Kad ir rindas, bet ļoti nepieciešamas labierīcības… Vai drīkst izmantot invalīdiem domātās? 55
Daudzās sabiedriskajās iestādēs ir arī invalīdiem paredzētas tualetes. Publiskos pasākumos rindas pie sieviešu tualetēm ir milzīgas. Vai šādās reizēs jebkurš cilvēks, kam nav invaliditātes, var izmantot tualetes, kuru durvis rotā zīme – cilvēks ratiņkrēslā? Vēl – vai šīs tualetes paredzētas tikai cilvēkiem ar kustību traucējumiem vai ar jebkādu invaliditāti? Jautā Gunta D.
Labklājības ministrijā skaidro – norāde uz durvīm ir tikai tādēļ, lai cilvēkam ratiņkrēslā būtu saprotams, ka šī telpa ir viņam piemērota.
Tā nav ekskluzīvi paredzēta tikai cilvēkiem ratiņkrēslā.
Ja tā ir brīva, to drīkst izmantot arī citi apmeklētāji, taču pie tās nevajadzētu veidot rindu.
Arī citās valstīs šajā ziņā neesot striktu noteikumu. Prioritāte ir cilvēkam ratiņkrēslā. Turklāt cilvēkam var būt arī neredzama invaliditāte, vecāka gadagājuma cilvēki, kuriem ir priekšroka.
Bet pārējie bez sirdsapziņas pārmetumiem drīkst lietot šīs labierīcības, ja ir brīvas, kulturāli izturoties cits pret citu.
Invalīdu un viņu draugu apvienības Apeirons valdes priekšsēdētājs Ivars Balodis atzīst – šī tēma ir aktuāla un līdz galam sabiedrībā neizrunāta, neizprasta. Lai arī nav strikta aizlieguma invalīdu tualeti izmantot ikvienam, tomēr tā būtu jāatstāj lietošanai tieši viņiem.
“Protams, invaliditātes ir dažādas, un cilvēks ar jebkura veida invaliditāti to var izmantot. Tieši tāpēc arī tā ir lielāka un ērtāka, lai būtu iespēja sakārtoties vai nokārtoties. Jāņem arī vērā, ka būšana tualetē cilvēkiem ar invaliditāti parasti ir ilgāka un sarežģītāka, līdzīgi kā ar invalīdu stāvvietām – arī tās reizēm ir tukšas, bet citi tās nedrīkst izmantot, lai būtu pieejamas personām ar invaliditāti.”