Ups – iekritu grāvī! 0
Aukstajā gadalaikā iekrist vai ielūzt ūdenī, kaut vai saslapinot tikai vienu roku vai kāju, ir ļoti bīstami, jo ūdenim siltuma vadāmība ir vairākas reizes lielāka nekā gaisam. Nokļūstot aukstā ūdenī, cilvēka ķermeņa temperatūra pazeminās daudz ātrāk, tādēļ nopietnus, neatgriezeniskus audu bojājumus var iegūt ļoti īsā laikā, brīdina Andrejs Levins. Jau pirmajās sekundēs pēc iegrimšanas aukstā ūdenī rodas noturīgas asinsvadu spazmas, kas ir tik izteiktas, ka plīst sīko asinsvadu sieniņas, pārtraucot audu apgādi ar skābekli. Gandrīz uzreiz pēc kājas vai rokas iegrimšanas aukstajā ūdenī tā kļūst nejutīga, pirksti sāp un vairs lāgā nekustas, parādās tūska, bet ikru vai apakšdelmu muskuļos var sākties krampji. Dažu stundu laikā pēc izkļūšanas no ūdens sāpes un tūska apsaldētajā vietā vēl pastiprinās.
Aukstā ūdenī tūska veidojas ļoti ātri, arī āda ir viegli ievainojama, tādēļ nevajag censties uzreiz novilkt slapjās drēbes vai apavus. Andrejs Levins iesaka pēc iespējas ātrāk nogādāt cietušo siltumā. Pēc tam saudzīgi, pārgriežot apģērba vīles, atbrīvot viņu no izmirkušajām drēbēm. Ja uzreiz nokļūt siltās telpās nav iespējams, vajag apsegt viņu ar siltām segām vai citiem pārklājiem un iedot padzerties siltu dzērienu, piemēram, tēju, nekādā gadījumā nedrīkst lietot alkoholiskos dzērienus vai uzsmēķēt. Ja nācies izpeldēties ledainā ūdenī, noteikti jāsauc Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta brigāde.
Ja gadījies apsaldēt…
… rokas vai kājas, cietušo ķermeņa daļu silda traukā ar siltu ūdeni, pakāpeniski paaugstinot tā temperatūru no 16 – 17 līdz 38 – 40 °C. Sildīšanas ilgums – līdz jutīguma parādīšanās brīdim. Pēc tam uzliek sausu, sterilu pārsēju.
… degunu, vaigus vai ausis, priekšroka dodama sildīšanai ar siltu, sausu plaukstu, viegli masējot, līdz parādās jutīgums.