Kad mājai jāziemo vienai: 7 praktiski padomi 8
Indulis Burka, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
“Laukos iegādājos vasaras māju. Klāt ziema, un mērot tālo ceļu no Rīgas uz laukiem ikdienā nav iespējams. Kā sagatavot māju, lai ziemā tai nekaitētu sals, mitrums un zagļi?” – jautā Jānis Rīgā.
Jāsāk ar pagrabu
Ja mājai ir pagrabs, jāsāk ar tā žāvēšanu. Mitrā pagrabā attīstīsies pelējums, kas pamazām var pārņemt pārējās telpas, tāpat mitrums var sabojāt ēkas konstrukcijas virs pagraba.
Ja nelīst, pagrabam atver durvis un lūkas, ļaujot gaisam apmainīties un tādējādi izvadot mitro gaisu no pagraba. Vienlaikus jāpārliecinās, cik efektīvi darbojas ventilācijas sistēma. Iespējams, tai nepieciešama tīrīšana vai pat remonts.
Var būt situācija, ka vēsais un mitrais gaiss caur ventilācijas sistēmu nelabprāt izplūst no telpas. Gaisu var iekustināt, izmantojot dažādus sildītājus. Protams, jāatceras par elektro- un ugunsdrošību, lai labi ieplānotais darbs nepārvērstos par nelaimi. Nekādā gadījumā nevajadzētu izmantot sildītājus ar atklātu liesmu.
Ja pagrabā ir ļoti mitrs, uz sienām un griestiem ir daudz kondensāta, telpā var ienest materiālus, kas labi absorbē gaisa mitrumu, piemēram, kokogles, sausus kaļķus, speciālas silikona smiltis, kuras parasti izmanto kaķu tualetēm.
Pēc vēdināšanas vēlams pagrabu dezinficēt. Drošākais līdzeklis ir balsināšana ar krītu. Vērts krītam pievienot līdz 2% pēc svara vara vitriolu.
Nākamais – jumts
Noteikti jāpārliecinās, vai nav bojāts jumta segums. Aukstums pats par sevi ēkas konstrukcijām nekaitē, toties mitrums gan. Protams, uz apsniguša vai slapja jumta kāpt ir bīstami, un lielāks remonts jāatstāj uz nākamo gadu. Ja laika apstākļi atļauj, vajadzētu pārbaudīt kores – vai vējš nav atrāvis skārda konstrukcijas, jāpārbauda arī vējmalas. Jāpārliecinās, vai nav izkustējušās naglas, ar kurām piestiprinātas jumta seguma loksnes, un jāizvērtē, vai nav bojāti skārda atloki ap skursteni.
Ja bitumena šindeļu jumtam jumta plakņu salaiduma vietās radušās plaisas, tās var aizpildīt ar bitumena mastiku, bet virspusē jāpiestiprina jauns bitumena šindeļu materiāls. To iestrādājot, gan jārīkojas tā, lai no savienojumu vietām ūdens varētu viegli notecēt.
Visu segumu jumtiem noteikti jāpārbauda lietusūdens teknes gar jumta malu un notekcaurules. Nepieciešamības gadījumā tās jāiztīra. Ilgstoši netīrītās teknēs saaug sūnas, un teknes ar laiku nosprostojas – ūdens tek pāri, un mitrums bojā fasādi. Savukārt ziemā mitrums sasalst un bojā konstrukcijas. Ledus smagums pat var noraut teknes.
Logi un durvis
Mājas logus ieteicams aprīkot ar aizveramiem koka slēģiem. Šādām konstrukcijām ir vairākas priekšrocības – tās pasargās logus no spēcīgām vēja brāzmām, vēja nestiem lauztiem zariem, vandaļu mēģinājumiem izsist logus, slēģi apgrūtinās iekļūšanu ēkā.
Savukārt durvju slēdzenes ieteicams aplīmēt ar aukstumu un mitrumu izturīgām līmlentēm, lai nepieļautu mitruma iekļūšanu slēdzenes mehānismā. Tāpat visām slēdzenēm un eņģēm mājā jābūt ieeļļotām.
Ja ir iespēja, logus mājas pretējās pusēs var atstāt mikroventilācijas režīmā. Nekādā gadījumā nedrīkst noslēgt ventilācijas atveres! Vien jāparūpējas, lai pa tām ēkā neiekļūtu kukaiņi un grauzēji.
Jāparūpējas arī par iekštelpām
Atstājot māju vairākus mēnešus, noteikti jāatvieno elektrība un jānoslēdz gāzes piegāde, ja tāda ir. Atgriežoties mājā, būs patīkami, ja tajā valdīs tīrība. Tāpēc vislabāk sakopt visus plauktus, lampas, lustras, palodzes, grīdas.
Nekādā gadījumā nedrīkst atstāt netīrus traukus! Nedrīkst atstāt kukaiņiem un grauzējiem pieejamās vietās pārtikas produktus (cukuru, cepumus, miltus, tēju).
Nevajadzētu atstāt uzvilktus slazdus vai grauzējiem paredzētu indi. Nebūs neviena, kas mirušo dzīvnieciņu savāktu, bet ar pūstošas peles vai žurkas smaku nāksies sadzīvot ļoti ilgi.
Ūdens nedrīkst palikt!
