Dažādkātu bārbeles ogām garša ir patīkami skāba, mīkstums sulīgs, ļoti tumši sarkans. Diemžēl suga ir uzņēmīga pret graudzāļu svītru rūsu.
Dažādkātu bārbeles ogām garša ir patīkami skāba, mīkstums sulīgs, ļoti tumši sarkans. Diemžēl suga ir uzņēmīga pret graudzāļu svītru rūsu.
Foto – Linda Strode

Kad jāsēj bārbeļu sēklas – rudenī vai pavasarī? 0

Kad jāsēj bārbeļu sēklas – rudenī vai pavasarī? Kā audzēt šos krūmus? GUNDEGA TUKUMA NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Ievāktās bārbeļu ogas var tūlīt rudenī iesēt dobē (vienīgais risks – tās garšo pelēm). Sēklas dīgs nākamā gada maijā. Pagrabā stratificē 4–6 mēnešus +2…+4 °C temperatūrā. Sausas sēklas dīdzību nezaudē 2–3 gadus. Pirms stratificēšanas tās 3–4 dienas mērcē, pēc tam sajauc ar mitrām smiltīm. Pavasarī sēklas izsēj smilšu vai grants vadziņā, lai nepūtu saknes.

Bārbeles ir saulmīles un noēnotās vietās neražo. Sausumu iztur ļoti labi, toties pārliecīgā mitrumā krūmi var iet bojā. Jo caurlaidīgāka, nabadzīgāka un smilšaināka augsne, jo labāk.

CITI ŠOBRĪD LASA

Parastā bārbele (Berberis vulgaris) ir vienīgā Latvijā savvaļā sastopamā suga. Vasarzaļais krūms sasniedz 2–2,5 m augstumu. Zied dzelteniem ziediem jūnijā. Augļi – iegarenas, sarkanas, ļoti skābas, ēdamas ogas, kas ienākas septembrī, oktobrī. Kokaudzētavās lielākoties pavairo dekoratīvās bārbeļu šķirnes ar daudzkrāsainām lapām, dārzos retāk kultivē citas bārbeļu sugas ar atšķirīgas formas vai krāsas ogām.

No kvalitātes viedokļa vērtīgākas ogas ir dažādkātu bārbelei (Berberis heteropoda), kas savvaļā aug Tjanšana kalnos. Tas ir dekoratīvs, vasarzaļš, 1,2–1,5 m augsts krūms, kas zied maija vidū ļoti smaržīgiem, dzelteniem ziediem. Ogas ir ēdamas, lodveida, tumšas, ar zilganu apsarmi. Krūmiem mūsu klimata apstākļos ir laba ziemcietība, tie zied un ražo katru gadu. Ogas ir tikpat skābas kā mūsu savvaļas bārbelei, taču satur daudz vairāk antociānu. Iegūtā sula ir tumši sarkana, noder arī kā pārtikas krāsviela.

Pavairojot ar sēklām, bieži izdalās arī augi ar sarkanām ogām, tāpēc labāk izmantot sakņu atvases. Dažādkātu bārbele ir Nacionālā botāniskā dārza kolekcijā, taču stādmateriālu tur nepiedāvā, jo krūmu ir maz un sēklas izmanto apmaiņai starptautiskā līmenī. Interesentiem ir iespēja sēklas iegādāties pie kolekcionāres Ineses Drudzes Pūrē.

Bārbeļu ogas ievāc septembrī, kad tās ir nogatavojušās, un lieto svaigas vai žāvētas. No ogām var gatavot želeju, kompotu, sīrupu, kā arī konditorejas izstrādājumus. Žāvētas izmanto kā garšvielu pie dažādiem gaļas ēdieniem un arī augļu tējās.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.