Tālāk no dienvidiem! 0
Ļoti izteiktai sirds mazspējai joprojām ir slikta prognoze – puse slimnieku mirst piecu gadu laikā, taču pagarināt dzīvi, uzlabot tās kvalitāti un strādāt var, katru dienu lietojot medikamentus un ievērojot visus ārstēšanas norādījumus, kā arī veselīga dzīvesveida principus – sabalansētu, pareizu uzturu ar daudz augļiem un dārzeņiem, samazinātu sāls patēriņu, pietiekamu šķidruma daudzumu, regulāras fiziskās aktivitātes, atteikšanos no smēķēšanas un alkohola lietošanas. Ja sirds mazspēja ir īpaši izteikta, šķidruma daudzums jāsamazina līdz 1,5–2 l diennaktī. Uz pārējiem šie ierobežojumi neattiecas.
Medikamenti, ko pacientam izraksta ārsts, ir atkarīgi no slimības veida un smaguma.
– Fiziski vingrojumi, pat regulāras pastaigas ar pacientam piemērotu slodzi uzlabo organisma slodzes izturību, dzīves kvalitāti un samazina risku nonākt stacionārā, – uzsver Ginta Kamzola. Pēc konsultācijas ar kardiologu treniņi jāuzsāk fizioterapeita vai rehabilitologa uzraudzībā, jo slodze atkarīga no simptomiem un slimības smaguma pakāpes.
Jākontrolē ķermeņa svars, jo tā pieaugums var liecināt par šķidruma aizturi organisma audos un nepieciešamību lietot diurētiskos jeb urīndzenošos medikamentus. Jāuzmana arī nieru funkcijas (kreatinīna un kālija daudzums) un hemoglobīna līmenis.
Ilgu laiku sirds transplantācija bija vienīgais risinājums pacientiem, kuriem nepalīdzēja ne medikamentoza, ne cita veida terapija. Tagad novājinātā sirds muskuļa slodzi atvieglo elektrokardiostimulatora implantācija.
Ja ir mēreni vai izteikti sirds mazspējas simptomi, kardioloģe Ginta Kamzola neiesaka doties ceļojumos uz valstīm, kur ir karsts un mitrs klimats vai kas atrodas augstāk par 1500 m virs jūras līmeņa. Pirms lidojuma vienmēr jāuzvelk kompresijas zeķes un tās jānoņem tikai vairākas stundas pēc nolaišanās. Īpaši ārsta padomi jāievēro pacientiem ar implantētu elektrokardiostimulatoru.