Noklīdis ežu mazulis, stirnēns vai stārķēns. Kā palīdzēt meža iemītniekiem? 0
Ko iesākt, ja sētā ienāk ežu mazulis, pie kājām nokrīt stārķēns, ko, iespējams, no ligzdas izstūmuši pieaugušie stārķi, vai ābeļdārzā meža tuvumā šķietami apjucis klīst stirnēns? Kā vajadzētu rīkoties cilvēkam – vai zīdītāju vai putnu mazuli nest uz mājām, barot un lolot vai arī atstāt turpat, lai rūpējas paša māte vai Dabas māte?
Sniedz pirmo palīdzību
Uz šādām pārdomām rosināja konkrēts notikums, ar kuru sociālajā vietnē Facebook dalījās rakstnieks un tulkotājs Didzis Sedlenieks. Viņam jau 24 gadus pieder māja Vecpiebalgā. Pagalma vidū atrodas elektrības stabs, uz tā – stārķu ligzda. – Gadiem man bija iespēja vērot šo putnu ģimenes dzīvi, taču šovasar piedzīvoju kaut ko ekstraordināru, par ko iepriekš biju tikai dzirdējis. Pļāvu zāli zem stārķu ligzdas un prātoju, kurā brīdī kāds augšā paskurinās asti. Tikko biju par to iedomājies, pamanīju kaut ko krītam. Tas bija stārķēns, pavisam pliks, izšķīlies, visticamāk, tajā pašā vai iepriekšējā dienā. Lidojuma trajektorija liecināja, ka pats neizkrita, bet tika izmests.
Kad tāda problēma uzkrīt uz galvas, uzreiz nezini, ko darīt, Didzis neslēpj. Tāpēc bezpalīdzīgo radībiņu nofotografējis un fotoattēlu ielicis Facebook. Drīz vien uzradušies padomdevēji, kuri zinājuši, ko darīt un kam zvanīt. – Palīdzība piezvanīja pirmā, precīzāk, Anita Asare, putnu glābšanas organizācijas “Drauga spārns” vadītāja un “Latvijas lepnuma” titula īpašniece. Sarunājām, ka viņi no Jūrmalas brauks nabagam pakaļ, bet es pa to laiku putnēnu dzirdīšu ar medus ūdeni un barošu ar cāļa gaļu.