Bils Geitss

Arī miljardieriem ir privātās dzīves problēmas. Kā šķiras pasaules bagātākie cilvēki? 2

Rihards Vītols, “Mājas Viesis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Sens teiciens vēsta, ka nauda vēl nebūt nenes laimi visās dzīves jomās, par to ir nācies pārliecināties arī miljardieriem, kas šķietami par naudu varētu nopirkt pilnīgi visu.

Taču arī viņiem ir privātās dzīves problēmas, kas dažkārt beidzas ar gadu desmitiem ilgas laulības krahu. Bet miljardieru sievām vismaz ir nodrošināta dāsna kompensācija par ieguldījumu vīra bagātības vairošanā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kad šķiras parastie mirstīgie, līdztekus bērnu, suņu un kaķu dalīšanai dažkārt nākas redzēt arī niknus strīdus par to, kam paliks kopdzīves laikā uzkrātā manta, piemēram, iemīļotais dīvāns vai televizors.

Pasaules bagātāko cilvēku vidū likmes ir daudz augstākas, jo nākas izlemt, kam pienākas miljardiem eiro vērtas akcijas, uzņēmumu daļas, greznas villas un privātās lidmašīnas.

Laulības šķiršana bieži vien izgaismo cilvēka īsto dabu, jo izpaužas tādas rakstura īpašības, kas pirms tam gadiem un pat gadu desmitiem tika rūpīgi slēptas.

Arī bagātnieki ir tikai cilvēki, un viņiem nav svešas tādas emocijas kā dusmas, naids un atriebības alkas. Taču statuss uzliek par pienākumu “saglabāt seju”, ja nevēlies, lai tava “netīrā veļa” tiek apspriesta dzeltenās preses slejās.

Turklāt tam var rasties arī nepatīkamas finansiālās sekas, jo kaitējums uzņēmuma reputācijai un akciju cenas krišanās kaut vai par pāris procentiem bagātnieku gadījumā var nozīmēt daudzmiljonu zaudējumus.

Tāpēc pasaules bagātākie ļaudis cenšas izšķirties klusi, bez liekiem skandāliem.

Viņu rīcībā ir labi atalgotu juristu armija, kas palīdzēs nogludināt visas domstarpības un vienoties par abām pusēm pieņemamu risinājumu.

Laimes meklētāji

Nesen par 27 gadus ilgušās laulības šķiršanu paziņoja “Microsoft” dibinātājs Bils Geitss ar sievu Melindu. ASV prese vēsta, ka Melinda bija gatavojusies šādam pavērsienam un jau pāris gadus konsultējās ar juristiem. Bila un Melindas kopīgais paziņojums gan liecina, ka viņi vēlas izšķirties civilizēti, bez lieka trača.

“Pēc ilgām pārdomām un liela darba, kas ieguldīts mūsu attiecību nostiprināšanā, tomēr esam nolēmuši pielikt punktu mūsu laulībai. 27 gadu laikā esam izaudzinājuši trīs lieliskus bērnus un izveidojuši fondu, kas darbojas visā pasaulē, lai visiem cilvēkiem nodrošinātu veselīgu, ražīgu dzīvi,” teikts paziņojumā.

Reklāma
Reklāma

Bils un Melinda spriež, ka vairs neredz iespēju attīstīties kopā kā pārim. Visticamāk, Bila un Melindas vecvecāku paaudze nekad nebūtu aizdomājusies nedz par laulības šķiršanu, nedz par izsmalcinātu formulējumu savas rīcības pamatošanai, bet mūsdienās priekšstati par laulību ir krietni mainījušies.

Lai gan kāzu dienā pāris joprojām dod solījumu būt kopā priekos un bēdās, “līdz nāve mūs šķirs”, tomēr reti kurš ir gatavs saglabāt laulību arī tad, ja mīlestības jūtas ir zudušas un abus vairs nevieno kopīgas intereses.

Bagātnieku laulību izjukšana tikai atspoguļo plašāku tendenci, kas vērojama visā Rietumu sabiedrībā. Vidējais cilvēka mūža ilgums arvien palielinās, un 50–60 gadu vecumā, kad bērni jau ir izauguši un palaisti savā dzīvē, daudzi aizdomājas, vai tiešām vēlas pavadīt vēl vismaz 20–30 gadus kopā ar esošo partneri.

Zīmīgi, ka Geitsu pāris paziņojis par laulības šķiršanu neilgi pēc tam, kad viņu jaunākā meita sasniedza 18 gadu vecumu.