Sasalis ūdens var sagādāt milzum daudz problēmu. Sasalstot ledū, ūdens tilpums palielinās un var saplēst caurules, šļūtenes, traukus. Atstājot savu īpašumu neapkurinātu, nedrīkst atstāt ūdeni ūdensapgādes un kanalizācijas sistēmā, mucās, spaiņos un citos konteineros. Ūdens ir jāizlej, jāiztecina vai jāizpūš no sistēmas ar saspiestu gaisu. Jāiztukšo arī santehnikas ierīces.
Lai mājā neienāktu nepatīkamās kanalizācijas smakas, sifonos var ieliet kādu nesasalstošu šķidrumu, piemēram, automobiļu dzesēšanas vai logu mazgāšanas šķidrumu, kas nesasalst vismaz līdz –25 grādiem.
Savukārt lodveida krāni jāatstāj puspavērti. Ūdens paliekas no šādi pavērtiem krāniem iztvaikos. Bet sasalstot ūdens var tos sabojāt.
Kas darāms pagalmā?
Neapdzīvota ēka var piesaistīt garnadžu uzmanību. Tāpēc ieteicams no svešām acīm noslēpt neizmantotos būvmateriālus. Visu saimniecības ēku durvīm jābūt slēgtām ar izturīgām slēdzenēm. Jānoslēpj arī kāpnes, kas var radīt kārdinājumu ēkā iekļūt, piemēram, pa otrā stāva logiem.
Noteikti jānovērtē nojumes – vai tās izturēs sniega svaru. Ja neesat pārliecināts, nojumi labāk papildus nostiprināt.
Parūpējas par drošību
Viens no prātīgākajiem risinājumiem ir ēku un tajā esošo mantu apdrošināt, izvērtējot visus iespējamos riskus. Apdrošināšanas prēmija noteikti būs daudzkārt mazāka nekā tēriņi, atjaunojot vai iegādājoties no jauna nozagto vai dabas stihijas sabojāto mantu.
Ja rocība atļauj, var noslēgt līgumu ar apsardzes firmu, kas uzstādīs apsardzes signalizācijas iekārtas. Šajā gadījumā gan jārēķinās ar vairākus simtus eiro lieliem ierīkošanas izdevumiem un ikmēneša maksājumiem. Taču, pirms slēdz līgumu, jāizvērtē, cik reālas ir apsardzes firmas darbinieku ierašanās iespējas pietiekami ātri, nostrādājot trauksmes signalizācijai.
Fiksēt nepiederošu personu rosīšanos īpašumā var, arī izmantojot, piemēram, medību kameras. Vairums modeļu piedāvā iespēju fotografēt un veikt videoierakstu un vienlaikus nosūtīt attēlus uz jūsu tālruni. Šajā gadījumā vajadzīgs mobilā tīkla pārklājums. Ierīces maksā, sākot no 200 eiro, kas ir vienreizējs izdevums, vēl 5–6 eiro mēnesī maksās SIM kartes abonēšana. Ir sistēmas, kas spēj atpazīt, vai tās redzeslaukā nonākušais objekts ir cilvēks vai dzīvnieks.
Tiek piedāvātas arī vienkāršākas sistēmas, kas ļauj veikt videonovērošanu mākonī (serveru tīkls datu glabāšanai tiešsaistē). Tā ir tehnoloģija, kas sniedz iespēju bez speciālām zināšanām un piepūles pieslēgt novērošanas kameru un veikt videonovērošanu caur internetu.
Kameru pieslēdz interneta tīklam, un caur speciālu aplikāciju viedtālrunī vai datorā iespējams redzēt reālā laikā kameras uzņemto video. Atkarībā no izmantojamās kameras modeļa iespējams papildus dzirdēt skaņu caur kamerā iebūvēto mikrofonu un runāt vai nodot cita veida audiosignālu caur kamerā iebūvēto skaļruni. Kameru arī var izmantot kā apsardzes sistēmu – detektējot kustību, tiek sākts ieraksts un nosūtīta ziņa adresātam.
Lai izmantotu sistēmu, vajadzīga IP kamera (izmaksas no 53 eiro), interneta pieslēgums ar vismaz 256 Kbps augšupielādes ātrumu, viedtālrunis vai dators, caur kuru – caur aplikāciju vai web – pieslēgties kamerai.
Videonovērošanas mākonī pakalpojums iespējams bez maksas reālā laika video skatīšanai. Šādu pakalpojumu piedāvā, piemēram, interneta vietnēs detektors.lv, dir.lv, www.signalizacija.lv, www.videoprojekts.lv. Atliek vien interneta meklētājā ierakstīt frāzi “videonovērošana mākonī”.
Kameras darbina ar baterijām vai akumulatoriem. Iespējams arī pievienot saules paneļus. Šādi paneļi maksā no 30 eiro.
Par to, ka tiek veikta pagalma novērošana, vērts izvietot informatīvas zīmes. Tās pašas par sevi jau liks apsvērt, vai vērts ienākt.
Ja netālu dzīvo uzticami kaimiņi, var vienoties, ka viņi jūsu īpašumu pieskatīs, kamēr nebūsiet uz vietas.
Padoms!
Ja rocības pavisam maz, var izvietot uzrakstus un kādu ar bateriju darbināmu diožu lampu, kas liks domāt, ka apsardzes sistēma darbojas.