Foto – Shutterstock.com

Kad uztraukties par paaugstinātu temperatūru 0

Paaugstināta ķermeņa temperatūra ne vienmēr ir jānosit, jo tas nozīmē, ka organisms cīnās ar infekciju. Tomēr īpaši jāuzmanās, ja sasirgst bērni.

Reklāma
Reklāma
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
“Latvija ir iegājusi Nāves spirālē! Ar čurainu lupatu jāpatriec!” Hermanis par politiķiem, kuri valsti ved uz “kapiem”
Lasīt citas ziņas

Optimālu ķermeņa temperatūru uztur līdzsvars starp siltuma ražošanu audos, muskuļos un orgānos un siltuma atdevi ķermenī. Organisma termoregulāciju veic īpašs galvas smadzeņu centrs, kas orgānos uztur pastāvīgu asins temperatūru 37 – 38 °C amplitūdā. Tādēļ, svārstoties temperatūrai, ir drebuļi vai svīšana.

Par paaugstinātu ķermeņa temperatūru uzskatāmi 37,6 °C un vairāk, taču tā nav dēvējama par slimību. Paaugstināta temperatūra tikai norāda uz organismā nonākušu infekciju. Ar to cīnoties, imūnsistēma mobilizē baltos asins ķermenīšus – leikocītus.

CITI ŠOBRĪD LASA
Pieaugušajiem nopietnu slimību gadījumā temperatūra mēdz paaugstināties līdz 38 °C, dažkārt līdz pat 39 °C. Bērniem reakcija uz vīrusiem ir krasāka, tāpēc temperatūra var pakāpties pat līdz 40 °C.

Cilvēkiem ar pazeminātu imunitāti nopietnas slimības var noritēt pat ar normālu temperatūru, un tādēļ, ja nav citu slimības izpausmju, dažkārt var palaist garām saslimšanas sākuma stadiju.

“BENU aptieku” farmaceite Rita Vīlistere pamāca, ka precīzāko temperatūras mērījumu iegūst, ja termometru ievieto mutē vai taisnajā zarnā – tuvāk lielajiem asinsvadiem. Padusē temperatūra parasti ir zemāka.

Farmaceite brīdina, ka paaugstināta temperatūra ir bīstama cilvēkiem, kuri cieš no sirdskaitēm, jo tā apgrūtina sirdsdarbību. Tikpat piesardzīgiem jābūt cukura diabēta slimniekiem un grūtniecēm pirmajā trimestrī. Citos gadījumos temperatūras pazemināšana nav obligāta un ar medikamentu lietošanu nav jāsteidzas, ja temperatūra nepārsniedz 38,5 °C. Tiesa gan, ir jāņem vērā pašsajūta.

Efektīvas temperatūras samazināšanai ir Paracetamol Actavis vai Ibuprofen tabletes, kas vienlaikus atbrīvo no drebuļiem un svīšanas. Paracetamolu atļauts lietot ne vairāk kā četras reizes dienā, bet Ibuprofen – trīs.

Bērniem temperatūras pazemināšanai paredzēti speciāli sīrupi un suspensijas, piemēram, Nurofen, Ibustar un Panadol.

Ja līdz ar temperatūras paaugstināšanos ir citi saaukstēšanās simptomi, pašsajūtu palīdz uzlabot kompleksie karstie dzērieni Coldrex, Theraflu, Fervex un Gripoflex. Tie iedarbojas ļoti ātri, jo sastāvā ir liels paracetamola daudzums. R. Vīlistere atgādina, ka paracetamols rada ļoti lielu slodzi aknām, tāpēc šāda veida līdzekļi nav piemēroti bērniem līdz 16 gadu vecumam. Lai gan Coldrex iedarbība ir nedaudz maigāka kā Theraflu, farmaceite šos preparātus iesaka arī pieaugušajiem izmantot tikai neatliekamos gadījumos.

Reklāma
Reklāma

Nedrīkst piemirst, ka vienlaikus ar kombinētajiem dzērieniem nedrīkst lietot citus paracetamolu saturošus līdzekļus, jo tā var pārsniegt pieļaujamās devas.

Pirmos saaukstēšanās simptomus palīdz novērst arī karstais dzēriens ar C vitamīnu un kalciju Heisse Zitrone, kā arī karsta tēja ar ingveru. Šie līdzekļi piemēroti, ja ziemā bieži ir aukstuma sajūta.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.