Kad ir labākais un “drošākais” laiks pamieloties ar saldumiem? Uztura speciālista atbilde 6
Nevienam sen nav noslēpums, ka regulāra un pārmērīga cukura un saldumu lietošana ir ne tikai svara pieauguma iemesls, bet arī ieskrējiens dažādām veselības problēmām. Diemžēl mūsdienās cukurs ir atrodams it visur – no brokastu pārslām līdz svētku desertiem. Lai gan neliels saldumu daudzums organismam pat prasās, pārmērība var kaitēt veselībai.
Portāls Unian raksta par to, vai ir kāds “labākais laiks” liekā cukura uzņemšanai un patēriņam.
Uztura speciāliste Sonja Bakši skaidroja, ka “pārmērīgs cukura patēriņš var izraisīt cukura līmeņa izmaiņas asinīs, kas savukārt var izraisīt garastāvokļa svārstības, nogurumu un pat saziņas pasliktināšanos. Hroniski augsts cukura patēriņš ir saistīts arī ar iekaisumu organismā, kas ir sirds un asinsvadu slimību riska faktors – asinsvadu slimībām, garastāvokļa traucējumiem un dažādiem vēža veidiem, turklāt tas var izraisīt aptaukošanos un hormonālo nelīdzsvarotību, kas tālāk ietekmē auglību.”
Cilvēka ķermenis metabolizē cukuru līdzīgi kā alkohols, pārvēršot uztura ogļhidrātus taukos. Laika gaitā tas var izraisīt aknu slimības, kas var izraisīt diabētu un sirds un asinsvadu slimības.
Papildus fiziskajiem efektiem Bakši skaidro psiholoģisko tieksmi pēc cukura: “Mēs bieži sevi un bērnus palutinām ar saldajiem našķiem, kas rada pozitīvu asociāciju starp cukuru un baudu. Tas pastiprina kāri pēc cukura, kas savukārt apgrūtina atteikšanos no ieraduma.”