Foto-Shutterstock

Kad gribas mest ar čību… Kāpēc kaķis naktī neļauj gulēt? 11

Visvieglāk mīlēt kaķi ir internetā – smukās bildītēs un video –, to apliecinās katrs kaķu cienītājs. Bet dzīvē… Pat burvīgākais kaķēns var nodrošināt saimniekam tādu dzīvi, ka gribot negribot vēlēsies mest viņam ar čību! Piemēram, neļaujot tev naktī izgulēties.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Ņaudēs pie aizvērtās guļamistabas durvīm – lai ielaistu un minūti vēlāk – lai izlaistu. Lēkās pa mēbelēm ar tādu troksni, kādu drīzāk varētu sagaidīt no behemota! Kaut kur čabināsies, skrāpēsies, kasīs… Septiņos no rīta ūsainais monstrs dosies gulēt līdz pat vakaram, bet tev vajadzēs doties uz darbu vai nodarboties ar ko citu…

Ko darīt, ja kaķis naktī neļauj gulēt?

Kāpēc kaķi naktīs neguļ?
Nakts aktivitātes un gara dienas atpūta ir diezgan dabisks ikviena kaķa dzīves ritms. Tā iecerējusi daba – naktī mazajam plēsējam jāmedī peles, bet dienā jāatpūšas un jāsagremo nakts laupījums.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kaķis ir perfekti pielāgots medībām diennakts tumšajā laikā: ļoti labi redz tumsā, spēj klusi pārvietoties un nekustīgi sastingt – upurim ir ļoti grūti pamanīt nakts mednieku!

Pilsētas dzīvoklī kaķis, kurš nekad nav ķēris peles, pakļaujas instinktiem: naktī tas var vienkārši spēlēties un aktīvi darboties, pievēršot sev uzmanību. Tā ir normāla uzvedība, kaķim patiešām negribas gulēt.

Citi iemesli, kāpēc kaķis naktī var negulēt un kļūt nemierīgs, – stress, apstākļu maiņa, pārcelšanās uz citu dzīvesvietu, sveši cilvēki mājās (viesi vai piedzimis bērns), citu kaķu vai suņu parādīšanās mājās.

Ja saimnieki dienā kaķim nepievērš pietiekami daudz uzmanības, kaķis var domāt, ka nakts ir īstais laiks komunicēšanai. Šajā gadījumā kaķis par uzmanības izpausmi uzskatīs gandrīz jebkuru cilvēka darbību – paglaudīt, paspēlēties, parunāties, pabarot.

Ja kaķis pēc rakstura ir bailīgs, nedrošs, dienā viņš var vairāk slēpties un kur gulēt (piemēram, ja mājā bieži ir viesi, trokšņo bērni utt.), bet naktī realizēt savu instinktu – būt par teritorijas saimnieku.

Papildu nosauktajiem iemesliem nemieru, ņaudēšanu un pat bezmiegu var izraisīt meklēšanās kaķenēm un “marta dzīres” runčiem. Vēl viens iespējamais iemesls – kaķim ir kāda veselības problēma, kaut kas sāp.

Kā normālās nakts aktivitātes atšķirt no slimības izraisītajām?
Nevesels kaķis var pastāvīgi ņaudēt sev neraksturīgā intonācijā vai izdot kādas neraksturīgas skaņas, ņaudēšana nav saistīta ar kādu reālu vajadzību: ēst prasīšanu, durvju atvēršanu utt. Kaķis vienkārši staigā un ņaud. Turklāt viņš nevar atrast sev vietu, kur vienkārši apgulties vai pasēdēt – visur rāpjas, bieži vien sev neraksturīgās vietās, nekur ilgi neuzkavējas, it kā meklē kaut ko…

Reklāma
Reklāma

Ja meklēšanās izslēgta, labāk parādīt dzīvnieku veterinārārstam.

Ko darīt, lai kaķis naktī gulētu?
Jāsaka, ka vienkārši nav tāda veida, kā piespiest kaķi naktī gulēt.

Lielākais, ko var iemācīt stingra audzināšana un čības metode, ir nenākt un neņaudēt pie guļamistabas, nekāpt uz virtuves galda un bērna gultiņā.

