Tomātu stādiņi.
Tomātu stādiņi.
Foto: Yulia Gornostaieva/SHUTTERSTOCK

Kad ir īstais laiks piķēt tomātus, gurķus, papriku un salātus? 2

Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

“Gribu zināt, kādā garumā jāpiķē tomāti, paprika, gurķi un salāti. Ir jau izdīguši un paaugušies,” – jautā Ivars Plakanciemā.

“Svarīgi izpiķēt savlaikus, lai iesētie augi nepāraug,” teic stādaudzētāja Ineta Rudzīte. Pēc dīgsta garuma par piķēšanas brīdi nevar spriest, jo tas atkarīgs no audzēšanas vietas. Tie, kas auguši siltākā vietā, var būt krietni pastīdzējuši, taču tie, kas vēsākā – vēl mazi un drukni. Piķēšanas laiks ir klāt, kad starp divām ovālajām dīgļlapiņām sāk parādīties pirmā īstā, robotā lapa.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tad vairs nevajag vilkt garumā ar pārstādīšanu. Ja šo darbu nokavē, sējumi sāk nomākt cits citu, dzeltē, stīdzē un it kā pārkoksnējas. Šādu stādu izpiķējot, tas aizkavējas attīstībā, nīkuļo. Ja darbu steigā gadījies pāraudzēt iesētos tomātus, pati stādaudzētāja šādas kastītes izmet. Labāk pat pārsēt no jauna.

Arī pārāk agri izpiķēti tomāti un pipari ieaugas sliktāk.

Salātus var izpiķēt siltumnīcā vai kastītē, tiklīdz tie izauguši tik lieli, ka iespējams satvert divas lapiņas.

Foto: no stādaudzētavas “Celmu pasaule” arhīva

Gurķus stādaudzētāja gan neiesaka sēt biezi un tad pārstādīt, bet likt uzreiz pa sēkliņai vai divām podiņā. Gurķis ir kaprīzs augs, un tam nemaz nepatīk, ja traumē saknītes. Arī pārstādot pastāvīgā vietā, gurķus, kabačus, ķirbjus un citus šīs ģimenes augus cenšas pēc iespējas saudzīgāk izkratīt no podiņa, neizjaucot sakņu kamolu. Ir redzēts, ka dažās dārzniecībās gurķus sasēj kastītē un tad izpiķē, tomēr mājas apstākļos to nevajag darīt. Siltumnīcā ir augiem ideālā temperatūra, gaisma un mitrums, ko mājās uz palodzes nav iespējams nodrošināt.

Foto: no stādaudzētavas “Celmu pasaule” arhīva

Cilvēki bieži sūdzas, ka slikti izdodas agrie gurķu stādi, ko audzē uz palodzes. Tas tāpēc, ka gurķi ir siltummīļi, bet augsne pie loga ir auksta un saknēm salst. Ja vēl uzlej pavairāk ūdens, tās ir pagalam. Arī temperatūras svārstības ir lielas – dienā saulē karsts, naktī vēss. Tomātu un papriku stādi ir izturīgāki.

Foto: no stādaudzētavas “Celmu pasaule” arhīva

Siltumu labi saglabā putuplasta kaste. Stādu audzēšanai uz palodzes var palikt arī putuplasta loksni.

Pārpiķētos augus pirmās dienas tur mēreni siltā vietā, izvairās no tiešiem saules stariem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.