“Kad strīdos ar vīru, sāpes kļūst stiprākas. Kāpēc?” 0
Iveta (43) jautā: “Labdien! Nu jau desmit gadus slimoju ar reimatoīdo artrītu, kas nozīmē, ka diemžēl ciešu no hroniskām sāpēm. Pēdējā laikā esmu pamanījusi, ka tad, kad ar vīru strīdamies (pamatā dēļ tā, ka viņš pārāk bieži lieto alkoholu), sāpes kļūst stiprākas un grūtāk paciešamākas. Toties dienās, kad dzīvojam saticīgi un kvalitatīvi pavadām kopā laiku, piemēram, dodoties uz kādu pasākumu vai pastaigājoties svaigā gaisā, es jūtos labāk. Cik ļoti manu slimību ietekmē tas, kas notiek attiecībās ar vīru? Un ko jūs ieteiktu – kā atrast pieeju vīram, lai viņš saprastu, ka alkohola lietošana nodara kaitējumu gan viņam, gan mūsu attiecībām? Šo jautājumu uztveru ļoti jūtīgi, jo arī mans tēvs savulaik lietoja alkoholu un dēļ tā mūsu ģimenē notika strīdi.”
Atbild psihoterapeits, psihosomatiskās medicīnas ārsts Dr. Tarass Ivaščenko, veselības centrs “Vivendi”: “Labdien! Jā, emocionālās reakcijas var diezgan stipri ietekmēt cilvēka fizisko stāvokli un sāpju uztveri. Eksperimentālie pētījumi rāda, ka hroniska locītavu reimatisma gadījumos emocionālu kairinājumu dēļ ir sastopams paaugstināts muskuļu tonuss. Tādējādi muskuļu sasprindzinājums skarto locītavu zonā var izraisīt vai pastiprināt sāpes. Tas pats attiecas uz neizspaustiem/nerealizētiem agresīviem impulsiem. Tāpēc – jā – starppersonu attiecību krīze viennozīmīgi spēj ietekmēt jūsu slimības gaitu un paasināšanos. Padziļināta emociju izpēte, emocionālā intelekta attīstīšana (kas palīdzētu izteikt dusmas sociāli pieņemamā veidā), kā arī pareiza zāļu terapija jūsu gadījumā varētu palīdzēt.
Attiecībā uz otru jautājumu viss nav tik vienkārši. Pirmais solis, strādājot ar atkarību, ir pieņemt, ka problēma pastāv. Ja jūs strīdaties, tas jau nes ciešanas un sāpes. Tas traucē saziņai/komunikācijai un samazina dzīves kvalitāti. Kā pareizi norādījāt – abiem. Ļoti žēl, ka jūsu laulātais neredz/nevēlas to redzēt. Pievērsiet uzmanību tam, vai visas situācijas tiek risinātas konflikta ceļā? Cik bieži tas notiek? Vai ir iemesls runāt par alkohola atkarību? Ja tā – vai varam runāt arī par savstarpēju atkarību, respektīvi – jūsu līdzatkarību? Tad tas ir pavisam cits stāsts un prasa citu pieeju.
Tāpat ieminējāties, ka arī jūsu tēvs lietoja alkoholu un šā iemesla dēļ, kad bijāt bērns, ģimenē pieredzējāt konfliktus. Tas var būt viens no iemesliem, kāpēc tik saasināti uztverat nu jau savas atsevišķās ģimenes situāciju. Jo, kā zināms, arī bērnības traumas var spēcīgi ietekmēt un veidot samērā asu, ne vienmēr adekvātu reakciju uz šā brīža aktuālajiem notikumiem.
Vēl ir ļoti svarīgi atcerēties, ka attiecību noskaidrošana ar personu, kas atrodas alkohola reibuma stāvoklī, nav laba ideja. Šo jautājumu vajadzētu apspriest mierīgi un ar skaidru prāta sāvokli. Ja analizējam situāciju vēl padziļinātāk – varbūt ir vērts ar profesionāļa palīdzību pārskatīt attiecības ar vīru? Jo nereti cilvēks bieži lieto alkoholu tāpēc, ka emocionāli ļoti cieš un nejūtas laimīgs.”