Foto: Shutterstock

Brīnumainās irbenes: kad un kā tās novākt? Kāpēc visvērtīgākās ir savvaļā un vecos dārzos augošās? 8

Inita Šteinberga, “Praktiskais latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

“Drīz nogatavosies irbenes, taču kā zināt, kad tās patiešām ir gatavas? Un kad tās var vākt?” – jautā lasītāja.

“Irbenes ir gatavas, kad ogas kļūst sarkanas un, saspiežot pirkstos, miziņa pārplīst un viegli atdalās sula, izslīd kauliņš. Irbenēm iesaka gaidīt salu, lai tām uzlabotos garša, taču tā rīkoties nav vērts. Labāk šo aukstuma periodu ogām iziet saldētavā. Pēc tam izņem tik lielu porciju, cik vajag”, – skaidro irbeņu audzētājs Māris Šermuks.

CITI ŠOBRĪD LASA

Visvērtīgākās ogas, protams, ir svaigas. Ir gadi, kad labas kvalitātes ogas no irbenēm var vākt visu ziemu un pat agri pavasarī. Taču gadās, ka pēkšņi ierodas putni un visu ražu apēd jau rudenī. Tāpēc drošāk sev iecerēto daudzumu novākt savlaikus.

Savvaļnieces stiprākās

Visvērtīgākās ir savvaļā un vecos dārzos augošās irbenes. Arī tām ir agrāki un vēlāki kloni ar dažāda lieluma un garšas ogām. Mazāk vērtīgas ir ogas, kas vāktas no uzlabotajiem irbeņu variantiem, tā sauktajām deserta irbenēm, to šķirnēm. Toties tām ir patīkamāka garša un nav tik izteikta irbeņu īpatnējā smarža, kas daudziem īpaši nepatīk.

Būtu jācenšas apēst katru dienu vismaz 10 līdz 12 ogu. Kad svaigo vairs nebūs, tad ēd saldētās. Irbenes lieliski stiprina imunitāti, pazemina holesterīna līmeni un asinsspiedienu.

Gatavo krājumus!

Foto: SHUTTERSTOCK

Tautas dziedniecībā irbene ir sevišķi populāra un plaši pētīta kaimiņvalstī Krievijā. Tur dziednieki pret bronhītu un saaukstēšanos iesaka lietot irbeņu sulu ar cukuru (1:1). Par īstu brīnumlīdzekli pret dažādām vainām tiek uzskatīts irbeņu un medus maisījums.

Irbeņu sulu spiež mehāniski, piemēram, ar stampiņu caurdurī. Taču vislabāk sablendēt ogas kopā ar mizām un kauliņiem, jo tie ir sevišķi vērtīgi, un lietot šādu putriņu. Var nelielu daudzumu pievienot zaļajiem kokteiļiem.

Jo mazāk irbeni termiski apstrādā, jo vairāk vērtīgo vielu tajā saglabājas.

Vairo skaistumu!

Irbeņu ogās ir daudz vērtīgu vielu, tāpēc ieteicams no tām likt sejas maskas – tās balina ādu, mazina pigmentācijas plankumus un dziedina iekaisušas ādas aknes. Ogās ir daudz pektīna, tāpēc maska labi turas, ja ogas vienkārši iztriepj pa seju. Pēc 15 minūtēm masu noskalo. Nav ieteicams likt tieši pirms ballītes, jo kādu laiciņu saglabāsies raksturīgā irbeņu smarža.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.