Vai tagad vēl var stādīt un pārstādīt lielos skaisto ziedu sīpolus? 1
Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
“Esmu nopirkusi lielos skaisto ziedu sīpolus, daži jau auga dārzā. Vai tagad var stādīt un pārstādīt?” – jautā Elga Salaspilī.
Tieši patlaban ir labs laiks, lai stādītu sīpolpuķes, arī dekoratīvos sīpolus. Ja tie iegādāti, stāda tūliņ zemē tāpat kā citas sīpolpuķes – triju sīpolu dziļumā. Dažiem dārzkopjiem ir viedoklis, ka tos vajadzētu guldīt dziļāk, taču prakse pierāda pretējo. Dekoratīvie sīpoli sala nebīstas, pat ja augsne laistot noskalojusies un tie nonāk tuvu augsnes virskārtai.
Vidēja lieluma dekoratīvie sīpoli mēdz paši vairoties, izsēties dārzā. Nereti sīpoliņi pat manāmi dobē. Tos tagad der savākt un iestādīt dziļāk. Ja šie pašdarbnieki pavasarī laidīs saknes un būs pārāk tuvu augsnes virskārtai, tie būs nestabili. Ja sīpolu jau par daudz, sīkākos aizvāc. Par pārstādīšanas biežumu parasti nav īpaši jārūpējas. To dara, kad maina augsni dobē, kad vēlas pavairot sīpolus.
Dekoratīvie sīpoli ar sevišķi lieliem ziediem arī vienā vietā var augt ilgi, taču zieda galvas izmērs ar katru gadu mazināsies. Tas tāpēc, ka sīpolam ik sezonu atdalās jauns sīpols. Ja otrajā gadā izaugs divi ziedkāti un bumbas vēl abiem būs gana lielas, diemžēl trešajā un ceturtajā gadā vairs nebūs cerētā ziedu skaistuma.
Tāpēc tagad var atrušināt sīpolu un liekos atdalīt. Var arī stādīt atpakaļ vecajā vietā, taču katru daivu atsevišķi, ievērojot distanci.
No lielā sīpolu kamola tagad būs desmit jauni. Labāk būtu pārstādīt agrāk – drīz pēc noziedēšanas un lapu nokalšanas, kamēr vēl nav sakņu. Taču to var darīt arī tagad – izrok un tūliņ pārliek jaunā vietā. Sīpoli ir ļoti izturīgi.