Kabanovam par Dziesmu svētku nogānīšanu – bargākais sods 0
Dziesmu svētkus nogānījušajam deputātam Nikolajam Kabanovam (“SC”, attēlā) piespriests bargākais sods
Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija vakar, 6.augustā, nolēma sodīt Nikolaju Kabanovu ar rakstveida brīdinājumu, paziņojot par to Saeimas sēdē un publicējot komisijas lēmumu laikrakstā “Latvijas Vēstnesis”. Šis gadījums beidzot rosinājis deputātus aizdomāties par Kārtības ruļļa grozījumiem, kas ļautu nākotnē pārkāpējus sodīt skarbāk – pat ar mandāta atņemšanu.
Atgādināšu, ka lieta pret Kabanovu tika ierosināta pēc deputāta Raivja Dzintara (NA) iesnieguma par publikāciju “Maksla vmesto masla” (“Māksla sviesta vietā”) laikrakstā “Vesti segodņa”. Tajā Kabanovs aizskaroši izteicies par Dziesmu svētkiem un tā dalībniekiem, piemēram, Nacionālo karavīru apvienības koristus nodēvējot par “Waffen SS 19. divīzijas muzikālo vadu”. Iesnieguma autors uzskata, ka tādējādi Kabanovs pārkāpis deputātu ētikas kodeksa 7. punktu (“deputāts publiskos izteikumos izvairās no vārdiem, žestiem un citādas rīcības, kas var būt aizskaroša, kā arī nelieto apvainojošus vai ar Saeimas cieņu nesavienojamus izteicienus; deputāts balstās uz faktiem, to godīgu interpretāciju un argumentāciju”).
To, ka Kabanovs, kurš Mandātu komisijas priekšā stājies jau vairākkārt, arī par šo disciplinārlietu īpaši neuztraucas, bija redzams jau pašā sēdes sākumā, kad viņš ironiski apsveica Saeimu ar to, ka tā “beidzot sākusi vērtēt arī materiālus krievu valodā”.
Nievājošā raksta autors gan skaidroja, ka esot rakstījis “politiskā pamfleta žanrā”, kas pieprasa asu un ironisku izteiksmes veidu. “Man nav nekādu iebildumu pret Dziesmu svētkiem, bet gan pret šo svētku politisko ierāmējumu un to, kā tos savā labā izmanto politiskās partijas un citas organizācijas,” uzsvēra N. Kabanovs. Arī Nacionālās karavīru apvienības pārstāvjus viņš neesot aizskāris, jo šajā organizācijā apvienojušies arī bijušie leģionāri.
“Man žēl, ka varam piespriest vienīgi brīdinājumu, kas kalpos tikai kā kārtējais reklāmas pasākums, bet nevaram likt atvainoties aizskartajiem cilvēkiem. Šis gadījums tikai apliecina, ka jāveido mehānisms, lai tādus kā jūs no Saeimas vienkārši ar kājas spērienu pa pakaļu varētu dabūt ārā,” niknojās deputāts Kārlis Seržants (ZZS).
Deputāte un literatūrzinātniece Janīna Kursīte-Pakule (“Vienotība”) aizrādīja, ka arī politiskajam pamfletam jābūt balstītam faktos, bet Kabanova gadījumā tapusi vien paskvila jeb paņirgāšanās. “Turklāt šī publikācija provocē agresīvas attiecības starp etnosiem. Un nevar būt, ka pieredzējis žurnālists to izdarījis nejauši. Tā ir apzināta provokācija!” uzskata Kursīte-Pakule. Viņa arī piekrita Seržantam, ka jau rudens sesijā būtu jāpārskata sodi par deputātu ētikas pārkāpumiem.
Balsojumā Kabanova sodīšanu pieprasīja deputāti Kursīte-Pakule, Seržants un bezpartijiskais Gunārs Rusiņš. Komisijas priekšsēdētājs Valērijs Agešins (“SC”) balsojumā par sava frakcijas biedra grēkiem atrada iespēju diplomātiski atturēties, jo viņš uzskatot, ka Kabanovs pārkāpis citu ētikas kodeksa punktu.
Iesnieguma autors R. Dzintars komisijas lēmumu vērtēja atzinīgi, kaut arī viņš necer, ka šis brīdinājums Kabanovam kalpos par sodu: “Taču tas ļaus sabiedrībai labāk apzināties, kas īsti ir “SC”.
Tas, cik šī apvienība bijusi iecietīga pret sava biedra izteikumiem, liecina, ka Kabanovs ir “SC” necenzētā versija un patiesā seja, kamēr Nils Ušakovs ir tikai cenzētais, politkorektais aizsegs.”
NA vērsusies arī Ģenerālprokuratūrā ar lūgumu izskatīt iespējamu naida kurināšanu Kabanova rakstā.
Iepriekš komisija Kabanovu sodījusi par deputāta zvēresta pārkāpumu, atbalstot divvalodības referendumu, un par iespējamo atrašanos alkohola reibumā darba laikā.