Ja paņem, jāpatur 0


Par meža zvēru un putnu mazuļu glābšanu Rīgas Zooloģiskā dārza Informācijas un izglītības nodaļas pārstāvim Mārim Lielkalnam ir šāds viedoklis: – To vajadzētu maksimāli atstāt dabas ziņā, lai tā izlemj putnēna vai citas dzīvās radības likteni. Ja cilvēks stārķēnu, stirnēnu vai cita meža zvēra mazuli paņem uz mājām, baro, kopj un audzina, tas vairs nespēs patstāvīgi izdzīvot savvaļā. Ir tikai pāris izņēmumu, piemēram, ronēnus var palaist atpakaļ jūrā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Lasīt citas ziņas

Māris Lielkalns skaidro, ka ronēnam nav ciešas saskares ar māti – mazulis dzīvojas krastā, bet māte ik pa laikam izpeld no jūras un to pabaro. Kad pieaugušais ronis uzskata, ka atvase ir pieaugusi, atstāj to likteņa varā, lai kuļas pa dzīvi, kā māk. – Vēl varētu palīdzēt no ligzdas izkritušiem svīrēniem. Jūlija vidū un beigās tā var gadīties. Ja pļavā vai citviet ieraugāt mazu, melnu, bezpalīdzīgu putniņu ar gariem spārniem, asiem nagiem un knābi kā vanagam, tas ir svīres bērns. Putnēnu vajag pamest gaisā, jo tad tas var sākt lidot.

Jāņem vērā: jo ilgāk svīrēnu patur nebrīvē, jo tam grūtāk uzsākt patstāvīgas gaitas. – Putns vai meža zvērs kļūst par mājdzīvnieku, jo saprot, ka cilvēks ir labs čoms, arī kaķis un suns ir labi draugi, bet barība vienmēr atrodama bļodiņā, – situāciju raksturo Zooloģiskā dārza speciālists. – Tiek iedota pilnīgi pretēja informācija, nekā tas ir dabā, proti, ka no cilvēka un suņa jāizvairās, ka barība pašam jāatrod.

CITI ŠOBRĪD LASA

Māris Lielkalns zinot daudz gadījumu, kad cilvēki no ligzdas izgrūstos vai izkritušos stārķēnus ir paņēmuši un pa ziemu izbarojuši kūtiņā, bet pavasarī palaiž brīvībā, sak, lido, stārķīt! Putns apmet ap māju pāris loku un nosēžas pagalmā. Ja prastu runāt, teiktu: jā, tas bija skaisti, bet es labāk palieku pie jums kūtiņā. Putns var arī pārcelties pie citiem cilvēkiem un diedelēt barību. – Pirms vairākiem gadiem bija gadījums: šķūnītī izturētu stārķi pēc palaišanas brīvē apgredzenoja. Putns bija tik drošs, ka, meklējot barību, staigāja pa pilsētas ielām, bet, ja to nedabūja, nikns gāja virsū cilvēkiem, jo bija radis, ka cilvēks baro.

Ventspils pusē bijusi arī kāda stirna, kas gājusi uz veikalu iepirkties un uzvedusies mierīgi. Tas liecina, ka stirna dzīvojusi nebrīvē, jo savvaļas zvērs šādos ap­stākļos uzvestos kā dulls.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.