Kad nepieciešamas kompresijas zeķes – pusgarās, garās zeķes vai zeķbikses? 2
Autors: Elīna Kondrāte, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
Kompresijas zeķu lietošana ir viens no pamatnosacījumiem vēnu slimību profilaksei. Taču vai šīs zeķes piemērotas visos vēnu problēmu gadījumos, un vai tās drīkst iegādāties uz savu galvu?
Vajadzība reizēm pārvērtēta
Ja vēnas ir slimas, vēnu vārstuļi vairs nespēj pilnvērtīgi pildīt savu funkciju, proti, ir apgrūtināta asins attece no kājām, daļa asiņu sastājas apakšstilbos, kas ārēji izpaužas kā tūska kājās. Kompresijas zeķu galvenais uzdevums ir radīt spiedienu, kas palīdz uzlabot asinscirkulāciju un atplūdi, nodrošinot, ka asinis labāk virzīsies augšup un vairs neuzkrāsies kājās, tā novēršot tūsku.
Tomēr “Dr. Kadiša vēnu klīnikas” vadītājs, flebologs-ķirurgs Arnolds Kadišs stāstīja, ka pēdējos gados aizvien retāk flebologi rekomendē ilgstošu kompresijas zeķu valkāšanu. Kāpēc tā? “Pareizi valkājot kvalitatīvas kompresijas zeķes, varam mazināt virkni sūdzību: pietūkumu, smaguma sajūtu kājās. Taču jāsaprot, ka šādi neārstējam slimību, tikai noņemam simptomus, līdz ar to ir risks ielaist slimību.” Ir virkne mītu par kompresijas zeķēm, piemēram, tās valkājot, nesaslimsim ar vēnu slimībām. “Pamatā vēnu varikoze ir iedzimta, un kompresijas zeķu valkāšana nevar ietekmēt ģenētiku,” skaidro ārsts.
Ja ir kaut mazākās sūdzības par vēnām vai tūsku kājās, vienmēr jādodas pie flebologa un jānoskaidro sūdzību iemesls. Gadās, ka tūskas vai citu simptomu nav, bet izmeklējumi atklāj vēnu problēmas. Ārsts arī noteiks vēnu bojājuma lokalizāciju un ieteiks piemērotākā veida zeķes, ja tās nepieciešamas.
Iespējams, kāju tūskas cēlonis ir cits un kompresijas zeķes nemaz nedrīkst valkāt. Cilvēks domā, ka vēnas ir slimas, taču patiesībā tā nav.
Tomēr ir situācijas, kad tiek ieteiktas kompresijas zeķes. “Vēnu slimības var ārstēt jebkurā stadijā. Taču, ja slimība gadiem nav ārstēta, tā iespaido kāju audus, radot neatgriezeniskas trofiskas izmaiņas. Vēnas varēs izārstēt, bet audus vairs ne, un vienīgais veids, kā cilvēks varēs justies komfortabli, – valkājot kompresijas zeķes,” skaidro flebologs.
Piemēram, garās kompresijas zeķes rekomendē vilkt arī operāciju laikā, nereti grūtniecības laikā, kad ir palielināts trombozes risks, pēcoperāciju periodā tās neļaus veidoties izteiktiem zilumiem. Flebologs piebilst, ka no Latvijā nopērkamajām kompresijas zeķēm kvalitatīvākās ir Šveicē un Vācijā ražotās.
Pusgarās, garās zeķes vai zeķbikses
Lielākoties kāju tūska, kas radusies vēnu dēļ, ir apakšstilbos, tāpēc visbiežāk nepieciešamas pusgarās zeķes. “No medicīniskā viedokļa nepieciešamība pēc garajām zeķēm vai zeķbiksēm ir ļoti reta, parasti tikai akūtās situācijās, piemēram, ja operācija veikta augšstilbā,” skaidro flebologs.
