Vai bezcukura diabēts organismam ir tikpat kaitīgs kā cukura diabēts? 0
“Vai bezcukura diabēts organismam ir tikpat kaitīgs kā cukura diabēts?” LILIJA JELGAVĀ
Bezcukura diabēta gadījumā smadzenēs veidojas par maz urīnu veidojošā hormona vazopresīna, tas pietiekami neizdalās asinīs vai netiek pilnvērtīgi izmantots nieru kanālos. Tādējādi organisms zaudē ļoti daudz šķidruma – pat vairāk nekā piecus litrus diennaktī. Cilvēks jūt stipras slāpes un nekādi nevar atdzerties.
Atbildes reakcija – pastiprināti izdalās urīns, organisms atūdeņojas, kļūst sausas gļotādas un āda, samazinās sviedru izdale, sabiezē asinis, rodas aizcietējums un citi veselības traucējumi, taču, kā var noprast pēc slimības nosaukuma, cukura līmenis asinīs ir normāls.
Bezcukura diabēts mēdz attīstīties pēc encefalīta pārslimošanas, kad smadzenēs bijis iekaisuma process, un galvas traumām, kā arī smadzeņu audzēja gadījumā. Kā atzīst endokrinologs, profesors Alvils Helds, slimības cēloni gandrīz pusē gadījumu neizdodas noskaidrot, tāpēc pacientiem, lai nodrošinātu normālu urīna veidošanos un novērstu pastiprinātas slāpes, līdz pat mūža galam jālieto vazopresīnu aizvietojoši medikamenti.