Foto: SHUTTERSTOCK

Jautā lasītājs: Mokos jau otro gadu. Kā tikt vaļā no putekļērcītes? 0

Māra Lapsa, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
7 brīnumēdieni! Pārtikas produkti, kuru regulāra iekļaušana ēdienkartē kavē ādas novecošanos
Lasīt citas ziņas

Kā tikt vaļā no putekļērcītes? Varbūt ir parādījies kāds jauns aerosols? Mokos jau otro gadu – mazgāju visu, gludinu, bet nekā. ANNA M. VĀRKAVĀ

Nevēlamais īrnieks

Putekļērcītes ir mazi posmkāji, no kuriem var atbrīvoties, radot tām nelabvēlīgus dzīves apstākļus gan temperatūras, gan gaisa mitruma, gan dzīves vides ziņā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tām komfortabla šķiet tāda pati temperatūra kā cilvēkam – 20 ºC un vairāk. Tradicionāli putekļērcītes mīt matračos, jo polsterējumā var izveidot mājokli, turpat tiek pie barības vielām – cilvēka atmirušajām ādas šūnām. Tās ieperinās arī spilvenos, gultasveļā, aizkaros, paklājos un grāmatās.

Putekļērcītēm nepatīk sausa vide. Tās ūdeni nevis dzer, bet uzsūc ar ķermeni. Līdz ar to – jo mājoklī sausāks gaiss, jo putekļērcītei grūtāk nodrošināt sevi ar nepieciešamo ūdens daudzumu.

Kā rīkoties, lai iznīdētu

Ja mājās ieviesušās putekļērcītes, reizi nedēļā gultasveļu vajadzētu mazgāt verdošā ūdenī. Tām nepatīk arī zema temperatūra, tāpēc gultasveļu un arī spilvenu var izsaldēt saldētavā, ja tai ir atbilstīga ietilpība.

Lai atbrīvotos no alerģiju izraisošajiem posmkājiem, gultasveļu vajadzētu gludināt. Tiem arī nepatīk tieši saules stari, tāpēc gultasveļu var izkarināt ārā un atstāt vismaz uz sešām stundām saules gaismā. Arī gultas matraci ieteicams reizi vai divas nedēļā iznest uz trim stundām saulē vai vismaz pāris stundu pavēdināt pie atvērta loga. Vismaz reizi gadā spilvenu un segu var nodot ķīmiskajā tīrītavā sausajai tīrīšanai.

Putekļērcītes ir iecienījušas spilvenus, tāpēc vēlams iegādāties pagalvi no viegli mazgājama un ērti žāvējama materiāla, ko ik pēc divām nedēļām var izmazgāt veļasmašīnā 60 ºC. Šādā temperatūrā ērcītes iet bojā, bet ūdens strūkla spilvenu atbrīvo no sīkbūtņu izkārnījumiem. Ieteicams arī izmantot veļas žāvētāju.

Tīrība ērcītēm nepatīk

SHUTTERSTOCK ilustrācija

Lai neveicinātu putekļērcīšu izplatību, putekļi no virsmām jāslauka ar mitru mikrošķiedras drāniņu, nevis sausu lupatiņu. Arī grīdas uzkopšanai ieteicams lietot mitru mopu, nevis putekļus gaiņāt ar slotu. Ja ir apņēmība nopietni cīnīties ar putekļērcītēm, jāizmanto putekļsūcējs ar HEPA filtru, kas neļauj tām nonākt atpakaļ vidē. Ar to jāuzkopj ne vien grīda, bet arī mīkstās mēbeles, gultas matracis, aizkari un paklāji.

Reklāma
Reklāma

Matračus vajadzētu pārklāt ar sintētisku, gaisa caurlaidīgu pārsegu. Ja tas nav iespējams, matrači katru dienu jātīra ar putekļsūcēju.

Tāpat jārūpējas, lai mājoklī būtu pēc iespējas mazāk lietu, kur tām piemērota dzīves vide: jāatsakās no paklājiem, aizkarus var aizstāt ar žalūzijām, jāizvairās no polsterētām mēbelēm, atvērtiem grāmatu plauktiem. Jāņem vērā, ka putekļērcītes labprāt ieperinās arī mīkstajās rotaļlietās.

Ķīmisko līdzekļu arsenāls

Lai atbrīvotos no alerģiju izraisošajem posmkājiem, var iegādāties, piemēram, līdzekli Bio-Life Fabricleanse, ko pievieno, mazgājot veļu. Savukārt aerosols Bio-Life Homecleanse paredzēts mīksto mēbeļu, paklāju un citu virsmu apstrādei, lai likvidētu putekļērcītes. Virs gultas, mīkstajām mēbelēm, paklājiem un virsmām var izsmidzināt aerosolu Probiotic spray. Ērcīšu invāziju mājoklī samazina arī aerosoli Protect un Paradust.

Ir pieejamas arī ierīces, kas ērcītes atbaida ar ultraskaņu (piemēram, Miteless Home). Ierīce nesatur ķīmiskas vai aromātvielas, bet izstaro pulsējošus ultraskaņas impulsus, kas nav kaitīgi vai nepatīkami cilvēkiem un mājdzīvniekiem, taču samazina putekļērcīšu koncentrāciju telpā.

Der zināt!

• Agrā pavasarī un vēlā rudenī, kad mājās nav apkures, veļas žāvēšana telpās aizņem ilgu laiku. Līdz ar to mazinās gaisa kvalitāte, un pastiprināti pieaug mitrums.

• Ja mitruma līmenis telpās pārsniedz 50%, veidojas labvēlīga vide putekļērcītēm – tās vairojas.

• Putekļērcītēm nepatīk sintētiski materiāli, tāpēc gultasveļa ieteicama no šiem, nevis dabīgiem materiāliem.

• Spilvenam vajadzētu būt ar sintētisku pildījumu, nevis pildītam ar putnu spalvām vai dūnām.

SAISTĪTIE RAKSTI