Attiecību konsultantei Donai Kafelai ir savs skaidrojums, kādēļ arvien vairāk pāru izšķiras arī pēc vairākus gadu desmitus ilgas kopdzīves.

“Daudziem šķiet, ka viņu dzīvē sākas jauns posms un tā ir pēdējā iespēja atrast īstu laimi,” viņa stāsta laikrakstam “The Guardian”.

Apprecēties ar miljardieri

Amerikāņu rakstniece Makenzija Skota pēc šķiršanās no vīra Džefa Bezosa kļuvusi par vienu no bagātākajām sievietēm pasaulē.
Foto: AFP/SCANPIX/LETA

Spilgts piemērs ir amerikāņu miljardieris Džefs Bezoss, kurš kā interneta milža “Amazon” dibinātājs ir viens no bagātākajiem cilvēkiem pasaulē. 25 gadus viņš bija nodzīvojis laulībā ar rakstnieci Makenziju Skotu; viņiem ir četri bērni: trīs dēli un meita, kas tika adoptēta no Ķīnas.

Pirms pāris gadiem Bezoss un Skota paziņoja par laulības šķiršanu, jo nolēmuši, ka pienācis laiks sākt jaunu dzīvi.

51 gadu vecā Makenzija tādējādi kļuvusi par vienu no bagātākajām sievietēm pasaulē, jo Džefs viņai atvēlēja ceturto daļu no savām “Amazon” akcijām.

Tolaik to vērtība bija ap 38 miljardiem dolāru, bet Covid-19 pandēmijas laikā “Amazon” pakalpojumi kļuvuši īpaši pieprasīti, uzņēmuma akciju cena ievērojami kāpusi, un tagad Makenzijas bagātība tiek lēsta uz 53 miljardiem dolāru. Viņa gan apņēmusies lielu daļu šīs naudas ziedot dažādiem labdarības projektiem.

Makenzija nesen iestūrēja laulības ostā ar vienkāršu Sietlas vidusskolas ķīmijas skolotāju Denu Džūetu, kurš mācījis dabaszinātnes viņas bērniem.

Bezoss paziņoja, ka ļoti priecājas par bijušās sievas laimi: “Dens ir lielisks puisis, un es no sirds priecājos par viņiem abiem.”

Bezosam nav grūti būt augstsirdīgam, jo arī pēc mantas dalīšanas un daļas īpašumu atvēlēšanas bijušajai sievai viņš joprojām gozējas pasaules bagātāko cilvēku saraksta virsotnē.

Turpat līdzās ir elektromobiļu ražotāja “Tesla” un vairāku citu uzņēmumu īpašnieks Īlons Masks, kura privātā dzīve arī bijusi gana raiba.

Pirms tagadējās dzīvesbiedres Maskam ir bijušas divas citas sievas, turklāt ar otro sievu, britu aktrisi Taluhu Railiju, viņš pamanījās apprecēties un izšķirties pat divas reizes.

Dzeltenā prese ziņoja, ka Masks pēc otrās šķiršanās samaksājis Railijai aptuveni 16 miljonus dolāru, bet viņam tā ir sīknauda, ja ņem vērā, ka Maska bagātība tiek lēsta uz 150 miljardiem dolāru.

Kā sadalīt 10 Latvijas budžetus?

Domājams, ka par īpašumu dalīšanu pārāk nežēlosies arī “Microsoft” dibinātājs Geitss, lai gan viņam savai Melindai nāksies atvēlēt krietni lielāku summu.

“Mūsu attiecībās ir daudz humora, un mēs par visu varam pajokot,” reiz izteicās Melinda, bet naudas dalīšana ir tēma, kurā prāts nenesas uz jokiem.

Geitsu pāra īpašumu vērtība tiek lēsta uz 130 miljardiem dolāru (ap 108 miljardi eiro); salīdzinājumam: viss Latvijas iekšzemes kopprodukts ir tikai 29 miljardi eiro gadā, bet mūsu valsts budžeta izdevumi ir ap 10 miljardiem eiro gadā.

Skaidrs ir viens: Melinda arī turpmāk būs ļoti bagāta sieviete, bet juristi palīdzēs noskaidrot, cik liela daļa no Geitsu bagātības viņai pienākas.

Interesanti, ka pirms kāzām viņi nenoslēdza laulību līgumu, kurā būtu atrunāti finanšu jautājumi, lai gan Geitss jau 1994. gadā, kad viņi apprecējās, bija ASV bagātākais cilvēks.

