Kad iedzerts un ieēsts pavairāk… Padomi, kas noder, kad esi par daudz svinējis 0
Vasarā alus plaukti veikalos tukšojas strauji, un, ja nākamajā dienā galva ir pasmaga vai tajā sāpīgi atbalsojas katra skaņa, ap dūšu ir mazliet šķērmi, zinātājiem ir padomi.
Mēs vakar tā drusku…
Kādreiz narkologs Jānis Strazdiņš pamācīja, ka pie svētku galda vērts skaitīt izdzertās glāzītes, lai nākamajā dienā nemocītos ar smagām galvassāpēm un sliktu dūšu. Alkohola sadegšanas ātrums ir viena deva stundā, t.i., 0,33 l alus, 150 g vīna vai 30 g stiprā alkoholiskā dzēriena. Ja stundā izdzer vairāk, alkohols organismā sāk uzkrāties un izraisa paģiras.
Viens paģiru veids rodas no pārmērīgas alkohola devas vai no kopā sajauktiem nesavienojamiem dzērieniem, piemēram, liķiera, alus vai vīna. Tas nozīmē, ka no vīnogām radītus alkoholiskos dzērienus nejauc ar dzērieniem, kas tapuši no graudiem. Ja šo nerakstīto likumu neievēro, organisms ātri vien saindējas un nākamo dienu pēc svētkiem var norakstīt.
No otra paģiru veida cieš cilvēki, kuriem tagad ir vai kādreiz bijusi alkohola atkarība. Viņi paģiras piedzīvo daudz ātrāk. Pēc dažām glāzītēm rodas iekšējs nemiers un nepārvarama tieksme turpināt dzert, kamēr sāk zust mēra sajūta. Jo vairāk dzer, jo lielākās paģirās iedzīvojas. Alkoholisms ir slimība, kuras laikā alkohola iedarbībā organismā sākas ačgārnas ķīmiskas reakcijas, kas pastiprina tieksmi dzert vēl vairāk.
Ja svētku laikā vienalga iedzerts par daudz un rīts sākas ar galvassāpēm un nelabu dūšu, labākais, ko var darīt, ir izskalot indes, dzerot minerālūdeni, kura sastāvā ir daudz dabisko bikarbonātu.
Par svētku galdā liktā alkohola kvalitāti vislabāk var spriest nākamajā rītā. Jo zemākas raudzes dzērieni būs lietoti, jo vairāk sāpēs galva.
Pārēšanās slazdā
Ja nākamais rīts pienācis nevis ar paģirām, bet gan ar vēdergraizēm, ilgstošu caureju, gastrīta paasinājumu vai vēdera pūšanos, maltīte, visticamāk, notiesāta ātri un lielām porcijām. Ēdājs tiek pie smaguma sajūtas, ja aizkuņģa dziedzeris neiztur pārslodzi.
Lai tas nenotiktu, uztura speciāliste Anna Nikolajeva iesaka uzreiz uz šķīvja nelikt ļoti daudz – pietiek ar plaukstas lieluma porciju. To var atkārtot ne ātrāk kā pēc pusstundas vai stundas, starplaikā izdzerot pa glāzei ūdens vai tējas. Šādā ritmā viesību laikā maksimāli var apēst ēdienu četru plaukstu lielumā.
Lai organisms atgūtos no pārēšanās, vismaz vienu dienu jāatturas no gardumiem, it īpaši saldumiem. Vēlams no ēdienkartes uz laiku izsvītrot arī kartupeļus, baltmaizi un kukurūzu. Šajos produktos ir daudz ātro ogļhidrātu, kas strauji paaugstina cukura līmeni asinīs, tādējādi izraisot vēl lielākas izsalkuma lēkmes. Vairāk labuma tiek, ēdot bieži un nelielas porcijas, kurās nav pārāk daudz kaloriju. Sākumā var dot priekšroku graudu putrām, lapu salātiem, dārzeņu sautējumiem. Tie piepildīs kuņģi un radīs sāta sajūtu.
Kad gāzu uzkrāšanos kuņģī, vēdera izejas traucējumus vai diskomfortu rada pārēšanās, tas nozīmē, ka kuņģis nespēj sagremot milzīgo barības daudzumu, kam bieži vien ir atšķirīga struktūra. Rodas sastrēgums un rūgšana, kas izraisa mikrofloras līdzsvara zudumu un sliktuma sajūtu. Palīdz skābpiena produkti – kefīrs, paniņas vai jogurts. Ja tos bagātina ar pilngraudu maizi vai klijām, baktērijām tas ir papildu labums, jo graudaugu šķiedras ir lieliska labo baktēriju barība, kas veicina to augšanu un attīstību.
Kuņģa un zarnu trakta darbības ātrā palīdzība ir bezrecepšu medikamenti, kuru sastāvā esošā amilāze un lipāze palīdz sašķelt grūti sagremojamās vielas. Ja ir nopietni traucējumi, papildus lieto probiotikas un prebiotikas.
Labai pašsajūtai nepieciešams arī daudz dzeramā ūdens, bet jāizvairās no gāzētiem dzērieniem. Tīrs ūdens izvada toksīnus un atjauno pārēšanās seku dēļ zaudētā šķidruma daudzumu.