Kad mutes un nagu sērga nonāks līdz Latvijai? Skaidro PVD 0
Valstīs, kurās ir konstatēta mutes un nagu sērga (MNS), ir noteikti starptautiskās tirdzniecības ierobežojumi ar dzīvniekiem, kas ir uzņēmīgi pret šo slimību, un to izcelsmes produktiem, tāpēc iespēja, ka šī slimība varētu nonākt Latvijā, ir maza, aģentūrai LETA norādīja Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) pārstāvji.
PVD pārstāvji atgādina, ka pagājušajā nedēļā Vācijā, Brandenburgā, nelielā ūdens bifeļu saimniecībā, kura dzīvniekus turēja ārā, tika konstatēts MNS uzliesmojums. Patlaban nav noskaidrots, kā MNS iekļuvusi ūdens bifeļu saimniecībā, bet tiek lēsts, ka tas varētu būt noticis pagājušā gada decembra vidū. MNS Vācijā nebija konstatēta kopš 1988.gada.
Lai nepieļautu slimības tālāku izplatīšanos, Vācijas kompetentā uzraudzības iestāde nekavējoties ir veikusi slimības apkarošanas un kontroles pasākumus, tostarp likvidējot visus dzīvniekus gan slimības skartajā saimniecībā, gan preventīvi, ņemot vērā slimības īpašo lipīgumu, arī kontaktsaimniecībā, kura pēdējā mēneša laikā no tās bija iegādājusies sienu, kā arī novietnē, kas atradās nepilna kilometra attālumā.
Papildus veikti arī citi drošības pasākumi, tostarp Brandenburgā un Berlīnē ierobežota slimības uzņēmīgo dzīvnieku – liellopu, aitu, kazu un cūku pārvietošana, apturēta eksporta veselības sertifikātu izsniegšana un slēgti tuvējie zooloģiskie dārzi uz laiku, kamēr tiek veikta epidemioloģiskā izmeklēšana un papildu laboratoriskie izmeklējumi.
Tāpat slimības ierobežojumu zonā ir ieviests medību aizliegums un tiks ņemti savvaļas pārnadžu paraugi MNS izmeklējumiem. Tāpat Vācija ir aizliegusi pārnadžu dzīvnieku piedalīšanos starptautiskās “Zaļās nedēļas” laikā, kas norisināsies no 17.janvāra līdz 26.janvārim Berlīnē.
Dienestā uzsver, ka Latvijā no infekciozā katarālā drudža jeb zilās mēles slimības skartajām valstīm nedrīkst ievest atgremotājdzīvniekus, tādēļ neviena pārnadžu krava no Vācijas pēdējo mēnešu laikā nav ievesta.
PVD seko līdzi Vācijas kompetentās uzraudzības iestādes ziņojumiem par epidemioloģiskās izmeklēšanas gaitu un ieviestajiem slimības apkarošanas un kontroles pasākumiem.
MNS ir akūta un ļoti lipīga pārnadžu infekcijas slimība, kurai ir raksturīgs drudzis un čūlains iekaisums uz mēles, mutes dobuma gļotādā, kāju daļā ap nagu un nagu starpā, kā arī tesmeņa ādā. MNS ir pieskaitāma pārrobežu dzīvnieku infekcijas slimībām, kas var ātri un plaši izplatīties, nopietni ietekmējot lopkopības nozari un traucējot reģionālo, kā arī starptautisko tirdzniecību ar dzīvniekiem un dzīvnieku izcelsmes produktiem, tādējādi radot lielus ekonomiskos zaudējumus.
MNS nav bīstama cilvēku veselībai, kā arī MNS neietekmē pārtikas produktu drošumu. Latvijā MNS pēdējo reizi tika konstatēta 1987.gadā.
PVD atgādina dzīvnieku turētājiem, ka pirms un pēc dzīvnieku pārvadāšanas ir obligāti jādezinficē to pārvadāšanai izmantotie transportlīdzekļi, kā arī nekavējoties jāziņo veterinārārstam par saslimušiem dzīvniekiem vai, ja ir aizdomas par to saslimšanu.
PVD ir Zemkopības ministrijas pārraudzībā esoša valsts pārvaldes iestāde, kas veic pārtikas aprites un veterinārmedicīnas nozares valsts uzraudzību un kontroli.