Foto-Stock.xchng

Kad ir jēga lietot probiotikas papildus uzturam? 0

Labās baktērijas jeb probiotikas ir dzīvi mikroorganismi, kas labvēlīgi ietekmē cilvēka organismu, neļaujot vairoties sliktajām baktērijām, uzlabojot zarnu barjerfunkciju un labvēlīgi ietekmējot imūnsistēmu. Tomēr – kā zināt, kad nepieciešams papildus lietot probiotikas un vai tās varam uzņemt tikai ar pārtikas produktiem?

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Lasīt citas ziņas

Uz šiem un citiem jautājumiem atbild Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas gastroenteroloģe dr. Inita Kaže, kura atzīst, ka sabiedrībā arvien vairāk tiek novērtēta probiotiku ietekme uz cilvēka veselības stāvokli.

 

Sabalansēts uzturs ir viens no faktoriem, kas var palīdzēt uzturēt cilvēka organismu veselu, tomēr ne tikai uzturs, bet netieši arī stress, nepietiekoša organisma aktivitāte un dažādas veselības problēmas var ietekmēt cilvēka pašsajūtu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kādos gadījumos var palīdzēt probiotikas?

Probiotikas ir tā saucamās draudzīgās jeb labās baktērijas, kas palīdz organismu aizsargāt no infekcijām, ko izraisa organismam nedraudzīgās baktērijas vai vīrusi.

Jau vairākus desmitus gadu tiek veikti pētījumi par probiotiku efektivitāti dažādu slimību gadījumos dažāda vecuma grupās.

Probiotiku pozitīvā darbība ir pārliecinoši pierādīta akūtu zarnu infekciju gadījumā, kad tās palīdz samazināt slimošanas ilgumu un atveseļoties zarnu gļotādai, kā arī antibiotiku izraisītas caurejas un ceļotāju caurejas gadījumā.

Pētījumos probiotikas izmantotas gan dažādu gremošanas sistēmas saslimšanu, piemēram, aizcietējumu, kairinātās zarnas sindroma, hronisku iekaisīgu zarnu slimību, laktozes malabsorbcijas gadījumos, gan saistībā ar augšējo elpošanas ceļu infekcijām. Ir pierādīta probiotiku efektivitāte atopiskā dermatīta gadījumā.

Pašreiz slimību ārstēšanā probiotikas tiek izmantotas kā papildu terapijas līdzeklis.

Kā zināt, kad nepieciešams lietot probiotikas? Vai katrs individuāli var izlemt par to lietošanu?

Jebkurā gadījumā pirms medikamenta vai pārtikas piedevu (piemēram, vitamīni, probiotikas) lietošanas jākonsultējas ar ārstu, lai uzzinātu, vai konkrētajā situācijā nepieciešams lietot probiotikas. Ārsts arī rekomendēs, kuras probiotikas ieteicamas attiecīgajā gadījumā un cik ilgi tās lietot.

Reklāma
Reklāma

Kad tomēr nevajadzētu lietot probiotikas?

Ja cilvēks jūtas vesels, probiotikas nav nepieciešamas. Vesels cilvēks ar uzturu, uzņemot probiotikas un prebiotikas, spēs uzturēt pareizu tievo zarnu mikrofloru.

Ar kādiem pārtikas produktiem cilvēks ikdienā var uzņemt probiotikas un prebiotikas?

Probiotikas var uzņemt ar raudzētiem piena produktiem un ne tikai. Pasaulē ir iespējams iegādāties arī citus produktus, piemēram, šokolādi, sulas, kuri satur probiotikas. Vienīgi paliek atklāts jautājums, vai šajos produktos probiotikas ir pietiekošā daudzumā, lai ietekmētu zarnu mikrofloru.

Prebiotikas savukārt ir uzturvielas, piemēram, nesagremojamie ogļhidrāti (fruktooligosaharīdi).

