Māris Antonevičs: Nav tik svarīgi, ka “sputņiks” tiek durts plecā, svarīgāk to ir iedabūt galvā 76
Māris Antonevičs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Pētījumu centra SKDS veiktā iedzīvotāju aptauja, ar ko nesen tika iepazīstināts arī Ministru kabinets, atklāj zīmīgu ainu. Visvairāk – 44% no aptaujātajiem – norādījuši, ka vēlētos vakcinēties ar Krievijas ražojuma vakcīnu “Sputņik V”, 30% – ar “Pfizer-BioNTech” ražoto vakcīnu, 19% – ar “Moderna” vakcīnu.
Tikai 6% aptaujas dalībnieku gribētu “AstraZeneca” vakcīnu (lai gan atlaistā veselības ministre Ilze Viņķele tieši uz to izvēlējās likt galveno uzsvaru vakcinācijas procesā, bet ne par to šoreiz stāsts).
Atbildīgās amatpersonas jau sen likušas saprast, ka dzīvē Latvijas iedzīvotājiem nebūs lielu iespēju izvēlēties vakcīnu – kāda konkrētajā brīdī būs pieejama, tādu arī saņems, tomēr uzticība (vai neuzticība) konkrētajam zīmolam var būtiski ietekmēt to, vai cilvēki vispār ir gatavi vakcinēties.
Bet kā tad radusies tā lielā ticība “sputņikam”?
Krievijas hibrīdkara metodes ir dažādas. Viens no paņēmieniem ir politiskās neskaidrības un haosa vairošana Eiropā un ASV, izmantojot dažādus politiskos satricinājumus.
Covid-19 kopumā un arī atsevišķi vakcinācijas process tam, protams, būtu ļoti pateicīgs lauks, tomēr tas nozīmētu šūpot arī pašiem savu laivu.
Nav manīts, ka Krievijas propaganda īpaši censtos piespēlēt tā sauktajai antivakseru kustībai, kas ir diezgan populāra interneta sociālajos tīklos.
Toties vakcīnu ražošana jau uzreiz tika pataisīta par kaut ko līdzīgu ģeopolitiskajai sacensībai – kurš būs ātrāks un labāks, tātad varenāks. Ja sacensība būtu tīri zinātniska, tad tai nebūtu nekādas vainas, tomēr tā drīzāk bija lielīšanās sacensība.
Bēdīgi slavenajās Soču olimpiskajās spēlēs pirmā vieta tika nodrošināta, slepus mainot urīna pudelītes, lai slēptu dopinga pēdas, bet par to, ka Krievija pirmā pabeigusi darbu pie vakcīnas, tika paziņots vēl tad, kad tai ne tuvu nebija izietas visas izmēģinājuma stadijas.
Lai gan pusgada laikā bažas ir mazinājušās un par Gamaļeja pētniecības centrā izstrādāto vakcīnu ir bijušas atzinīgas atsauksmes, piemēram, respektablajā medicīnas izdevumā “The Lancet”, stāsts tāpēc nav kļuvis mazāk politisks.
Kremlis kāri tver katru informācijas drumslu par problēmām, kas kaut kur citur radušās saistībā ar vakcināciju, tās tiek izceltas un dramatizētas. Bet ir maz cerību, ka kaut ko līdzīgu mums būs iespējas uzzināt par “Sputņik V”.
Tikmēr Krievijā dezinformācija tiek izplatīta pat augstākajā līmenī, un pats Putins steidz apgalvot: “”Pfizer” vakcīnas tiek izmantotas Šveicē, un 16 cilvēki nomira pēc vakcinēšanās. Vairākas valstis pārtraukušas tās izmantošanu.”
Piesardzīgāka attieksme atsevišķās valstīs ir pret “AstraZeneca” vakcīnām, taču Putinam acīmredzot ir citi mērķi, tāpēc neliela pārteikšanās ir tieši tas, kas vajadzīgs.
Latvijas problēma pašlaik ir jebkādu vakcīnu trūkums. Tomēr, skatoties uz priekšu, var nākties secināt – lai iegūtu tā saukto pūļa imunitāti jeb vakcinētu pēc iespējas lielāku sabiedrības daļu, vieglāk būs nopirkt Krievijas vakcīnu speciāli tai auditorijai, kas klausa tikai Putinu.
Bet te nākas atgriezties pie sākotnējā stāsta – Krievijai vakcīna pret Covid-19 pašlaik izskatās pēc ģeopolitiskas spēles. Tēlaini sakot, nav tik svarīgi, ka “sputņiks” tiek durts plecā, svarīgāk to ir iedabūt galvā.
Pašā Krievijā pašlaik divas nepieciešamās devas saņēmuši tikai nedaudz vairāk kā 1% (!!!) no visiem iedzīvotājiem (vismaz vienu devu – 3,5%). Pārsvarā Maskavā, reģionos vēl īsti nekas nav sācies.
Krievija šobrīd nespēj saražot vakcīnu pat savām vajadzībām, jo nepietiek jaudas, un arī nekāds lielais bizness tur nesanāks – tā paša iemesla dēļ.
Tātad, ja “Sputņik V” tiešām nonāks Eiropā un Latvijā, tad tikai ar vienu mērķi – vairot Krievijas ietekmi un izrādīt pārākumu.