Bet zeķbikses biežāk izvēlas sievietes. Tas saistīts ar ērtību vai apģērba prasībām darbavietā, piemēram, jāvalkā pusgari svārki. Zeķbikses mēdz izvēlēties arī cilvēki ar izteiktu kāju asimetriju, tad, lai viena zeķe nenošļuktu, labāka izvēle būs zeķbikses.
Savukārt medicīnisku pamatojumu valkāt getras – zeķes bez pēdas vai pirkstu daļas – Arnolds Kadišs neredz: “Ja kājas ir veselas, tās var uzvilkt, piemēram, uz sporta treniņu. Valkājot ilgāku laiku, var rasties tūska pēdā, jo izveidojas tāds kā pudeles kakls – asinis attek no pēdas, bet pēda pa vidu tiek saspiesta, un asinscirkulācija atkal tiek traucēta.”
Pareiza izmēra izvēle
“Lai zeķes nodrošinātu pareizo kompresiju, arī nenošļuktu un stingri turētos, ļoti svarīgi izvēlēties piemērotu izmēru,” uzsvēra Latvijas medicīnas preču ražotnes “Tonus Elast” mārketinga direktore Ilze Rosicka.
Lai noteiktu pareizo izmēru, jāveic precīzi individuāli mērījumi. Svarīgākais ir kompresijas spiediens potītes rajonā. Tāpēc pirmā jānomēra apakšstilba šaurākā vieta (nedaudz virs potītes). Tad mēra apakšstilbu resnākajā daļā un apkārtmēru 2 cm zem ceļgala locītavas. Ja nepieciešamas garās zeķes, jāizmēra apkārtmērs arī augšstilba resnākajā daļā un kājas apkārtmērs zem sēžamvietas.
Lai iegādātos piemērota izmēra zeķbikses, papildus jānomēra sēžamvietas apkārtmērs platākajā daļā. Pērkot pusgarās zeķes, jāzina, cik centimetru ir no zemes līdz pacelei (2 cm zem ceļgala locītavas), bet, izvēloties garās zeķes, jānomēra kājas garums no zemes līdz sēžamvietai.
Mērījumi jāveic ar mīksto mērlenti no rīta pēc pamošanās, kamēr kājas vēl nav pietūkušas. Mērīt var arī pats, taču bieži to dara flebologs vizītes laikā, palīdzību var lūgt arī veikalā pārdevējam-konsultantam.
Jāuzvelk uzmanīgi un pareizi
“Ļoti svarīgi kompresijas zeķes pareizi uzvilkt. Pirmajās reizēs tas var būt apgrūtinoši, jo zeķes ir ciešas,” teic Ilze Rosicka. Tāpat pāris dienu būs jāpierod pie zeķēm. Būtiskākā atšķirība no ikdienas zeķēm – tās jāuzvelk, nevis uzstiepjot uz kājas, bet uzmanīgi uzrotot. “Zeķe jāsaņem akordeona veidā un tad, sākot no pirkstgala, pa kārtām jāuzvelk. Rūpīgi jāuzvelk uz pēdas – lai pirkstgals precīzi atrodas pirkstgala vietā un papēdis precīzi papēža vietā, tad jāuzvelk uz pārējās kājas daļas.” Var izmantot speciālas kompresijas zeķu uzvilkšanas palīgierīces. Vieglākai uzvilkšanai var palīdzēt arī gumijas cimdi.
Jāuzmanās zeķes neuzraut – jāraugās, cik gari ir nagi, vai nav pārāk raupja pēdu āda, vai uz rokām nav gredzeni, rokassprādzes vai pulkstenis, ar ko zeķi var aizķert un uzplēst. “Ja kompresijas izstrādājums tiek saplēsts, bojājums var izjaukt pareizo kompresijas izkliedi,” paskaidro Ilze Rosicka.
