Kabači aug greizi un līki. Vai tā ir slimība? 0
“Šogad kabači aug tādi smieklīgi – līki un bumbiera formas. Dažiem jaunajiem pūst gali. Kāpēc tā?” ZANE Krustpilī
“Ja kabacis augot atduras pret kādu šķērsli – lapu, dobes malu un citu, tas ar savu svaru un straujo resnēšanu turpina spiest sevi un sāk augt līks,” skaidro dārzeņu kolekcionāre Sarma Zarčinska. Šim dārzenim nav nekādas citas vainas.
Tie kabači, kas izskatās kā bumbieri, ir cietuši no mitruma trūkuma. Kabacim un citiem ķirbjaugiem vajadzīgs vienmērīgs mitrums. Sausuma periods kabača dzīvē atspoguļojas kā šaurs viducītis.
Ja mitruma netrūks, turpmāk kabači būs harmoniska izskata un garšas, cilindriskas formas.
Arī jauno kabacīšu galu pūšanā, visticamāk, vainojami laika apstākļi – karstuma un sausuma dēļ tie netiek pienācīgi apputeksnēti. Te nu var palīdzēt pats dārznieks. Rīkojas šādi – norauj tukšo vīrišķo ziedu un ar viducīti iebaksta sievišķajā. Var pat atstāt tajā, pieverot sievišķās ziedlapiņas. Ja vīrišķais zieds ir no tā paša auga, kur sievišķais, tad no šā augļa sēklas izaudzētais ķirbis būs diezgan līdzīgs vecākiem.
Šāda palīdzība ar apputeksnēšanu noderēs arī ķirbjiem, melonēm un citiem gurķaugiem, kas slikti apputeksnējas.
Ja rudens būs labs un garš, tagad apputeksnētie ķirbji vēl pagūs izaugt lieli. Taču kabacim lielam nemaz nav jābūt, tas visgardākais ir jauns un svaigs.
Ļoti gardi svaigi salātos vai cepti ir kabaču ziedi. Šim nolūkam der tukšie ziedi vai visi ziedi, ja kabaču jau par daudz. Kabaču ziedus apber ar sāli vai garšvielu maisījumu, apviļā miltos, olā un atkal miltos. Liek cepties sakarsētā eļļā.