Kad iespējama atbrīvošana pirms termiņa 0
“Meita dzīvo Spānijā, bet dēls Kanādā. Latvijā ir palicis tikai viens mazdēls, bet viņš par kriminālu pārkāpumu tagad izcieš sodu cietumā. Manā vecumā ļoti noderētu mazdēla palīdzība. Vai ir iespējama notiesātā atbrīvošana pirms termiņa?” RITA Balvu novadā
Nosacījumi, kas jāņem vērā
!!! Cilvēku, kurš notiesāts ar brīvības atņemšanu, var nosacīti pirms termiņa atbrīvot no pamatsoda izciešanas, ja ir iemesls uzskatīt, ka viņš pēc atbrīvošanas spēs iekļauties sabiedrībā, neizdarot jaunu noziedzīgu nodarījumu.
“Tādos gadījumos tiek ņemta vērā notiesātā personība un uzvedība soda izciešanas laikā,” skaidro juriste Kristīne Krēsliņa. “Atbrīvošanu pirms termiņa var noteikt, ja notiesātais ir sasniedzis noteiktu resocializācijas rezultātu. Resocializācija ir pasākumu kopums soda izciešanas laikā, kas veicina notiesātā spēju iekļauties sabiedrības noteiktajās normās un neizdarīt noziedzīgus nodarījumus pēc atgriešanās no soda izciešanas vietas. Notiesātajam ir arī atbilstīgi iespējām labprātīgi jāatlīdzina ar noziedzīgo nodarījumu radītais kaitējums, kā arī jāapliecina iespējas tiesiskā ceļā iegūt eksistences līdzekļus pēc atbrīvošanas.
Noteikti tiks izvērtēts arī, vai nav spēkā esošu sodu par brīvības atņemšanas soda izpildes laikā izdarītiem administratīvajiem pārkāpumiem. Tāpat šādos gadījumos ņem vērā, vai notiesātais risina un ir gatavs turpmāk risināt savas psiholoģiskās problēmas, kas izraisīja vai varētu izraisīt noziedzīga nodarījuma izdarīšanu, kā arī to, vai notiesātais piekritis ārstēties no alkohola, narkotisko, psihotropo vai toksisko vielu atkarības, ja noziedzīgo nodarījumu izdarījis šo vielu atkarības dēļ.”
Kas jādara un kad pieņem lēmumu
Vispirms notiesātajam jāiesniedz brīvības atņemšanas iestādes priekšniekam iesniegums ar lūgumu atbrīvot viņu no soda izciešanas nosacīti pirms termiņa. Saņēmis šādu iesniegumu, brīvības atņemšanas iestādes priekšnieks triju darbdienu laikā pārbaudīs, vai notiesātais atbilst visiem minētajiem nosacījumiem. Ja konstatēs, ka notiesātais neatbilst kaut vienam no tiem, iesniegumu atdos atpakaļ, norādot iesnieguma tālāk nevirzīšanas iemeslus un laiku, kad notiesātajam radīsies tiesības uz nosacītu pirmstermiņa atbrīvošanu no soda izciešanas.
!!! Šādu brīvības atņemšanas iestādes priekšnieka atbildi nevarēs apstrīdēt vai pārsūdzēt.
Ja notiesātais atbildīs visiem likumā noteiktajiem nosacījumiem, brīvības atņemšanas iestādes priekšnieks nosūtīs Valsts probācijas dienestam izvērtēšanas ziņojuma pieprasījumu un uzdos brīvības atņemšanas iestādes amatpersonai sagatavot izziņu par soda izpildes gaitu. Izziņā iekļaus informāciju par notiesātā uzvedību, kā arī attieksmi pret piedalīšanos resocializācijas pasākumos visā soda izciešanas laikā un šo pasākumu rezultātus.
Valsts probācijas dienests 15 darbdienu laikā pēc pieprasījuma saņemšanas sagatavos izvērtēšanas ziņojumu un nosūtīs to brīvības atņemšanas iestādei. Brīvības atņemšanas iestādes priekšnieks piecu darbdienu laikā pēc izvērtēšanas ziņojuma saņemšanas to kopā ar notiesātā iesniegumu, izziņu par soda izpildes gaitu un brīvības atņemšanas iestādes iesniegumu par notiesātā nosacītu pirmstermiņa atbrīvošanu no soda izciešanas nosūtīs pilsētas (rajona) tiesai, kuras darbības teritorijā atrodas brīvības atņemšanas iestāde.
!!! Ja tiesa atteiksies atbrīvot notiesāto no soda izciešanas nosacīti pirms termiņa, atkārtotu iesniegumu notiesātais varēs iesniegt ne agrāk kā četrus mēnešus pēc šāda lēmuma pieņemšanas dienas.
SVARĪGI
Būtisks nosacījums, kas jāievēro, – vai faktiski ir izciesta likumā noteiktā soda daļa (tas atkarīgs no izdarītā nozieguma smaguma).
Nosacīti pirms termiņa atbrīvotajam neizciestās soda daļas laikā būs jāpilda kriminālsodu izpildi reglamentējošā likumā paredzētie un Valsts probācijas dienesta noteiktie pienākumi, piemēram, regulāri jāreģistrējas konkrētā policijas iecirknī. Ja bez attaisnojoša iemesla šos pienākumus nepilda, tiesa, pamatojoties uz Valsts probācijas dienesta iesniegumu, var pieņemt lēmumu par neizciestās soda daļas izpildīšanu.