Kad jāsākas stundām? 0
Mani bērni mācās Rīgas 49. vidusskolā un Rīgas Hanzas vidusskolā. Stundas sākas pulksten 8.10 un 8.20. Maziem bērniem sanāk ļoti agri celties, turklāt ziemā no rītiem ir sevišķi auksts. Kāpēc bērniem stundas sākas tik agri? Guntars Rīgā
Kā noskaidroju Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM), neviens valsts līmeņa normatīvais akts nenosaka, cikos skolas bērniem būtu jāierodas mācību iestādē.
Stundu sarakstu un pirmās stundas sākuma laiku nosaka katra skola pati iekšējās kārtības noteikumos. “Mācību stundu sākumu vajadzētu izlemt skolas padomei, kuras sastāvā ir arī vecāki,” saka IZM pārstāve Dace Jansone. Skolas vadībai būtu jāņem vērā vecāku vairākuma viedoklis. Visu aptaujāto skolu direktori apliecināja, ka, lemjot par stundu sākumu, ņemts vērā aptaujāto vecāku viedoklis. Ja vecāki izteiks pretenzijas pret stundu sākuma laiku, skolas administrācija būs gatava to pārskatīt.
Rīgas 49. vidusskolas direktors Juris Liepiņš skaidro – pirms vairākiem gadiem aptaujātie vecāki teikuši, ka stundām jāsākas pulksten 8.10, jo vēlāk sabiedriskais transports ir pārāk pilns, turklāt Rīgas ielās valda sastrēgumi un pie skolas ir grūti piebraukt. Jāņem vērā arī tas, ka skolā bērni mācās divās maiņās. Jo vēlāk pirmā maiņa sāks mācības, jo garāki vakari būs otrās maiņas skolēniem. Direktors atminas arī laikus, kad skolā stundas sākās pat pulksten 7.15, tā ka tagad mācību sākšanās laiks esot gana saudzīgs. J. Liepiņš piebilst: direktora amatā viņš ir jau 23 gadus un pirmo reizi kāds vecāks sūdzas, ka skola sākas pārlieku agri. Esot bērni, kas skolā tiek nogādāti jau pulksten 7, jo vecākiem agri sākas darbs.
Hanzas vidusskolas mācību pārzine Elita Līce stāsta, ka Vecāku padomē vairākums atzinis, ka laiks 8.20 ir vispiemērotākais. Ja bērniem grūti piecelties, jādodas laicīgāk gulēt. Viņa arī piebilst, ka, piemēram, Vācijā stundas sākas jau pulksten 7.45. Jāpiebilst gan, ka lielā daļā Latvijas skolu mācības tomēr sākas vēlāk.
Piemēram, Sakstagala Jāņa Klīdzēja pamatskolā mācības sākas pulksten 8.40. Direktors Aldis Ciukmacis teic, ka pirmās stundas sākums noteikts, ņemot vērā to, ka skolas autobuss uzņem bērnus pa visu apkārtni. Busiņa maršruts ir tik garš, ka ir bērni, kuri spiesti no mājām izbraukt jau ap pulksten 7. Nīgrandes pamatskolā, Pāvilostas vidusskolā un Rīgas Juglas vidusskolā skolēni sāk mācīties pulksten 8.30, kaut arī tur ir bērni, kurus vecāki atved jau krietni agrāk. Nīgrandes pamatskolas direktore Iveta Bērziņa stāsta, ka “agrāk mācības sākās pulksten 9, bet vecāki paši lūdza, lai sākam ātrāk, lai bērniem skolā nav jānīkst”. Pirmās stundas sākums saskaņots ar sabiedriskā transporta pienākšanas laiku. Runājot par aukstumu no rītiem, D. Jansone teic: ja no rīta gaisa temperatūra ir zemāka par mīnus 20 vai mīnus 25 grādiem, bērni var ierasties skolā arī uz trešo vai pat ceturto stundu, kad gaisa temperatūra jau ir iesilusi. Arī E. Līce aicina vecākus aukstumā vest bērnus uz skolu vēlāk vai nevest nemaz.
VIEDOKLIS
Cikos bērnam ir piemērots laiks mosties?
Ija Cimdiņa, miega ārste un bērnu psihiatre: “Katrs cilvēks ir individuāls, un katram piemērotākais laiks, kad mosties un sākt mācīties, ir cits. Pēc miega tipa cilvēki iedalās cīruļos, pūcēs un baložos. Cīruļi labprāt dienu sāk agri, bet pēcpusdienās vairs nav tik aktīvi. Pūces aktīvas kļūst vēlāk, turklāt viņu aktivitāte saglabājas arī vēlu vakarā. Savukārt baloži var viegli pielāgoties. Tātad visiem bērniem piemērota celšanās laika nav. Nelīdz arī padoms agrāk iet gulēt. Pūcēm ir grūti agrāk aizmigt. Pat ja pūces agrāk aiziet gulēt, tām vienalga no rīta ir grūtāk piecelties un aktivitāte ieslēdzas vēlāk. Iespējams, vecāki, kuri vēlētos, lai stundas sākas vēlāk, paši ir pūces. Viņiem no rīta grūti piecelties, un viņi domā, ka bērniem ir tikpat grūti, bet bērns varbūt ir cīrulis vai balodis un viņam agros rītos ir vieglāk. Jāsaka gan, ka pūču ir vairāk nekā cīruļu. Protams, skola visiem bērniem nevar izdabāt, taču kontroldarbus pareizāk būtu ieplānot dienas vidū, kad aktīvi ir visi tipi. Ir pētījumi, kas pierāda: ja kontroldarbs ir agri no rīta, pūču rezultāti būs sliktāki nekā viņu spējas, savukārt pēcpusdienā rezultāti būs sliktāki cīruļiem.”