Vai tiešām pēc insulta aspirīns jādzer visu mūžu? 0
“Pēc insulta ģimenes ārsts teica, ka profilaksei visu mūžu jālieto aspirīns. Vai tiešām ziemā un vasarā tas jādzer vienādās devās?” VERONIKA S. BALVOS
Ja pacientam bijis infarkts vai insults, bieži tiek ieteikts profilaktiski lietot aspirīnu, jo šis medikaments neļauj veidoties trombiem, kas varētu izraisīt nākamo sirdslēkmi vai insultu.
– Starp dažādu firmu ražotajiem aspirīniem lielas starpības nav, bet jebkurā gadījumā noteikti jākonsultējas ar savu ģimenes ārstu, kurš pārzina pacienta vispārējo veselības stāvokli, – saka veselības centra “Adoria” ģimenes ārste Ārija Bušmane. – Uz savu galvu un pēc kaimiņu ieteikuma aspirīnu gan lietot nevajadzētu.
Daudziem cilvēkiem, lietojot aspirīnu, ir kontrindikācijas. Ja insultu pārcietušajai personai ir kuņģa un zarnu trakta problēmas, aspirīna vietā jāizvēlas kāds maigākas iedarbības medikaments, kas diemžēl ir dārgāks. Aspirīna lietošana jāizvērtē tiem, kam ir tendence rasties asinsizplūdumiem, piemēram, mazliet uzsitot roku, uzreiz parādās zilums. Par to jāinformē ģimenes ārsts, kurš noteiks medikamenta optimālu devu.
Pēc insulta ģimenes ārsts jāapmeklē biežāk, lai kontrolētu asinsspiedienu, cukura līmeni, holesterīnu. Ja ārsts cilvēkam ar sirds slimībām vai insulta pieredzi ieteicis lietot aspirīnu, tas ir jādara, lai izvairītos no trombu veidošanās. Profilaksei tiek ieteiktas fiziskās aktivitātes, pareiza diēta, kā arī jāpadomā par stresa samazināšanu.
Savukārt cilvēkiem, kam sirds slimības nav diagnosticētas un nav arī tām raksturīgu simptomu, ikdienā aspirīnu lietot nevajadzētu, jo potenciālās asiņošanas riski ir lielāki nekā ieguvumi.