Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: SCANPIX/ZUMAPRESS.com/LETA

Gunārs Nāgels: Vai Amerika ir pametusi savu sabiedroto, Afganistānu, ļauniem iebrucējiem? 40

Gunārs Nāgels, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Vai Amerika ir pametusi savu sabiedroto, Afganistānu, ļauniem iebrucējiem? Skatoties ziņu raidījumus no Kabulas, varētu tā likties. Dažs labs pat ir prātojis, ko tas varētu nozīmēt NATO nākotnei. Vai varētu pienākt diena, kad Amerika arī pamet Latviju?

Skati no Kabulas lidostas ir patiešām baisi.
CITI ŠOBRĪD LASA

Afgāņi spiežas virsū lidmašīnām. Vairāki paspējuši pieķerties lidmašīnai, un var redzēt, kā tie viens pēc otra krīt lejā drošā nāvē no dažu simts metru augstuma pēc tam, kad lidmašīna pacēlusies.

Bet Kabula nav Rīga. Jāatceras, kāpēc Afganistānā atradās NATO spēki. Tos neaicināja draudzīga valdība, lai aizstāvētu pret ārējiem draudiem. Pirms 20 gadiem, 2001. gada 11. septembrī, Amerikā notika “Al-Qaida” teroristu uzbrukums, kura rezultātā dzīvību zaudēja ap 3000 cilvēku. “Al-Qaida” tajā laikā bija bāzēta Afganistānā, un turienes kustības “Taliban” valdība atteicās izpildīt ASV prezidenta Buša prasību izdot tiesāšanai “Al-Qaida” vadību un visus teroristus izraidīt no valsts.

Sekoja ASV un sabiedroto iebrukums Afganistānā, kura rezultātā talibi un “Al-Qaida” tika lielā mēra izdzīti un Kabulā izveidota jauna valdība. Turpmākajos 20 gados pat ar spēcīgu ārzemju atbalstu afgāņi nespēja izveidot stabilu demokrātisku valsti. Protams, talibi saņem atbalstu no ārzemēm, bet tas ir niecīgs salīdzinājumā ar ASV uzdāvināto kara tehniku, ieročiem un operatīvo atbalstu. Arī tad, kad ņem vērā Amerikas starplaikā zudušo interesi par Afganistānu, jo 2003. gadā tā veltīja visas pūles iebrukumam Irākā.

Var saprast ASV prezidenta Baidena un pirms viņa prezidenta Trampa vēlmes neizliet vairāk savu karavīru asinis svešajā pilsoņu karā.

Afgāņiem, it sevišķi sievietēm, ir pamatotas bažas par savām tagad pazaudētām cilvēktiesībām. Zinot, cik necilvēciski izturas pie varas tikušie talibi, jāprasa, kur pazuda Afganistānas armija? Kabulas lidostā vien ir tūkstošiem prom braukt gribētāju, pārsvarā vīrieši. Jāprasa atkal – vai tautai patiešām nebija nekādas vēlmes pretoties? Interesanta statistika – amerikāņi devuši Afganistānai pāri par 600 000 kājnieku ieročus, ieskaitot triecienšautenes. Tas sanāk aptuveni viena šautene uz katriem 17 vīriešiem starp 15 un 64 gadu vecumā.

Reklāma
Reklāma

Kabula nav Rīga, bet tomēr ir viena līdzība. 2012. gadā talibi izdeva fatvu pret poliomielīta vakcīnu, izsludinot to par “indi”, un sāka kampaņu, nogalinot pašus vakcinētājus – ārstus, medmāsas, feldšerus. Līdz ar to tikai Afganistānā un Pakistānā poliomielīts ir vēl endēmisks. Vai talibi mainījušies uz labo pusi? Drīz redzēsim.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.