņemt, ka aizņēmējs nepilda saistības vai arī kavē to izpildi, jo naudas atdošanas termiņš nav noteikts. Civillikums, kas nosaka aizdevuma līguma nosacījumus, neparedz obligāti aizdevuma līgumā noteikt arī termiņus, piemēram, termiņu, kādā aizņēmējam jāatdod nauda aizdevējam. Taču praksē visbiežāk naudas atdošanas termiņš tiek noteikts, lai aizdevējam būtu tiesisks prasījums uz naudas atdošanu pēc konkrēta termiņa iestāšanās, ja aizņēmējs naudu neatdod,” – stāsta zvērināta notāre Arita Rateniece.
Seši mēneši pēc uzteikuma
Saskaņā ar Civillikumu, ja aizdevuma līgumā sākotnēji puses nav noteikušas konkrētu naudas atmaksas termiņu, tad aizdevums jāatdod pēc aizdevēja uzteikuma. Tas nozīmē, ka aizdevējs paziņo parādniekam par naudas atdošanu, nosakot termiņu. Ja konkrētu termiņu uzteikumā nenorāda, tad saskaņā ar Civillikuma 1945. pantu atdošanas termiņš ir 6 mēneši no uzteikuma paziņošanas dienas. “Lai aizdevējam būtu pierādījumi par uzteikuma paziņošanu aizņēmējam, iesaku viņam uzteikuma nodošanai vērsties pie zvērināta notāra, kurš šo paziņojumu nosūtīs aizņēmējam ierakstītā vēstulē,” viņa papildina. Tādā gadījumā zvērināts notārs pēc aizdevēja lūguma var izdot apliecību par paziņojuma nodošanu, kurā norāda aizdevēja un aizņēmēja vārdu, uzvārdu un dzīvesvietu, paziņojuma saturu un laiku, kad paziņojums nodots. Apliecību, kurā norādīta minētā informācija, aizdevējs var izmantot, lai pierādītu uzteikuma saturu un to, ka tas tiešām nodots aizņēmējam. Ja pēc noteiktā termiņa aizņēmējs naudu neatdod, aizdevējs var vērsties ar prasījumu tiesā par saistību neizpildi.
Ieteicams ar notāra starpniecību
Notāre gan iesaka aizdevuma līgumu slēgt pie zvērināta notāra notariālā akta formā, līgumā paredzot arī aizņēmēja piekrišanu tam, ka saistību neizpildes gadījumā līgums tiks nodots piespiedu izpildei tiesas spriedumu izpildei paredzētā kārtībā. Ja aizņēmējs termiņā neatdos parādu, kreditors viena gada laikā no attiecīgās saistības izpildes termiņa iestāšanās dienas var iesniegt zvērinātam notāram, kas apliecinājis aizdevumu līgumu, iesniegumu par saistību nodošanu piespiedu izpildei. Zvērināts notārs triju darbdienu laikā pēc iesnieguma saņemšanas sagatavo notariālo izpildu aktu, kuru kreditors var iesniegt zvērinātam tiesu izpildītājam. Šāda kārtība vienkāršo kreditoram piedziņas procesu saistību neizpildes gadījumā.