Pamatcēlonis jāmeklē dziļāk 0
Iemesli, kāpēc kāds apskādē ādu, var būt ļoti dažādi. Viens no izplatītākajiem – cilvēks audzis ģimenē, kur nav pieņemts atklāti izrādīt savas emocijas, izkratīt sirdi un risināt konfliktus sarunu ceļā. Nav to iemācījies. Tā vietā viņš apspiež emocijas un, piemēram, nervozi kož sev vaigā vai metas pie spoguļa agresīvi spaidīt pinnes.
“Dzīves ritms ir ļoti straujš, tik daudz kas jāpagūst, tāpēc par maz runājam cits ar citu. Līdzīgu gadījumu, kad cilvēks pats nodara pāri ādai, kļūst aizvien vairāk. Vecāki strādā, bet bērni tikmēr ar savām problēmām tiek galā, kā nu māk. Kāds stresa ietekmē grauž nagus, cits pīpē zālīti, vēl kāds iegrimst datoru pasaulē. Vecāki priecīgi: bērns brīvo laiku pavada pie datora, tātad ar sliktiem draugiem netusējas, alkoholu nelieto. Bieži nepamana, ka, veroties ekrānā, knibina sev muguru. Ir sarežģījumi mācībās vai saskarsmē ar vienaudžiem, bet nav ar ko izrunāties. Tam nereti ir lavīnas efekts. Sākumā muguru tikai knibina, vēlāk, emocionālajām problēmām samilztot, jau sāk plēst ar nagiem. Kad vecāki pamana nokasījumiem klāto muguru, atved pie ārsta,” stāsta dermatoloģe.
Neveselīga ādas knibināšana nereti raksturīga perfekcionistiem. Lai cik ļoti censtos, neviens nevar būt ideāls un izpatikt visiem.
Nespējot pārlēkt augstajai latiņai, ko pats sev uzlicis, cilvēks dzīvo pastāvīgā stresā, tādēļ nereti uz nervu pamata kaitē ādai.