Kad jācērt malka un kad kādiem kokiem piemērotāks ciršanas laiks 4
“Kad labāk sagatavot malku – alksni, bērzu, osi un egli? Vai jābūt dilstošam vai augošam Mēnesim?” Ausma Grava Ogres novadā
Šis drīzāk ir pasaules uztveres jautājums. Neapšaubāmi, Mēness ietekmē dzīvības procesus uz Zemes, tostarp koku augšanu, jautājums tikai – cik lielā mērā tas ir svarīgi, piemēram, sagatavojot malku. Tagad jau mežu cērt visu gadu: kas neder lietaskokiem, paliek kurināšanai. Vairs it kā nav laika gaidīt līdz ziemai, kad augšana apstājas un sulas neriņķo, lai gan koksne tad ir sausāka, ātrāk un vienmērīgāk izžūst. Tātad pirmā izvēle zāģēšanai ir aukstākais gadalaiks, sagarināšanu un skaldīšanu var atlikt līdz pavasarim, bet ilgāk gan nevajadzētu vilcināties – bluķēni apkalst, un skuju koku vairs negrib ņemt pat labākais cirvis.
Protams, šīs ābeces patiesības nepieciešams konkretizēt. Aplūkojot dažādus tautas izziņas avotus un sastopot tur pat pretrunīgus novērojumus, puslīdz kopīgs ir secinājums, ka lapu koki (vai pat visi koki?) malkai jācērt vecā (dilstošā), bet skuju koki – jaunā (augošā) Mēnesī. Vēl konkrētāks ir ieteikums egles cirst jaunā, priedes – pilnā, bet bērzus un alkšņus – vecā Mēnesī, tad malka ir viegla, ātri izžūst.
Ziema ir gara, un kurš ciršanai dilstošajā vai augošajā Mēnesī ir īstais kalendāra mēnesis? Pārsvarā uzskata – to vajadzētu darīt pēc ziemas saulgriežiem, vislabāk – februārī, kad koki paspējuši kārtīgi izsalt. Tātad šogad pareizais laiks ir klāt, nupat arī kārtīgs kailsals bijis!
Iespējams, vēl prasīgākam cilvēkam, kas vēlas dzīvot pilnīgā saskaņā ar Visumu, šī atbilde šķiet paknapa. Tad atliek iedziļināties mūsu žurnāla iknedēļas lappusē “Pieskaņojies dabas ritmam!”, kur sīki norādīts, ko attiecīgajā dienā darīt un ko labāk atlikt, tostarp teikts par koku ciršanu un malkas skaldīšanu. Šo informāciju redakcijai sniedz sertificēts astrologs un numerologs Edijs Spāre. Ja pieņemam šīs zinātnes secinājumus, lai tie palīdz vismaz organizēt mūsu ikdienu!