Kad slāpes nepāriet. Par ko tas var liecināt? 0
Ja bieži stipri slāpst un jāmēro ceļš uz tualeti, pārņem bažas, vai tikai nav sācies cukura diabēts. Taču, lai gan daudz retāk, ar šādiem simptomiem var izpausties arī bezcukura diabēts.
“Šajā gadījumā izdalās ļoti daudz urīna, pat vairāk par 4 – 5 litriem diennaktī, tāpēc organisms zaudē daudz šķidruma un cilvēkam rodas neremdināmas slāpes,” stāsta endokrinologs, profesors Alvils Helds. “Šie slimnieki nereti uzņem pat vairāk nekā desmit litrus šķidruma dienā, nekādi nevarot atdzerties. Pastiprināti izdaloties urīnam, notiek organisma atūdeņošanās, izžūst gļotāda un āda, samazinās siekalu un sviedru izdale, sabiezē asinis, rodas aizcietējums un daudzi citi veselības traucējumi.”
Viegli atklāt
Lai diagnosticētu bezcukura diabētu, ārstam galva pārāk daudz nav jālauza, jo šai slimībai ir raksturīgi simptomi. Diagnozi nosaka, veicot asiņu un urīna analīzes. Atšķirībā no cukura diabēta slimniekiem bezcukura diabēta slimniekiem būs normāls cukura līmenis asinīs un zems urīna blīvums.
Tikai dažkārt, ja vazopresīna deficīts ir neliels un slāpes nav pārāk stipras, grūti secināt, vai šī hormona patiešām trūkst, tādēļ veic speciālus testus slimnīcas apstākļos.
Lai pārliecinātos, vai galvas smadzeņu struktūrās nav audzēja vai iekaisīgu procesu, kas izraisa vazopresīna sintēzes un transportēšanas traucējumus, nepieciešams magnētiskās rezonanses izmeklējums.
Trūkst hormona
Veselam cilvēkam nieres filtrē asinis un izdala tā saukto primāro urīnu, bet nieru kanāliņos ūdens tiek uzsūkts atpakaļ asinīs. Šo procesu nosaka antidiurētiskais jeb urīnu veidojošais hormons vazopresīns, kas rodas galvas smadzeņu daļā hipotalamā un tālāk tiek nogādāts uz smadzeņu piedēkli hipofīzi, no kurienes pēc vajadzības izdalās asinīs. Ja šī sistēma nedarbojas pareizi un vazopresīna trūkst vai arī tas tiek nepilnvērtīgi izmantots, rodas bezcukura diabēts. Simptomu izteiktība atkarīga no hormona deficīta pakāpes. Reizēm slimnieks naktīs pat ik pēc stundas ir spiests celties, lai uzņemtu šķidrumu.
Kā atzīst Alvils Helds, grūtāk ir noteikt psihogēnās polidipsijas diagnozi, kad cilvēks dažādu iemeslu, piemēram, psihiskas slimības dēļ pārāk daudz dzer. Šīs kaites gadījumā atšķirībā no bezcukura diabēta nav raksturīga celšanās, lai padzertos un apmeklētu tualeti naktī, jo slimnieks ir aizmidzis. Tad varētu palīdzēt homeopātiski līdzekļi.
Lai gan kopumā cilvēki ūdeni dzer par maz, profesors novērojis, ka dažkārt pastiprināta šķidruma lietošana ir saistīta ar nepareiziem vai pārprastiem ārstu ieteikumiem. Ja vien nav karsts laiks, liela fiziska slodze vai nierakmeņi, ne vienmēr blakus jātur ūdens pudele.
Reizēm pāriet tāpat
Bezcukura diabēta cēloni gandrīz 50 procentos gadījumu neizdodas noskaidrot. Tā iemesls var būt dažādi veidojumi smadzenēs, visbiežāk audzēji zonā starp smadzeņu piedēkli un hipotalamu, vai arī citu audzēju metastāzes, kas kavē vazopresīna nokļūšanu asinsritē.
Šī slimība var attīstīties pēc dažādām neiroinfekcijām, piemēram, encefalīta, kad smadzenēs norit iekaisuma process, taču Alvila Helda pieredze liecina, ka visbiežāk tā sākas dažas dienas pēc galvas smadzeņu traumām, kas gūtas galvenokārt ceļu satiksmes negadījumos. Ja hipotalamā radies asinsizplūdums un pēc tam sarētojums, tiek kavēta vazopresīna nokļūšana vajadzīgajā vietā, taču labā ziņa ir tā, ka lielākajai daļai cilvēku pēc traumas sūdzības ar laiku izzūd.
Dažkārt vazopresīns noārdās grūtniecības laikā placentas hormonu ietekmē, taču tas ir pārejoši.
Lai novērstu bezcukura diabētu smadzeņu audzēja vai iekaisuma un nieru slimības gadījumā, nepieciešama atbilstoša ārstēšana.
Ja neizdodas noskaidrot slimības cēloni, visu atlikušo mūžu jālieto hormonu vazopresīnu aizvietojoši medikamenti aerosola vai tablešu veidā, kas nodrošinās normālu urīna veidošanos un novērsīs slāpes.