Saudzīga kopšana
Kompresijas zeķes ik vakaru būtu jāizmagā. Tas jādara ar rokām ziepjūdenī – ūdens temperatūra līdz 40 °C. Lai nesabojātu zeķu šķiedras, nedrīkst lietot balinošus līdzekļus. Ja ir rocība, praktiski būtu iegādāties divus zeķu pārus.
Garajām kompresijas zeķēm augšējā daļā ir iestrādāta silikona gumija. Ja tā kļuvusi netīra, vairs labi nelīp pie ādas, to var notīrīt ar spirta šķīdumā samitrinātu vates plāksnīti.
Ar laiku izstaipās jebkurš materiāls, taču kvalitatīvas zeķes, pareizi un saudzīgi tās kopjot, kalpos pat sešus mēnešus un ilgāk, nezaudējot kompresiju.
UZZIŅA
Kompresijas zeķes iedala profilaktiskajās (līdz I kompresijas klasei) un medicīniskajās (II–IV kompresijas klase).
Kompresija norādīta ar apzīmējumu “mm Hg” un diviem cipariem, no kuriem lielākais norāda kompresiju pie potītes, mazākais – kompresiju, virzoties pa kāju augšup.
• Profilaktiskā klase (10–18 mm Hg)
Var lietot, ja ir veselas vēnas, taču ilgstoši stāvoša vai sēdoša darba dēļ kājas mēdz pietūkt, tajās jūtams smagums. Profilaktiski var lietot arī grūtnieces. Lai labāk izturētu slodzi, bieži lieto sportisti, piemēram, skrienot garākus attālumus, dodoties uz sporta zāli. Iecienījuši arī ceļotāji, piemēram, lidojumu laikā, dodoties garos pārgājienos. Bieži tās tiek uzvilktas uz īsu brīdi, piemēram, sporta treniņa laikā.
• I kompresijas klase (18–21 mm Hg)
Var lietot, ja ir veselas vēnas, tomēr, lietojot profilaktiskās klases zeķes, aizvien jūtams nogurums, smagums, manāms neliels pietūkums un prasās kaut ko stingrāku.
• II kompresijas klase (23–32 mm Hg)
Jau jūtami blīvākas zeķes, populārākās no medicīniskās grupas. Lieto, ja ir vēnu varikoze neatgriezeniskā stadijā, gadiem neārstētas vēnu problēmas, pēc vēnu operācijām, pēc vēnu čūlu ārstēšanas, ja ir izteikta tūska, grūtniecības laikā, kā papildu līdzekli vēnu ārstēšanas procesā. Iegādājamas tikai ar ārsta rekomendāciju.
• III kompresijas klase (34–46 mm Hg)
Tiek lietota retāk. Nepieciešamas, ja ir dziļo vēnu slimības ar nopietnām sekām, piemēram, dziļo vēnu tromboze, dziļo vēnu bojājumi, arī izteiktas limfātiskas tūskas. Lieto arī tad, ja vēnu stāvoklis pasliktinās un II kompresijas klase vairs nespēj nodrošināt komfortu.
• IV kompresijas klase (virs 49 mm Hg)
Visstiprākais kompresijas spiediens. Nepieciešamas, ja ir ielaistas trofiskās čūlas, tūska, vēnu varikoze, vēnu bojājumi ļoti smagā stadijā. Šādas zeķes ļoti sarežģīti uzvilkt. Iesaka ļoti retos gadījumos.
Medicīniskās kompresijas klases zeķes drīkst lietot tikai ar ārsta rekomendāciju.
IELĀGO!
• Kompresijas zeķes nenoņem tūsku, bet neļauj tai parādīties. Tāpēc tās jāuzvelk no rīta – pirmās pusstundas laikā pēc pamošanās. Nebūs jēgas zeķes valkāt tikai no rīta, bet pusdienlaikā tās novilkt.
• Ja kompresijas zeķes nepieciešamas, tās jāvalkā gan ziemā, gan vasarā.