Kāds pārsteidzoši gudrs kaķis bija iemācījies naktī ņaudēt čukstus: tiklīdz viņš redzēja, ka saimnieki ieiet guļamistabā, izslēdz gaismu un aizver durvis, viņš pārgāja uz klusāku ņaudēšanu – tiešām kaķu čukstiem! Bet kaķis negulēs, kamēr pats negribēs!

Vienīgais veids, kā iemācīt kaķim naktī gulēt, ir izmantot viņa dabiskos mehānismus, pielāgot tos cilvēku dienas režīmam.

• Sātīga pabarošana uz nakti. Dabā paredzēts, ka kaķa paēšana atkarīga no kaprīzās medību veiksmes, un, ja plēsoņa noķer un apēd medījumu, nepieciešams, lai sāta sajūta saglabātos ilgāku laiku – līdz nākamajām nakts medībām. Tāpēc kaķis dodas gulēt – tā mazāk tērējas enerģija un ilgāk sagremojas pele! Bet, ja dabā šis ilgais miegs norit dienas laikā, mājās var apmānīt dabu un pabarot kaķi ar lielu gaļas porciju uz nakti – visticamāk, pēc maltītes viņš dosies gulēt uz ilgu laiku!

• Dienas aktivitātes. Bieži kaķis guļ dienas laikā vienkārši tāpēc, ka mājās neviena nav, neviens ar viņu nenodarbojas un ir garlaicīgi. Bet naktī ir iespēja pievērst uzmanību sev! Lai situāciju mainītu, vairāk jānodarbojas ar kaķi dienā un vakarā pirms došanās gulēt – jārotaļājas, jāglāsta, jāķemmē – lai kaķis justu, ka komunicē ar cilvēkiem. Ja ir bērni, ļaujiet viņiem spēlēties ar kaķi dienas laikā. Visticamāk, līdz vakaram dzīvnieks arī nogurs un gribēs gulēt.

• Pareiza saimnieku uzvedība naktī. Ja kaķis naktī ir nomodā, viņš var provocēt saimniekus – piemēram, ņaudēt pie durvīm, bet atteikties ienākt, kad samiegojušies saimnieki durvis atvēruši. Vai arī ienākt, bet pēc pāris minūtēm prasīties ārā. Kopumā viss ir skaidrs – viltniekam svarīga jebkura uzmanības izpausme un visi pieprasījumi ir tikai iegansts, lai notiktu mijiedarbība ar cilvēkiem. Ko darīt? Būt drosmīgiem un dažas naktis neatbildēt uz provokatīvo ņaudēšanu pie durvīm. Kaķi spēj mācīties un, ja sapratīs, ka tas nedarbojas, – pārtrauks neefektīvo rīcību.

• Iespēja izpētīt teritoriju. Tas ir svarīgs kaķu instinkts (īpaši runčiem) – naktī pārbaudīt visu “savu” teritoriju un atjaunināt savas smaržas zīmes. Kaķim tiešām nav nepieciešams ilgi palikt vienā telpā – viņš ienāk, lai pārliecinātos, ka viss ir pa vecam, svešinieku nav, un iziet. Tāpēc vislabāk izveidot “kaķa durtiņas” telpām, kurās kaķis drīkst iet, un vairs nevajadzēs viņu pēc pieprasījuma ielaist–izlaist. Un tur, kur vispār nedrīkst iet (teiksim, zīdaiņa istabā), nekad viņu neielaist, pat dienas laikā – tad kaķis šo telpu neiekļaus “savā teritorijā”.

Veterinārajā aptiekā var apjautāties par sedatīvām un nomierinošām zālēm dzīvniekiem, kas var izraisīt miegu. Bet!!! Tie nekādā ziņā nav paredzēti biežai lietošanai!!! Šīs zāles lietojamas ārkārtas gadījumā, piemēram, ja dzīvnieks jātransportē un jūs zināt, ka kaķis grūti panes ceļojumu.

Ir hormonālās darbības zāles, kas var apturēt meklēšanos, bet arī tās ir kaitīgi lietot bieži, tāpēc, ja nav plānu selekcionēt kaķus, labāk kastrēt vai sterilizēt dzīvnieku, un problēmu nebūs.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.