
Ja tīrību mīl par daudz 0
Dažs sev kaitē, pārāk bieži mazgājot rokas. Tādējādi cilvēks iznīcina ādas hidrolipīdu aizsargslānīti un neļauj tam atjaunoties. Āda zaudē mitrumu un kļūst uzņēmīga pret mikroorganismiem. Bieži nākas apmeklēt dermatologu, jo izveidojas dermatīts jeb ādas iekaisums – sausi, apsārtuši un nereti arī niezoši plankumi. Parasti pacients domā, ka tā ir lipīga slimība, un nesaskata saistību ar roku pārāk biežo mazgāšanu.
Nereti iemesls ir darba specifika, piemēram, mediķiem un pavāriem rokām pastāvīgi jābūt tīrām, bet trauku mazgātājiem un frizieriem jādarbojas ar sadzīves ķīmiju. Lai pasargātu roku ādu, var valkāt gumijas cimdus vai lietot aizsargkrēmu, iesaka daktere Ilze Jākobsone.
Ikdienā rokas biežāk jālutina ar mitrinošu krēmu. Lielisks palīgs ir parafīna aplikācijas. Pirms to uzklāšanas rokas ieziež ar barojošu krēmu. Siltā parafīna čaula ļauj vērtīgajām vielām iesūkties dziļāk ādā.
Dažs biežāk mazgā rokas, piedzīvojot lielu stresu. Arī tas ir savdabīgs veids, kā nomierinties.
Taču ir vēl tādi ļaudis kā īpatnējais televīzijas seriāla varonis detektīvs Adrians Monks, kurš paniski baidās no mikroorganismiem.
Iespējams, bērnībā vecāki mācījuši regulāri mazgāt rokas, biedējot ar dažādām lipīgām kaitēm, un tas iesēdies dziļi zemapziņā. Laika gaitā fobija var samilzt tiktāl, ka nepietiek nomazgāt rokas ar ūdeni un ziepēm. Ikreiz kā punkts uz i ir dezinficējošs šķīdums, kas ļoti sausina ādu un pasliktina tās stāvokli. Šādi cilvēki sabiedriskās vietās cenšas nekam nepieskarties, vienmēr līdzi nēsā mitrās salvetes, lai apslaucītu rokas.
