
Kā uzveikt problēmu 0
Ārsti sniedz ieteikumus, kā pievarēt hronisku nogurumu.
Jāievēro miega higiēna un laikus jāiet gulēt. Miegā jāpavada 7–8 stundas. Vairāk nekā deviņas un mazāk nekā sešas stundas ilgs naktsmiers nav vēlams. Ja cilvēks paradis gulēt 7–8 stundas un pēkšņi kādu iemeslu dēļ samazina miegam paredzēto laiku līdz sešām stundām (piemēram, agrāk ceļas uz darbu un vēlāk iet gulēt), tas var izraisīt pat depresiju. Ja guļ ilgāk, lai kompensētu nedēļas laikā miegam atņemtās stundas, nav slikti, tomēr, ja katru nakti guļ 10–11 stundas, cilvēks drīzāk sev kaitē, nevis izdara pakalpojumu.
Diena jāieplāno tā, lai būtu laiks arī pilnvērtīgai atpūtai, kad var pilnībā atslēgties no darba, teiksim, pavadīt laiku kopā ar draugiem, neiztirzājot darba tematus vai sadzīves problēmas.
Jāpārskata darba režīms. Darbā jāstrādā, bet mājās jāatpūšas, nevis jāturpina darba diena. Ja kāds visu laiku ir iegrimis darbos un šķiet, ka netiek galā ar saviem uzdevumiem un ka priekšniecība prasa par daudz, vadībai būtu jārada iespēja šādam darbiniekam pilnveidoties profesionāli, celt kvalifikāciju.
Ikdienas režīmā jāievieš sporta nodarbības, piemēram, sporta zāles, peldbaseina, skriešanas celiņu apmeklējumi, braukšana ar velosipēdu. Šajā ziņā pastāv izvēles brīvība. Katru dienu var darīt kaut ko citu, bet 30–40 minūtes vajag atvēlēt aerobajai slodzei – tā, lai drusku iesvīst, lai pastrādā muskuļi. Muskuļi darbojoties izdala miokīnus, interleikīnus – bioloģiski aktīvas vielas, kas stimulē smadzeņu darbību, atjauno spēju domāt, veicina uzmanību, koncentrēšanās spējas.
Laba iespēja ir vitamīnu terapija. Par to jākonsultējas ar ģimenes ārstu vai dietologu. Pastāv viedoklis, ka daudziem trūkst D vitamīna – ja konstatē šā vitamīna deficītu, tas jālieto papildus.
Stresa līmeni mazina mīlestības jūtas un sekss.
Ikdiena jāplāno tā, lai varētu pastaigāties svaigā gaisā.Ieteicams pārskatīt savus ēšanas paradumus. Maltītes jāpadara patīkamas, pat svinīgas.
Psihologi bieži vien iesaka, ka stresu samazina jauka komunikācija ar citiem, kaut vai ar pārdevēju veikalā vai kāpnēs sastaptu kaimiņu.
Ieteicams padomāt, kā dzīvi piepildīt ar pozitīvām izjūtām. Var kaut vai mainīt ceļu uz darbu – neiet pa ierasto taciņu, bet ieskriet kafejnīcā, lai iedzertu kafiju, bet pēc darba iegriezties veikalā. Svarīgi, lai dzīves ritms nebūtu vienmuļš un neaprobežotos ar maršrutu mājas–darbs–mājas.
Atvēli sev baudas mirkli
Psihiatram Jevgeņijam Iznovam prātā palicis kādā seminārā dzirdētais slavenā franču profesora Žana Bekio teiktais: “Bauda jāplāno, vēl gultā esot. Tās var būt pašas banālākās lietas: tasīte kafijas, saruna ar patīkamu cilvēku, flirts darbā, omulīgu vakariņu ēdienkarte.” Franči, kā zināms, šajā jomā ir nepārspēti meistari.
36,6 °C konsultantiJEVGEŅIJS IZNOVS, psihiatrs un miega speciālists
ELĪNA MALKIELA, neiroloģe