Bagātnieku juristi vēsta, ka ļoti turīgi pāri laulības šķiršanas gadījumā parasti mēģina panākt vienošanos ārpus tiesas, lai izvairītos no privāto un finansiālo noslēpumu iztirzāšanas plašākā sabiedrībā.

“Ja pāris vienojas par mantas dalīšanu, tad dalījums var būt ļoti dažāds: 75/25, 60/40 vai 50/50. Jo ilgāka bijusi laulība, jo dalījums būs tuvāk 50/50,” žurnālam “The Atlantic” stāsta ģimenes tiesību juriste Bonija Frosta.

Viņa norāda, ka ne vienmēr dalījums ir tik līdzvērtīgs, it sevišķi gadījumos, kad tiek dalītas ļoti lielas summas. “Ja vīrietim pieder 20 miljardi dolāru un sieva dabū tikai vienu miljardu, tad arī tā ir milzīga summa, kas pilnībā nodrošinās viņai iztiku.”

Tiesa gan, dažkārt bagātnieki negrib atvēlēt bijušajai sievai ne centa, tādēļ izdomā dažādas shēmas, kā paslēpt savus īpašumus ārzonās un neļaut sievai tikt tiem klāt.

Madonna maksāja bijušajam

Mūsdienās dzimumu līdztiesības apstākļos dažkārt tieši sieviete ir tā, kas maksā kompensāciju bijušajam vīram, ja viņa ienākumi laulības dzīves laikā bijuši mazāki nekā sievai.

Popmūzikas zvaigzne Madonna
Piemēram, kad popmūzikas zvaigzne Madonna izšķīrās no britu kinorežisora Gaja Ričija, viņai nācās samaksāt Ričijam ap 60 miljoniem mārciņu (70 miljonus eiro), jo Madonna bija daudz bagātāka par vīru.

Izklaides industrijas zvaigznes bieži vien izšķiras ar skaļiem skandāliem, kas ir gards kumoss dzeltenās preses darboņiem. Piemēram, nesen plaši tika aprakstīts leģendārā grupas “Genesis” mūziķa Fila Kolinsa konflikts ar bijušo sievu Oriannu.

70 gadus vecais Kolinss žēlojās, ka pēc laulības šķiršanas Orianna paklusām apprecējusies ar citu, krietni jaunāku mūziķi, un abi mīlas balodīši ievākušies Kolinsam piederošā villā Floridā.

Viņš ar tiesas palīdzību centās izlikt bijušo sievu no šī īpašuma, kas viņam beidzot izdevās, un tagad Kolinss izlicis grezno villu pārdošanā par 40 miljoniem dolāru. Orianna gan nav padevusies un mēģinās caur tiesu piedzīt pusi no šīs summas, vismaz 20 miljonus dolāru.

Liela nauda dažkārt nozīmē ne tikai lielas iespējas, bet arī lielas problēmas. Spilgts piemērs ir amerikāņu bagātniece Džoselīna Vaildenšteina, kas pēc šķiršanās no miljardiera Aleka Vaildenšteina saņēma 2,5 miljardus dolāru.

Džoselīna ir bēdīgi slavena kā “kaķsieviete”, jo ar plastiskās ķirurģijas palīdzību viņa ir centusies padarīt savu seju līdzīgu kaķim. 2018. gadā viņa iesniedza bankrota pieteikumu, jo visa nauda bija notriekta.

Melindai Geitsai būs daudz grūtāk paveikt ko līdzīgu, jo viņa no Bila, visticamāk, saņems desmitiem miljardu dolāru. Viņa ir apņēmusies turpināt Bila un Melindas Geitsu fonda iesāktos labdarības projektus, tādēļ lielāko daļu naudas plāno atvēlēt labdarībai.

Geitsu fonds, kas rūpējas par medicīnas pieejamības uzlabošanu pasaules trūcīgākajās valstīs, tiek saistīts ar dažādām sazvērestību teorijām, it sevišķi tagadējā Covid-19 pandēmijas laikmetā.

Vakcinācijas pretinieki apgalvo, ka Geitss ir parūpējies par “mikročipu implantēšanu” cilvēkiem, lai varētu viņus izsekot un vadīt.

Taču viņa šķiršanās no Melindas ir skaidrs pierādījums tam, ka nekādas vadāmo čipu shēmas neeksistē, jo kā gan vīrietis, kurš nav spējis izkontrolēt pats savu sievu, būtu spējīgs kontrolēt un vadīt visu cilvēci?

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.