Skujenieks bija bargs 12
Radās tradīcija pirms katrām Dzejas dienām izdot krājumu “Dzejas dienas” ar iepriekšējo un tuvāko Dzejas dienu pienesumu. Vēlāk dzejoļus iesūtīja dzejnieki paši. Krājumu sastādīt katru reizi uzticēja kādam no dzejniekiem. 1967. gadā iznāca pirmais Dzejas dienu krājums. Knuts Skujenieks to saņēma vēl Mordovijas lēģerī kā sveicienu no dzimtenes. Un tobrīd droši vien vēl nenojauta, ka tieši viņam lūgs recenzēt pirmos piecus izdevumus. “Literatūrā un Mākslā” 1971. gadā publicētajā rakstā “Dzejas dienas meklē savu seju” Knuts Skujenieks bija visai bargs.
“Pieci Dzejas dienu izdevumi ļauj runāt par dažām īpatnībām un tendencēm. Visai būtisks trūkums ir biežā krājuma sakārtotāju maiņa. Tad, protams, vieglāk un vienkāršāk materiālu saguldīt jau pastāvošo rubriku Prokrusta gultā. Neviena sakārtotāja personīgs zīmogs, ko nebūt nenāktos apkarot, nav paspējis palikt šajā krājumā… Mūsu apspriežamais krājums maldās starp trim priedēm – literāru gadagrāmatu, kādas mums diemžēl nav, antīkās dzejas antoloģiju, par ko būtu vērts padomāt, un dzejas žurnālu, kura nepieciešamība jau sen nobriedusi. Taču atzīstamas ir pūles, ar kādām “Dzejas dienas” cenšas izpalīdzēt mūsu trūcīgajā rocībā…”
Kā tagad teic Knuts Skujenieks, lielākoties grāmatas nebija sevišķi interesantas. Tur bijis viss – balts un melns, brašs un tizls… Bet, protams, žēl, ka šis izdevums iznīcis atšķirībā no līdzīga izdevuma Lietuvā.
Lijai Brīdakai uzticēja 1982. gada izdevumu. Ievadvārdos viņai neiztikt bez nodevām režīmam: “Šis gads ir Padomju Savienības nodibināšanās 60. gade, cauri grāmatai audīsies mūsu tautu brālības un draudzības pavedieni – personiski sasietie un zemes un paaudzes sasaistošie…” Bet viņas izraudzīto dzeju vidū ir arī Skujenieka visnotaļ zemstrāvām pilnās rindas:
“Ja negundīs, ja nesāpēs,
Ja neliks nazi trīt,
Pat savu nevarēšu es
Kā cilvēks pasacīt.
Un tā mēs visi dzīvojam
Līdz brīdim, kad mums dzist,
Viens otru neatbrīvojam,
Bet netaisāmies krist.”
Brīdaka izdomāja ilustrēt izdevumu ar dubultportretiem – Ziedonis un Ausma Kantāne, Peters un Pauls, Grigulis ar savu mazmeitiņu, Māris Čaklais ar Veltu Tomu, Valdis Lukss ar savu dēlu, Imants Auziņš ar savu meitu, kura tagad arī ievērojama dzejniece…