Iemesli, kādēļ mediķi mirst biežāk un retāk 0
Lai gan darbā pavadīto stundu garums, iespējams, tieši neietekmē pacientu drošību, rodas jautājums, kā darba ilgums ietekmē pašus mediķus. Jau 1977. gadā amerikāņu izdevums JAMA rakstīja, ka ik gadu ASV vidēji tiek zaudēti tik daudz medicīnas darbinieku dēļ pašnāvībām, kas sasniedz mazas medicīnas mācību iestādes studentu skaitu. Netika minēta konkrēta statistika, taču tika lēsts, ka tas varētu būt viens ārsts dienā. Ārstu vidū gan ir zemāka mirstība no vēža un sirds slimībām, salīdzinot ar kopējo populāciju (tas varētu būt saistīts ar zināšanu daudzumu un iespēju ātrāk noteikt diagnozi), taču mediķu vidū ir augstāka varbūtība nomirt pašnāvības ceļā. Turklāt medicīnas studentu otrs biežākais nāves iemesls ir tieši pašnāvība (pirmajā vietā – negadījumi).
Ko tad īsti nozīmē būt mediķim – vai tiešām tā ir savas sūtības apzināšanās un smagākā, nevis vieglākā ceļa izvēle? Ja medicīnas students ir bruņots ar pacietību un gatavs iet cauri kaut ugunij, lai iegūtu diplomu, mācīdamies par cilvēka organisma daudzdimensionālajiem un līdz galam neizdibinātajiem procesiem, tad itin viegli garām paslīd gan miega stundas, gan tik nepieciešamā komunikācija ar apkārtējiem, kas laika gaitā var radīt ne tikai spēku izsīkumu, bet arī depresijas simptomus.
Jauno rezidentu un ārstniecības studentu vidū izdegšana ir smagāka, kamēr savā profesijā jau gadiem strādājušie izdegšanu atzīmē arvien retāk – tas, visticamāk, nozīmē, ka laika gaitā rodas pieradums.
Statistika par mediķu pašnāvībām ir baisa, turklāt izdegšanu, kas veicina depresijas iestāšanos, atzīmē gandrīz puse ārstniecības personu. Nākotni nevar paredzēt, un medicīnas students, iestājies medicīnas fakultātē, nevar zināt, kāds liktenis viņu sagaida, taču, ja zinātu, vai tāpat izvēlētos šo grūto ceļu?
Izmantotā literatūra
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2931238/
http://www.mayoclinicproceedings.org/article/S0025-6196(15)00716-8/abstract
http://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/fullarticle/1351351
http://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/195438#RESULTS
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19934755
http://emedicine.medscape.com/article/806779-overview?pa=bUnF6OqMJ040I4%2BpzYg0IFAR4QgdwyNhAT%2FM3%2FS8Z0YDU2UGYZpogt71gY9AxjJ5%2B1RNz%2Bt0Bx%2BByVRAGzkYBQ8oyMK1o%2FrQdMeQkhfWxCQ%3D
http://fampra.oxfordjournals.org/content/25/4/245.short
http://europepmc.org/abstract/med/10596226