Kad spriedze neatlaiž tvērienu 0
Ikdienā jūtot pastiprinātu nogurumu un, iespējams, arī miega traucējumus, nereti tas tiek skaidrots ar pārlieku lielu slodzi darbā un mājās. Pie vainas tik tiešām var būt pārslodze, taču nereti iemesls ir pavisam cits – hronisks stress vai izdegšanas sindroms. Lai labi justos un varētu veikt ikdienas aktivitātes, svarīgi nepieļaut, ka stress kļūst par pastāvīgu viesi. Ja tas tomēr sācies un pat kļuvis hronisks, noderēs zināšanas par iedarbīgiem paņēmieniem pret ilgstošu spriedzi.
“Hronisks stress ir situācija, kad cilvēks ilgstoši, iespējams, pat gadiem, atrodas saspringtā situācijā,” skaidro Neirožu klīnikas, Veselības centra 4 un klīnikas Ūdensroze psihiatrs un miega speciālists Jevgeņijs Iznovs. Tā jūtas, piemēram, tā sauktajam mobingam (no angļu valodas mobbing – nomākšana, uzbrukšana) pakļautie. Mobings ir psiholoģiskā terora veids, kad viens vai vairāki darbabiedri sistemātiski neētiski un pat naidīgi vēršas pret savu kolēģi. Cilvēkam jāstrādā, jāsasniedz kāds rezultāts, mērķis, jāizpilda plāns, bet viņš jūt spiedienu vai no priekšniecības (pārmetumi, rājieni, neapmierinātība, pamācības), vai padotajiem (uzmākšanās ar personiskām problēmām, slinkums, bremzējošas iniciatīvas). Mobingam pakļautam darbiniekam pastāvīgi jārisina tas, ko dažādu iemeslu dēļ atrisināt nav iespējams.
Cita situācija, kurā atklājas hronisks stress un kura pazīstama daudziem, – jāraujas vaiga sviedros, lai nopelnītu naudu. Cilvēks nedomā par atpūtu, jo nedrīkst atpalikt, izkrist no aprites, pieļaut, ka labklājības latiņa noslīd zemāk.