Viens no visvairāk prebiotisko vielu saturošajiem augļiem ir kivi. Prebiotiskās vielas satur arī tomāti, ķiploki, sīpoli, sparģeļi, banāni, pilngraudu kvieši.

Tās darbojas kā barības vielas labajām baktērijām, veicinot to vairošanos un augšanu tievajās zarnās.

Kā labāk uzņemt probiotikas – tablešu, pilienu vai tomēr pārtikas veidā?

Manuprāt, katrai probiotiku lietošanas formai ir sava loma. Fermentētos piena produktus, kuros ir probiotikas, cilvēks parasti lietos profilaktiski vai vieglu gremošanas traktu simptomu gadījumos. Probiotikas zāļu formā (tabletes, kapsulas, pilieni) vairāk tiks izmantotas akūtu saslimšanu vai ilgstošu sūdzību gadījumā. Galvenais, lai probiotikas būtu pietiekamā daudzumā un spētu labvēlīgi ietekmēt mūsu organismu.

Kā alkohols un pārēšanās ietekmē kuņģa-zarnu trakta veselību?

Alkohols var radīt iekaisuma procesu un čūlu kuņģī vai 12-pirkstu zarnā, kā rezultātā netieši var ietekmēt tievo zarnu darbību un tievo zarnu mikrofloru. Pārēšanās slikti ietekmē gremošanas traktu, kura darbība ir cieša saistīta ar tievo zarnu mikrofloru.

Vai šādos gadījumos var palīdzēt probiotikas?

Probiotikas varētu palīdzēt, bet ne visos gadījumos, kad minētie kaitīgās ietekmes faktori veicinājuši cilvēka sūdzības par gremošanas trakta traucējumiem.

Kā ir ar mazuļiem? Vai viņiem probiotikas var noderēt?

Probiotikas var lietot koliku jeb vēdergraižu gadījumā. Pētījumu rezultāti liecina, ka baktērija Lactobacillus reuteri palīdz nedēļas laikā samazināt koliku biežumu. Tomēr pirms ārstēšanas uzsākšanas vecākiem jākonsultējas ar ģimenes ārstu, jo zīdaiņu kolikas var būt arī simptoms citām saslimšanām, piemēram, govs piena nepanesamībai. Šādā situācijā ir nepieciešams cits ārstēšanas veids.

Vai šī baktērija palīdz arī citos gadījumos?

Pēdējos gados ir veikti daudzi pētījumi par  Lactobacillus reuteri efektivitāti dažādu saslimšanu gadījumos. Šobrīd viens no atzītākajiem pētījumiem ir par probiotiku lietošanu zīdaiņu koliku gadījumā. Lactobacillus reuteri baktērijas lietošana sniedz pietiekoši labu efektu, samazinot zīdaiņa raudāšanas laiku.

Šīs baktērijas efektivitāte arī ir pētīta neiznesti dzimušajiem bērniem. Tika pierādīts, ka šiem mazuļiem ir zemāks uztura nepanesamības attīstības risks. Manuprāt, nākotnē Lactobacillius reuteri dos labus ārstēšanas rezultātus gremošanas slimību, gremošanas darbības traucējumu un infekcijas gadījumā.

Kāda, Jūsuprāt, ir cilvēku attieksme pret probiotikām?

Manuprāt, sabiedrībai ir ļoti pozitīva attieksme pret probiotikām, jo valda uzskats, ka tās varētu palīdzēt vairumā gadījumu – ne tikai saistībā ar gremošanas sistēmu vien.

Probiotiku iedarbība uz cilvēka organismu dažādās situācijās vēl tikai tiek pētīta.

Rodas arvien jauni jautājumi, kam jāmeklē atbildes, lai pilnībā varētu izprast probiotiku darbību konkrētu saslimšanu vai organisma stāvokļa gadījumos. Jāstrādā pie probiotiku terapijas detalizācijas, tad šim ārstēšanas veidam varētu būt perspektīva.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.