Sausums mīsies ar intensīvām lietusgāzēm 2
“Klimata pārmaiņas pasaulē bijušas vienmēr, tomēr pašlaik tās ir straujākās pēdējo divu tūkstošu gadu laikā. Vēl nekad klimatu tik lielā mērā nav ietekmējusi cilvēka saimnieciskā darbība. Latvijā līdzīgi kā citur pasaulē un sevišķi jau Eiropā vērojama diezgan stabila gaisa temperatūras paaugstināšanās, jo īpaši izteikti tas ir ziemas sezonā,” piebilst A. Vīksna.
Nākotnē viskrasāk gaisa temperatūra paaugstināsies tieši ziemas sezonā, tāpēc gaidāms, ka būtiski samazināsies sala dienu un dienu bez atkušņa skaits. Sala dienu skaits samazināsies vidēji par 52 līdz 81 gadā. Savukārt dienu skaits bez atkušņa līdz 2100. gadam samazināsies par 32 līdz 46, atsevišķās vietās austrumu rajonos pat par 50 līdz 54 dienām gadā.
“Līdzīgi kā gaisa temperatūra, arī nokrišņu daudzums Latvijā palielinās. To jau mēs katrs varam redzēt, ka ziemas kļūst izteikti siltākas un mitrākas. Nokrišņu daudzums palielinās arī citos gadalaikos. Pakāpeniski pieaug dienu skaits ar stipriem vai ļoti stipriem nokrišņiem. Sevišķi vasaras laikā ir biežāk vērojami atsevišķi spēcīgi pērkona negaisa procesi, kas izraisa īslaicīgas un lokālas lietusgāzes. Iespējams, mums arī nāksies saskarties ar sausuma periodiem, kas mīsies ar ļoti intensīvām lietusgāzēm,” prognozē A. Vīksna. Arvien biežāka parādība Latvijā būs spēcīgi pērkona negaisi, kad īsā laikā nokritīs ļoti daudz nokrišņu.
Gada kopējais nokrišņu daudzums pēdējos 50 gados Latvijā ir vidēji no 576 mm Dobelē līdz 757 mm Rucavā. Visvairāk nokrišņu ir novērots Kurzemes un Vidzemes augstieņu rietumu apgabalos